Z widokiem na Wieżę Róż
WAGO-I/O-SYSTEM w nowym budynku fundacji Joachima Herza: przemyślana automatyka budynkowa zapewnia większy komfort i lepszą efektywność energetyczną.
Fundacja Joachima Herza z siedzibą w północnej dzielnicy Hamburga – Langenhorn jest jedną z niedawno powstałych instytucji tego hanzeatyckiego miasta, a z kapitałem w wysokości 1,3 miliarda euro jest jednocześnie jedną z największych. Ze względu na ciągły rozwój w 2015 roku otwarto nowy budynek, w którym powstało 80 miejsc pracy. Podczas gdy z zewnątrz budynek nie wyróżnia się nowoczesną konstrukcją, to jednak wnętrze imponuje zaawansowanym system sterowania, w którym istotną rolę odgrywa WAGO-I/O-SYSTEM 750.
Rolę centralnego źródła zasilania pełni gazowa, kompaktowa siłownia kogeneracyjna o mocy cieplnej 80 kW i elektrycznej 50 kW, która jest w stanie pokryć 60% podstawowego zapotrzebowania energetycznego budynku, określanego na 60 kW. Dzięki temu rozwiązaniu projektanci osiągnęli cel, jakim była optymalizacja zużycia energii. Zimą, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest wyższe, dodatkowo wykorzystuje się kocioł szczytowy. Aby wytworzone ciepło było efektywnie wykorzystywane także w miesiącach letnich, urządzenie pracuje w połączeniu z chłodziarką absorpcyjną.
Jednak do czego przyda się najlepsza technologia, jeśli obsługa budynku nie będzie w stanie używać zbyt skomplikowanych lub po prostu trudnych w obsłudze systemów? Aby całkowicie wykluczyć to ryzyko, ustawienia bazowe wentylacji, oświetlenia oraz ogrzewania zostały w znacznym stopniu zautomatyzowane. Dodatkowo specjaliści z tej branży regularnie optymalizują pracę systemu.
Oprócz czujników, reagujących na obecność osób w biurze lub sali konferencyjnej, działa także stacja pogodowa, która mierzy oddziaływanie czynników zewnętrznych i przekazuje te informacje do systemu sterowania budynkiem. Zadanie to jest realizowane przy pomocy rozdzielnicy flexROOM®-Weather WAGO.
Rozdzielnica umożliwia odczyt prędkości i kierunku wiatru, jak również innych danych takich jak temperatura, wilgotność powietrza, natężenie światła czy promieniowanie całkowite. Następnie informacje te są przekazywane do wszystkich urządzeń automatyki pomieszczeń. Przy pomocy centralnej stacji pogodowej możliwe jest monitorowanie wartości granicznych dla alarmu wiatrowego oraz ochrony przed mrozem.
Monitorowanie otwarcia okien za pomocą kontaktronów, analiza pogody, regulacja temperatury w pomieszczeniach lub analiza jakości powietrza, przez pomiar stężenia CO2, kontrola poboru prądu przez system wentylacyjny – wszystkie te informacje są na bieżąco analizowane przez system sterowania budynkiem oparty na WAGO-I/O-SYSTEM 750. Dlaczego profesjonaliści coraz częściej wybierają WAGO? Wynika to z różnorodności czujników i elementów wykonawczych stosowanych w automatyce budynkowej, konieczności wykorzystania wielu protokołów komunikacyjnych oraz funkcjonowania wielu wariantów sygnałów. Bezpośrednim powodem wyboru jest jednak przede wszystkim sam system. Dzięki bogatemu katalogowi modułów sterownik może m.in. korzystać z interfejsu szeregowego, jest w stanie odczytać wszystkie formy sygnałów, przetworzyć je programowo oraz, za pośrednictwem ETHERNETU, przesłać do innych części systemu sterowania budynkiem. W konsekwencji dla WAGO-I/O-SYSTEM 750 jest właściwie obojętne, w jakim standardzie pracują podłączone urządzenia. Sterownik swobodnie programowalny w językach IEC 61131-3 wspiera protokoły BACnet, KNX, LON® lub EnOcean tak samo, jak podsystemy DALI, SMI, MP-Bus i wiele innych. Oprócz tego WAGO-I/O-SYSTEM jest w stanie, oczywiście bezpośrednio, analizować sygnały analogowe oraz dwustanowe.
Zastosowanie systemu wielowtyków WINSTA® zapewnia oszczędność czasu, a także niezawodność realizacji techniki budynkowej. Jest on elektrycznym interfejsem między zasilaniem i dystrybucją energii a odbiornikami oraz pozwala na podłączanie systemu informatycznego. W Hamburgu system WINSTA® jest stosowany przede wszystkim w technice oświetleniowej. Zdaniem Larsa Jacobsena, wykonawcy instalacji w budynku, fachowiec odpowiedzialny za wykończenie wnętrz dzięki systemowi WINSTA® był w stanie zamontować elementy przeznaczone do opraw oświetleniowych pod sufitem, a następnie przy pomocy połączeń wtykowych bezpiecznie przyłączyć je do przygotowanej instalacji.
Stephan Lampe, WAGO.DE