Według danych raportu KPMG szacuje się, że w ubiegłym roku na terenie Unie Europejskiej od 6 do 8,5 proc. całkowitej „konsumpcji” papierosów pochodziło z nielegalnych źródeł. Przełożyło się to na zawrotną liczbę blisko 45 mld papierosów.
By walczyć z nielegalnym obrotem, Komisja Europejska wprowadziła nowe, rygorystyczne przepisy dotyczące śledzenia przepływu i weryfikacji wyrobów tytoniowych. W myśl dyrektywy (TPD) 2014/40/UE już od 20 maja 2019 każde opakowanie wyrobu tytoniowego powinno być dodatkowo oznaczone indywidualnym identyfikatorem. Umożliwi to jednoznaczną weryfikację produktu oraz jego „drogi” od opuszczenia linii produkcyjnej, przez sieć dystrybucji, aż do rąk nabywcy. To duże przedsięwzięcie prawne, organizacyjne i techniczne.
Jak sterowniki PFC200 umożliwiają wypełnienie wymagań dyrektywy u jednego z producentów wyrobów tytoniowych w Polsce?
Układ automatyki wspiera proces oznaczania i śledzenia wyrobów tytoniowych. Sterownik WAGO pobiera unikatowe kody z bazy danych przedsiębiorstwa oraz zlecenie produkcyjne z bazy danych systemu ERP i wiąże je ze sobą. Tak powiązane informacje trafiają na linie produkcyjne, gdzie operator za pomocą panela dotykowego wybiera i uruchamia produkcję danego zlecenia. Unikatowe kody, jeden po drugim wysyłane są przez sterownik WAGO do drukarki i nanoszone na każde opakowanie. Na końcu poprawność nadruku weryfikowana jest za pomocą skanera, który odczytuje kod, a informacja przesłana jest do sterownika PFC200. To właśnie sterownik porównuje kod pobrany z bazy z tym naniesionym na pudełku. Produkty z błędnym kodem są automatycznie odrzucane.
Na jednej linii produkcyjnej w ciągu sekundy oznaczane i sprawdzane są trzy opakowania wyrobów tytoniowych. By to osiągnąć, sterownik musi realizować równolegle kilka zadań (tasków).
Każde z nich w czasie nie dłuższym niż 10 ms.
Mariusz Pacan, WAGO.PL