loading...

Biblioteki do zastosowań HVAC

Biblioteki do zastosowań HVAC

Parametryzacja zamiast programowania: gotowe makra instalacji zapewniają standaryzację i obniżają koszty.

hvac_baner

Aby zrealizować projekt energooszczędnego budynku, konieczna jest przemyślana automatyka budynkowa. Do sterowania ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją, mającego znaczny wpływ na zużycie energii, udostępniamy naszym klientom bibliotekę z gotowymi makrami instalacji. Dzięki nim można uniknąć żmudnego i czasochłonnego programowania. Poza tym zastosowanie tych makr ułatwia standaryzację, a co za tym idzie, pozwala na redukcję kosztów.

Projekt to podstawa

Dobre zaprojektowanie wyposażenia technicznego budynku jest niezwykle ważne dla jego przyszłej, energooszczędnej eksploatacji. W technicznym wyposażeniu budynku wykorzystuje się bardzo wiele protokołów i interfejsów umożliwiających komunikację poszczególnych komponentów. Oprócz zwykłych, analogowych i dwustanowych wejść i wyjść na rynku pojawiają się również protokoły BACnet, MODBUS, LON, MP-Bus, M-Bus, KNX, EnOcean i DALI. W większych obiektach często znajdziemy połączenia różnych protokołów i systemów sieciowych. Dlatego też sprzęt stosowany w automatyce powinien w miarę możliwości obsługiwać wszystkie używane protokoły i interfejsy.

Sterowanie urządzeniami HVAC

Monitorowanie rozdzielnic i mediów

Od projektu do wdrożenia

Sterowniki programowane są przy użyciu oprogramowania bazującego na CODESYS, zgodnego z normą IEC 61131-3. Do sterowania ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją mamy bogatą bibliotekę HVAC, dzięki czemu nie ma potrzeby samodzielnego programowania. Do wielu typowych zastosowań dostępne są odpowiednie makra, które użytkownik musi tylko konfigurować. Po przypisaniu punktów danych i parametrów instalacji może od razu uruchomić gotową instalację. Pozwala to na znaczne obniżenie kosztów związanych z uruchomieniem systemu i ułatwia ponowne zastosowanie raz opracowanych rozwiązań.
Makra do układów HVAC można pobrać bezpłatnie na stronie internetowej WAGO. W bibliotece dostępne są również bardziej skomplikowane funkcje, takie jak regulacja kaskadowa z krzyżowym wymiennikiem ciepła i wentylatorem sterowanym falownikiem. Zawiera ona także dodatkowe bloki funkcyjne, pozwalające na łatwe rozszerzanie istniejących makr. Aplikację uruchamia się przy pomocy interfejsu użytkownika udostępnionego w Internecie. Można tam ustawić parametry i wprowadzić dodatkowe konfiguracje aplikacji. Również stworzenie wizualizacji nie wymaga programowania. W sterownikach zintegrowany jest serwer WWW, przedstawiający w sposób graficzny technikę budynkową, pokazujący aktualne parametry różnych agregatów i umożliwiający obsługę. Użytkownik musi mieć jedynie dostęp do standardowej przeglądarki WWW. Możliwe jest również zastosowanie paneli operatorskich z serii PERSPECTO®.

Korzyść: integracja systemu bez programowania

Efektywną energetycznie automatykę budynkową można stworzyć tylko przy użyciu nowoczesnych systemów, do których włączone są w miarę możliwość wszystkie sieci budynkowe. Na sieć grzewczą, wentylację i klimatyzację przypada największe zużycie energii w budynku. Przy pomocy komponentów i systemów WAGO do automatyki budynkowej oraz gotowych aplikacji, zawartych w dostępnej bezpłatnie bibliotece HVAC, można zrealizować energooszczędną automatykę budynkową bez dużych nakładów na programowanie. Również wizualizacja gotowej automatyki budynkowej jest dzięki zintegrowanym serwerom WWW sporządzana w znacznym stopniu automatycznie.

Karl-Heinz Sanders, WAGO Minden
Zdjęcia: ©PantherMedia/Fabian Schmidt, WAGO

 Biblioteki do zastosowań HVAC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *