Jak zmniejszyć emisje CO2 i zredukować koszty zużycia energii nawet o 40%? Dziś nowe technologie dzięki automatyce budynkowej sprawiają, że budynki są bardziej ekologicznie i przyjazne środowisku, a kontrolę nad całością można sprawować z poziomu tabletu czy telefonu komórkowego.
Oszczędność zużycia energii elektrycznej to już nie tylko uzasadnienie ekologiczne. Przy obecnym funkcjonowaniu wielu firm koszty związane z oświetleniem, ogrzewaniem czy utrzymaniem klimatyzacji stale rosną, stając się znaczącą pozycją w budżecie. Z ciągle rosnącymi kosztami energii zmagają się restauracje, hotele, szpitale czy też administratorzy budynków biurowych. I również w ich przypadku najłatwiej pokazać jest pozytywne aspekty zastosowania automatyki budynkowej.
Ogrzewanie, wentylacja i oświetlenie zużywają najwięcej energii. Jak potwierdzają badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Biberach w oparciu o normę EN 15323, w przeciągu dwóch lat zużycie można zmniejszyć o 29%, a przy wysokiej automatyzacji nawet o 41%.
Wiele nowoczesnych budynków coraz częściej wykorzystuje szklane elementy, co umożliwia odpowiedni dostęp naturalnego światła do pomieszczeń, ale nie rozwiązuje innych problemów. W wielu przypadkach powoduje to nadużywanie klimatyzacji. Zdarza się też, że pracownicy zostawiają ją włączoną po wyjściu z pracy lub korzystają z niej przy otwartych oknach.
Automatyka budynkowa i rozwiązania flexROOM® pozwalają nie tylko zarządzać, np. roletami słonecznymi i zaplanować ich użycie zgodnie z cyklem pracy biura, ale także monitorować poziom temperatury i stałe jej utrzymanie. Pozwala też eliminować straty spowodowane otwarciem okien itp. Podobny mechanizm kontroli zachowany jest przy monitorowaniu oświetlenia, eliminując zużycie prądu w miejscach, w których aktualnie nikt nie przebywa jak klatki schodowe czy pokoje biurowe. Z tego rozwiązania często korzystają hotele do oszczędności energii w pokojach gości. Zautomatyzowanie wielu z tych procesów pozwala na zmniejszenie kosztów samej energii elektrycznej zużytej do oświetlenia nawet do 70%.Dużą zaletą systemu automatyzacji jest fakt, że pozwala on na samodzielne stosowanie przez pracowników firmy dzięki połączeniu ze stosowanymi systemami kontroli. Elastyczność systemu pozwala na skalowanie ustawień do indywidualnych wymagań systemowych danego przedsiębiorstwa. Natomiast podstawowa konfiguracja jest możliwa z poziomu programu Microsoft Excel. Pozwala to dopasować i zintegrować system z warunkami pracy oraz zapewnia pełną możliwość diagnostyki, konserwacji, rejestracji pracy czy też integrację z systemami zabezpieczeń. Energooszczędna automatyka budynkowa WAGO-flexROOM® łatwo też integruje się z innymi dostępnymi systemami, jak DALI, SMI, KNX, EnOcean, czy Modbus.
Całym systemem można zarządzać z poziomu przeglądarki internetowej lub aplikacji WebVisu, co zapewnia doskonałe współgranie i zarządzanie oświetleniem, ochroną przed słońcem oraz indywidualne sterowanie temperaturą pokoju, a tym samym oszczędza „energię” i zwiększa komfort pracy. Zarządzanie panelem jest wyjątkowo przyjazne, dzięki wizualizacji WWW z HTML5 zapewniając przy tym pełne bezpieczeństwo transferu danych poprzez konfiguracje HTTPS i SFDP.
Marcin Skarżyński WAGO.PL
Chociaż wielu osobą ekologia kojarzy się z postępowaniem, które ma ja najmniej wspólnego z nowoczesnymi technologiami, to jednak rzeczywistość pokazuje, że tylko możliwie duża (rozsądna) automatyzacja okazuje się być działaniem przyjaznym dla środowiska. 🙂