loading...

WAGOe!TV – System Sterowania Oświetleniem WLMS – krok po kroku

Koncepcja zarządzania oświetleniem opracowana przez WAGO to przemyślane rozwiązanie do sterowania oświetleniem w dużych pomieszczeniach – na przykład w halach produkcyjnych i magazynach. Połączenie odpowiednio skonfigurowanego sprzętu z prostym w obsłudze oprogramowaniem ułatwia projektowanie i rozruch instalacji oświetleniowej oraz zapewnia wiele korzyści podczas eksploatacji.

Poniżej znajdziecie odpowiedzi na pytania, które zostały zadane podczas webinaru System sterowania oświetleniem krok po kroku. Poznaj WAGO Lighting Management. Tematyka spotkała się z dużym zainteresowaniem, dlatego też nurtujące Was kwestie wraz z odpowiedziami zebraliśmy w jedną listę, którą znajdziecie poniżej.

Jeśli macie uwagi, bądź dalsze pytania, zostawcie nam komentarz pod artykułem.

1. 160 przycisków DALI XC czy 160 modułów DALI XC ?

Do każdego modułu multimastera DALI 753-647 możemy podłączyć 16 urządzeń DALI XC. Zakładając, że w maksymalnej konfiguracji do sterownika WLMS możemy podłączyć 10 modułów DALI 753-647, daje nam to liczbę 160 urządzeń DALI XC.

2. 64 kanały wejściowe – to np. dwa moduły po 32 wejścia binarne?

Aktualnie w ofercie nie posiadamy modułów 32-kanałowych, jednak tok rozumowania jest słuszny. Możemy podłączyć dowolną konfigurację modułów, w których suma kanałów da nam 64, np. 4 x moduł 750-1405 (16 kanałów) lub 8 x moduł 750-430 (8 kanałów). Lista wszystkich modułów kompatybilnych z aplikacją WLMS dostępna jest w dokumentacji aplikacji WLMS.

3. Ile sterowników można ze sobą połączyć?

Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Aplikacja WLMS w ramach jednego sterownika dopuszcza powiązanie z 16 klientami (innymi aplikacjami) w systemie do wymiany sygnałów wejściowych oraz powiązanie z 19 serwerami do wymiany danych wyjściowych, np. zewnętrzna wartość ściemniania dla wirtualnego pomieszczenia. W przypadku gdy nie zachodzą powiązania pomiędzy sterownikami lub nie przekraczają ilości wymienianych między sobą danych podanych w dokumentacji, ich liczbę nie jest w inny sposób ograniczona.

4. Czy można tę aplikację przetestować samemu?

Tak. Aplikację można zainstalować na każdym sterowniku z rodziny PFC200 np. 750-8202. Aplikacja w wersji demonstracyjnej będzie działała przez 2h.

5. Jakie czujniki DALI lub inne mogę podpiąć do WLMS?

Lista czujników kompatybilnych z WLMS będących w ofercie WAGO jest umieszczona w dokumentacji aplikacji WLMS. Natomiast lista kompatybilnych czujników firm trzecich została zebrana w dokumencie „Compatibility list DALI Sensors” dostępnym na naszej stronie www.wago.com.

6. Czy można ten system zintegrować z BMS?

Tak, WLMS można zintegrować z BMS poprzez protokół MODBUS TCP/IP. Lista parametrów udostępnianych przez aplikację opisana została w dokumentacji.

7. Jeśli są tam moduły do pomiaru energii, to oznacza, że aplikacja dokonuje też pomiaru zużytej energii?

Tak, aplikacja dokonuje bieżącego pomiaru zużytej energii. Do sterownika z aplikacją WLMS możemy podłączyć jeden moduł pomiaru mocy. Lista kompatybilnych modułów oraz akcesoriów dostępna jest w dokumentacji aplikacji WLMS.

8. Czy przewody komunikacyjne do protokołu DALI można układać razem z kablami sygnałowymi AKPiA?

Tak. Magistrala komunikacyjna DALI zasilana jest niskim napięciem 18 V DC.

9. Czy są ograniczenia co do liczby opraw, a właściwie wielkości obiektu, jaki możemy zrealizować przy pomocy sterowników z tego systemu?

Do pojedynczego sterownika WLMS możemy podłączyć do 10 modułów multimastera DALI 753-647. Każdy z modułów może obsłużyć do 64 balastów (adresów) DALI, co daje nam wartość 640 balastów w przypadku maksymalnej konfiguracji sterownika.

10. Czy będzie pokazana integracja z przyciskami KNX?

Przykład integracji z przyciskami KNX jest zaprezentowany w filmiku instruktażowym na naszej stronie. Link

11. Czy można edytować nazwy Virtual Room?

Tak. Edycji zmiany można dokonać w aplikacji w zakładce Files > Editing Labels > Virtual Rooms

12. Czy zmieniając główny sterownik można się integrować wykorzystując BACNET IP?

Wymieniając sterownik nie jest możliwa integracja w sieci BACnet IP, aplikacja WLMS jest przygotowana dla sterownika aplikacyjnego 750-8202/000-012. W przypadku konieczności zintegrowania z urządzeniami w sieci BACnet należy dołożyć dodatkowy sterownik Wago BACnet IP.

13. Czy można integrować się z BMS po OPC?

Obecnie aplikacja WLMS nie ma możliwości integracji z wykorzystaniem OPC. Możliwa jest integracja po protokole Modbus TCP. W przypadku konieczności zintegrowania WLMS po protokole OPC należy dołożyć dodatkowy sterownik WAGO z serii PFC.

14. Czy sterownik 750-8202 będzie współpracować z WLMS?

Na sterowniku 750-8202 możemy uruchomić wersję demonstracyjną aplikacji działającą przez 2 godziny.

15. Skąd można pobrać aplikację WLMS?

Jest ona dostępna na naszej stronie internetowej: link do pobrania

16. Czy PFC200 pierwszej generacji jest kompatybilne?

Tak. PFC200 pierwszej generacji jest kompatybilne. Możemy na nim uruchomić wersję demonstracyjną aplikacji działającą przez 2 godziny.

17. Czy aplikacja jest płatna, czy dodawana do rozdzielnicy?

Koszt aplikacji jest wliczony w cenę sterownika aplikacyjnego 750-8202/000-012. Natomiast wersję DEMO aplikacji można bezpłatnie pobrać z naszej strony internetowej.

18. Co to jest WLMS ? Czy ideą stosowania WLMS jest uproszczenie konfiguracji, czy ma jeszcze jakieś inne zalety?

WLMS to system sterowania i zarządzania oświetleniem. Stosując aplikację WLMS otrzymujemy nie tylko uproszczenie konfiguracji systemu (nie ma konieczności programowania własnej aplikacji), ale także funkcje ułatwiające późniejszą eksploatację i konserwację systemu, możliwość zmiany funkcjonalności bez konieczności programowania, zaawansowane funkcje diagnostyczne, optymalizację zużycia energii elektrycznej na oświetlenie.

O wszystkich zaletach można poczytać w broszurze link do broszury.

19. Czyli jeśli już mam sterownik 750-8202, który cały czas pracuje na obiekcie, to nie mogę użyć WLMS? Czy można go doinstalować?

Oprogramowanie WLMS jest przeznaczone dla sterownika aplikacyjnego. W przypadku chęci zastosowania rozwiązania WLMS należałoby dodać lub wymienić sterownik PLC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *