loading...

Koncepcja zasilania i sterowania 230 V dla przykładowego pokoju hotelowego z wykorzystaniem systemu WINSTA®

Korzyści wynikające z zastosowania wtykowej prefabrykowanej instalacji elektrycznej i sterowniczej WINSTA® zauważyli już zarówno wykonawcy, jak i inwestorzy nowo budowanych, ale również modernizowanych hoteli.

Niewątpliwie zaletą jest możliwość przygotowania wymaganych połączeń elektrycznych na etapie produkcji niektórych elementów wyposażenia pokoju, np. instalacji elektrycznej w zagłówku łóżka, meblach, a nawet w gotowym module prefabrykowanej łazienki. Pozwala to zaoszczędzić czas podczas uruchomienia poszczególnych pomieszczeń, zapewnić bezpieczeństwo montażu i wyeliminować ewentualne błędy. Jeśli nawet zajdzie potrzeba wymiany jakiegoś komponentu połączenia gniazdo-wtyk, to odbywa się to w szybki, bezpieczny i prosty sposób. Dzięki temu znacznie skraca się czas przestoju w pokojach, co oczywiście przekłada się na wymierne zyski hotelu.

W artykule przedstawiłem przykład instalacji elektrycznej zapewniającej podstawowe funkcje załączania obwodów oświetleniowych przez włączniki przy łóżku i na ścianie oraz rozłączanie przez przerywnik prądu, a także doprowadzenie zasilania do gniazd 230 V. Są to podstawowe funkcjonalności wymagane w każdym pokoju hotelowym. A rozwiązanie jest niezwykle proste – gotowe puszki rozdzielcze WINSTA®! Wszystkie połączenia elektryczne w pokoju możemy wykonać praktycznie za pomocą trzech specjalnie przygotowanych puszek i kilkunastu gotowych przewodów połączeniowych z gniazdami i wtykami. Montaż instalacji elektrycznej staje się bajecznie łatwy, szybki i oczywiście bezpieczny – dzięki mechanicznemu kodowaniu gniazd i wtyków nie ma wręcz możliwości pomyłki.

Założenia dla przykładowej koncepcji (istnieje możliwość dopasowania do wymagań inwestora)

  1. Zabezpieczenia nadprądowe i różnicowoprądowe umieszczone są w rozdzielnicy głównej lub pokojowej. Możliwa jest również gotowa rozdzielnica w technologii WINSTA® Snap-IN oraz z wyposażeniem WAGO, np. złączki listwowe, przekaźniki, sterownik, zasilacz, etc.
  2. Zasilanie 230 V – bez obwodów gwarantowanych, wszystkie obwody z fazy L1 (dostępne są także inne warianty, np. kilka obwodów z różnych faz)
  3. Maksymalne obciążenie – 25 A (możliwość dopasowania przekrojów przewodów i typu zabezpieczeń do wymagań projektowych)

Wersja minimalna obejmuje:

  • obwody oświetleniowe (sufit, lampka na podłodze) załączane przez przerywnik prądu oraz łącznik główny w korytarzu i przy łóżku (wyłącznik schodowy), oświetlenie przy łóżku i na biurku z własnymi włącznikami
  • załączenie typu ON/OFF – istnieje możliwość dołożenia sterowania, np. DALI
  • zasilanie gniazd 230 V (TV, biurko, gniazdo w łazience, gniazda przy łóżku, rezerwa).

Koncepcja przewiduje zastosowanie 3 puszek rozdzielczych typu „black box” z technologią gniazd i wtyków WINSTA®, co pozwala na szybkie, bezpieczne i bezbłędne połączenia i rozprowadzenie instalacji elektrycznych. Puszki są ze sobą połączone w celu dystrybucji zasilania i wykonania połączenia dla łącznika schodowego, do załączania oświetlenia pokoju.

Puszki mogą być umieszczone:

  • BOX 1.1 – w podwieszonym suficie
  • BOX 1.2 – za łóżkiem
  • BOX 1.3 – w meblu lub za TV

Przykładowe połączenie puszek

BOX 1.1 – połączenie wewnętrzne

Główna puszka jest montowana np. nad sufitem podwieszanym i do niej doprowadzamy zasilanie z zabezpieczonych obwodów. W tym przypadku jest realizowane zasilanie i schodowe załączanie obwodu oświetleniowego pokoju (oświetlenie sufit), podłączenia zasilania do obwodu oświetleniowego łazienki, podłączenia dwubiegunowego łącznika głównego oraz przerywnika prądu. Jest to tylko bardzo prosty przykład rozwiązania, ale oczywiście nie wyobrażamy sobie w Polsce podłączenia tylu obwodów na jednym zabezpieczeniu. Dlatego w WAGO wykonujemy gotowe puszki pod określone wymagania projektowe, zgodnie z obowiązującymi przepisami i zaleceniami. Box 1.1 to główna puszka, z której rozprowadzamy również zasilanie do dwóch pozostałych.

