Automatyzacja sieci SN i nN, cz. 2 – zasilanie
W poprzedniej części skoncentrowaliśmy się na automatyce inteligentnych sieci w oparciu o sterowniki WAGO-I/O-SYSTEM. Tym razem zajmiemy się rozwiązaniami przeznaczonymi dla bezpiecznego zasilania.
System zasilania urządzeń teletechniki musi sprostać zarówno wymogom normalnej pracy oraz sytuacjom awaryjnym (zaniki napięcia), ale często również skrajnym warunkom atmosferycznym. Układy zasilania zbudowane z jednostek EPSITRON® UPS zapewniają spełnienie tych warunków, dodatkowo wzbogacając funkcjonalność układu o diagnostykę baterii wraz z dopasowaniem parametrów ładowania w celu wydłużenia jej żywotności.
Zasilanie układu sterownika jest realizowane przez zasilacz impulsowany po stronie pierwotnej wyposażony w jednostką sterująco-ładującą UPS EPSITRON® 787-1675 z podłączoną baterią akumulatorów 24 V DC. Zasilacz jest zasilany napięciem pomocniczym 230 V AC.
W przypadku zaniku napięcia pomocniczego 230 V AC zasilacz bezprzerwowo przełącza się w tryb pracy bateryjnej, zapewniając nieprzerwane zasilanie odbiorników po stronie 24 V DC. Podstawowe elementy układu zdalnego sterowania napędem rozłącznika są zabezpieczone elektronicznym, czterokanałowym wyłącznikiem nadprądowym z funkcją zdalnego nadzoru i sterowania (787-1664). Napięcie 24 V jest podawane DC do napędu rozłącznika bezpośrednio z baterii akumulatorów 24 V DC poprzez dodatkowe zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe ze stykiem pomocniczym w celu diagnostyki stanu zasilania.
Zasilacz wyposażony jest w funkcję „Battery Control”, która nadzoruje ładowanie baterii akumulatorów i w konsekwencji zapewnienia właściwą eksploatację oraz wydłuża jej żywotności. Zasilacz realizuje ładowanie baterii akumulatorów w jednej z trzech charakterystyk (U/U0/I) w zależności od napięcia baterii, stanu jej rozładowania oraz temperatury ogniw. Funkcja „Battery Control” wymaga, aby bateria akumulatora miała czujnik temperaturowy podłączany do odpowiednich wejść na wtyku zasilacza. Zasilacze WAGO z rodziny EPSITRON® są wyposażone w takie czujniki skonfigurowane do pojemności baterii akumulatorów.
Zasilacz ma możliwość blokowania pracy w trybie bateryjnym realizowanej za pomocą wydzielonego wejścia na listwie zaciskowej. Stan pracy jest sygnalizowany lokalnie za pomocą diod LED na panelu oraz styków przekaźników sygnalizacyjnych zabudowanych w urządzeniu.
Cały układ zasilający (zasilacz wraz z baterią) umożliwia zdalnie diagnozowane i sterowane przez zespół wyjść i wejść oraz dodatkowo poprzez port komunikacyjny RS-232. Krytyczne stany pracy są sygnalizowane z wyprzedzaniem, zanim system zasilania gwarantowanego osiągnie stan zmuszający do odłączenia napięcia wyjściowego. Urządzenie samoczynnie dokonuje testu obecności baterii akumulatorów z częstotliwością raz na minutę, natomiast ocena stanu naładowania baterii akumulatorów jest dokonywana co każde 10 minut pracy.
Aby skutecznie zabezpieczyć obwody 24 V, układ należy doposażyć w elektroniczny zespół zabezpieczeń przeciwzwarciowych. Elektroniczny wyłącznik nadprądowy jest kompaktowym układem zabezpieczenia zasilania odbiorników 24 V DC w wykonaniu od 2 do kanałów wyjściowych. Poszczególne wyjścia są sterowane niezależnie, za pomocą indywidualnych przycisków, które jednocześnie pełnią funkcję sygnalizacyjną. Dodatkowo wyłącznik posiada zabezpieczenie przed pracą przy zbyt niskim oraz zbyt wysokim napięciu wejściowym. Styk pomocniczy sygnalizuje o zadziałaniu zabezpieczenia, a dodatkowe wejście i wyjście umożliwiają zdalne sterowanie poszczególnymi kanałami w zakresie włączenia/wyłączenia/diagnostyki stanu pracy za pomocą zewnętrznego sterownika.
Jaka jest wyższość takiego zabezpieczenia? Wystarczy obejrzeć ten film:
W oparciu o komponenty WAGO-I/O-SYSTEM opracowane zostały kompletne rozwiązania do realizacji automatyk sieciowych dla poszczególnych elementów sieci. Ale o tym w kolejnym odcinku.
Jarosław Idzik, WAGO.PL
Czytaj też:
Automatyzacja sieci SN i nN, cz. 1 – sterowanie, pomiar i monitoring
Automatyzacja sieci SN i nN, cz. 3 – elementy sieci