Przed pierwszym i za ostatnim urządzeniem zamontowanym na szynie TS 35 umieszczamy tzw. trzymacze. Dotyczy to szczególnie listew zaciskowych, gdzie obok złączek listwowych i ścianek końcowych, trzymacze stanowią podstawowe wyposażenie. Ich pierwotną rolą jest blokowanie mocowanych na TS 35 urządzeń przed przesuwaniem się wzdłuż szyny. Stąd w WAGO nazwa tego akcesorium – blokada końcowa. Czym różni się nasz trzymacz od innych, spotykanych na rynku i do czego może być jeszcze wykorzystywany?
Tradycyjne trzymacze na szynę montażową TS 35
Najczęściej używanymi na naszym rynku trzymaczami są blokady, które w celu unieruchomienia ich na szynie wymagają dokręcenia śruby. Śruba uruchamia bowiem odpowiedni mechanizm blokujący. Często wymaga to wstępnego odkręcenia śruby i dokręcenia jej z odpowiednim momentem. Ze względu na stosowanie zwykłego śrubokręta, bez możliwości pomiaru momentu, dochodzi często do przekręcenia śruby lub jej niedokręcenia, w konsekwencji czego trzymacz przestaje pełnić swoją podstawową funkcję. Demontaż wymaga odwrotnych, równie uciążliwych czynności.
Nowatorskie, bezśrubowe blokady WAGO z serii 249
Rozwiązanie WAGO bazuje na układzie dwóch noży, po obu stronach blokady, wcinających się w krawędzie szyny TS 35. Taka konstrukcja pozwoliła wyeliminować niewygodną w użyciu śrubę, zapewniając jednocześnie doskonałą siłę mocującą na szynie wraz z wysoką precyzją spozycjonowania na szynie. Montaż polega na prostym zatrzaśnięciu trzymacza na szynie, a demontaż na podważeniu za pomocą śrubokręta, podobnie jak w przypadku złączek listwowych. Blokada WAGO to również doskonały wspornik oznacznika grupowego, np. z nazwą listwy. Szczegóły montażu na rysunkach poniżej.
Różne warianty blokad z serii 249
249-117
Najbardziej typowa blokada do wszechstronnych zastosowań. Dzięki szerokości wynoszącej 10 mm stanowi bardzo stabilny mechanicznie trzymacz na szynę TS 35. Jest optymalnie dopasowanym do większości akcesoriów nośnikiem oznaczników grupowych.
249-116
Blokada o identycznym obrysie jak 249-117, ale o szerokości zaledwie 6 mm. Do zastosowania wszędzie tam, gdzie zależy nam na oszczędności miejsca na szynie montażowej, np. w małych skrzynkach sterowniczych.
249-197
Najbardziej stabilna mechanicznie blokada o wysokości 60 mm. Akcesorium szczególnie przydatne w przypadku dużych gabarytowo urządzeń elektrycznych. Niezastąpione rozwiązanie do terminacji złączek silnoprądowych, np. POWER CAGE CLAMP®.
Typowe i nietypowe zastosowania blokad WAGO
Podstawowe zastosowania trzymaczy WAGO:
– blokada mechaniczna urządzeń elektrycznych, głównie złączek listwowych, na szynie montażowej TS 35,
– nośnik oznacznika grupowego listwy zaciskowej lub oznacznika innego urządzeni elektrycznego.
Dodatkowe zastosowania blokad WAGO:
– wydzielania na szynie grup urządzeń elektrycznych lub osobnych obwodów na listwie zaciskowych, różniących się np. poziomem napięcia,
– pozycjonowanie aparatu w konkretnym punkcie szyny montażowej,
– wydzielanie obszarów na szynie, np. do przeprowadzenia wiązki przewodowej,
– tworzenie kontrolowanych dystansów na szynie, np. 3 x 249-116 – szerokość modułu typu „S”,
– mocowanie przewodów,
– blokada jako specyficzna obudowa,
– dystansowanie na szynie ułatwiające rozpraszanie mocy cieplnej na szynie,
– powiększenie odstępów izolacyjnych w powietrzu i po powierzchni pomiędzy urządzeniami
znajdującymi się na różnych potencjałach,
– mocowanie urządzeń bez stopki montażowej na szynie, np. za pomocą wkrętów, opasek
samozaciskowych do blokady.
I wiele, wiele innych, wystarczy, że instalator uruchomi własną fantazję.
Henryk Ziegler, WAGO.PL