BOX 1.2 – połączenie wewnętrzne

W tym przypadku puszka najczęściej jest montowana w tylnej części łóżka (czasami dostarczana przez dostawcę łóżka) i realizuje wszelkie połączania elektryczne w tej części pokoju.
Podłączamy do niej lampki i gniazda przy łóżku, lampę podłogową z własnymi łącznikami oraz łącznik umożliwiający załączenie oświetlenia w pokoju (łączki schodowy).

BOX 1.3 – połączenie wewnętrzne

Puszka najczęściej jest zabudowana w meblu i zapewnia szybkie oraz bezpieczne rozprowadzenie energii do gniazd 230 V zasilających TV, gniazd elektrycznych w pokoju i przy biurku oraz zasilania lampki na biurku.
W razie zmiany aranżacji w pomieszczeniu zastosowanie takiego systemu gwarantuje możliwość szybkiej przebudowy instalacji oraz dołożenia dodatkowego zasilania.

Krótki opis technologii WINSTA®

Idea instalacji wtykowej WINSTA® polega na zastosowania w miejscu połączenia i rozgałęzienia instalacji specjalnie kodowanych gniazd i wtyków. Dzięki temu w 100 proc. jest wyeliminowana możliwość popełniania błędów łączeniowych, a połączenie prefabrykowanej instalacji jest szybkie i bezpieczne. WINSTA® z serii 770 to system gniazd, wtyków i rozdzielaczy dla przewodów o maks. przekroju 4 mm2 i obciążalności 25 A .Pod jedno gniazdo lub wtyk możemy podłączyć po 2 przewody, zarówno typu drut, jak i linka, co pozwala na optymalizację liczby połączeń.

Nr. katalogowe gniazd i wtyków WINSTA® 770:

  • 770-113 – wtyk 3-biegunowy L, N, PE, czarny, 25 A, z obudową dla 2 przewodów (8…11,5 mm)
  • 770-103 – gniazdo 3-biegunowe L, N, PE, czarne, 25 A, z obudową dla 2 przewodów (8…11,5 mm)
  • 770-133 – wtyk 3-biegunowy L, N, PE, biały, 25 A, z obudową dla 2 przewodów (8…11,5 mm)
  • 770-123 – gniazdo 3-biegunowe L, N, PE, białe, 25 A, z obudową dla 2 przewodów (8…11,5 mm)

Oprócz gniazd i wtyków dostępne są gotowe, prefabrykowane przewody typu H0.5 VV-F PVC lub H0.5 Z1Z1-F LSOH o przekrojach od 0,75 mm2 do 4mm2, dowolnej długości, w kolorach czarnym, białym i szarym.

Przewody prefabrykowane mogą być zaopatrzone w gniazdo i wtyk lub z „wolnym końcem” przygotowanym pod montaż pod odbiornik (oprawa oświetleniowa, gniazdo, roleta) lub łącznik.

Rozdzielnice bardziej rozbudowane

W nowoczesnych hotelach występują oczywiście nie tylko instalacje zasilające gniazd czy obwodów oświetleniowych, ale również instalacje sterujące, np. DALI czy KNX oraz różnego rodzaju sygnały we/wy, np. kontaktrony, włączniki, manipulatory czy czujniki pomiaru temperatury. Dzięki różnorodności systemu WINSTA® dla każdej z tych instalacji możemy zastosować inne kodowanie. Użytkownik lub instalator nie pomyli obwodów, a instalacja i serwis może odbywać się znacznie szybciej i bezpiecznie.

Rys. Przykładowa rozdzielnica budynkowa dla większych obiektów z automatyką.

Wykorzystując komponenty systemu WINSTA® można zbudować gotowe rozdzielnice elektryczne lub sterownicze dowolnego rozmiaru i z dowolnym wyposażeniem wewnętrznym (wyłączniki, przekaźniki, sterowniki, złączki listwowe, etc.). Popularnymi elementami stosowanymi w hotelach są typowe złączki instalacyjne i uniwersalne WAGO, np. seria 221, lub złączki listwowe IEK przeznaczone do rozdzielnic budynkowych.

Radosław Leończuk, WAGO.PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *