Konkurs WAGOdirect – Pytania i odpowiedzi część 3
Publikujemy ostatnią porcję odpowiedzi na pytania konkursowe oraz zwycięzców naszego konkursu.
Nagrody główne w naszym konkursie w postaci kamery samochodowej MIO MiVue™ 568 Touch trafiają do:
Pawła Trznadla, Tomasza Czerwińskiego, Cezarego Oleksiewicza, Grzegorza Gębczyńskiego i Adama Krauze.
Gratulujemy!
Grzegorz Kuśmierz – Jakie są praktyczne konsekwencje i różnice użycia bloku funkcyjnego RS oraz bezpośrednio wstawionych modyfikatorów wyjścia Set/Reset z menu 'Extras’? Analogicznie blok funkcyjny NOT i negacja wyjścia z 'Extras’.
Blok funkcyjny przerzutnika typu RS priorytetuje wejście resetujące, natomiast w bloku SR ważniejsze jest wejście ustawiające. Opcja dostępna przez menu „Extras” pozwala na oddzielenie tych funkcji.
Krzysztof Jakowiecki – Czy firma Wago planuje dodanie do swojej oferty modułu komunikacyjnego opartego o standard komunikacji bezprzewodowej Z-Wave bądź Z-bee?
Nie planujemy na razie integracji z tymi systemami. Zastosowanie sytemu WAGO pozwala na zminimalizowanie okablowania. Przesyłanie danych po kablu jest szybsze i stabilniejsze niż bezprezwodowe. Posiadamy rozwiązania bezprzewodowe w postaci modułów Bluetooth, EnOcean.
Radosław Jankowski – Chciałbym podłączyć istniejące 8 czujników NTC10k do sterownika Wago za pomocą modułu analogowego. Znalazłem moduł obsługujący NTC10k lecz jest on cztero kanałowy. Nie chcę kupować dwóch modułów. Widziałem iż możliwe jest zastosowanie różnych konfiguracji do wyboru za pomocą IO Check. Czy możliwe jest uzyskanie update dla modułu 750-451, tak aby obsługiwał czujniki NTC10k?
Czujniki NTC są bardzo specyficzne i posiadają różne charakterystyki, dlatego warto zajrzeć do dokumentacji i sprawdzić charakterystykę obsługiwanego czujnika, a nastepnie porównać ją z posiadanym. Do Pana potrzeb odpowiednie będą 4-kanałowe moduły wejść analogowych do czujników NTC 750-464/020-000 (https://eshop.wago.com/JPBC/0_5StartPage.jsp?supplierAID=750-464%2F020-000&catalogID=WAGO01&zone=7) . Niestety, nie mamy jeszcze w ofercie 8-kanałowych modułów dla tego typu czujników, wyłącznie dla Pt oraz Ni.
Tomasz Czerwiński – Modbus konfigurator sprawdza się świetnie np. w odczycie temperatur. Chcę wykorzystać moduł rs485 w sterowaniu ściemniaczem oświetlenia. Jak zbudować funkcjonalność, aby moduł zapisywał w rejestrach ściemniacza wartość wyłącznie w chwili zmiany parametru świecenia. W chwili obecnej zapisuje co 0,1s. Obawiam się, że ściemniacz ma określoną liczbę możliwości zapisu rejestru. http://esea.pl/pobierz
Należałoby użyć zamiast konfiguratora biblioteki Modb_l05.lib (znajduje się w folderze WAGO SOFTWARE\CODESYS V2.3\TARGETS\WAGO\LIBRARIES\APPLICATION) i bloczka MODBUS_EXTENDED_MASTER. Możemy wtedy kontrolować komunikację. Rozwiązaniem byłoby porównanie wartości zapisanej w pamięci oraz zmienionej. Jeśli się różnią, to musimy wysłać ją do ściemniacza. Przykładowy program dla takiego ściemniacza to Dimmer.EXP.
Konrad Błażusiak – Jak zadresować w sterowniku komunikację MOdbus z innym urządzeniem? Np. enkoderem?
Każdy producent w inny sposób udostępnia rejestry w swoich urządzeniach (zazwyczaj tabele rejestrów są w podręcznikach do urządzenia, ale czasem trzeba napisać do producenta), dlatego korzystając z wbudowanego w CoDeSys MODBUS-Master Configurator lub bloczków funkcyjnych z biblioteki możemy stworzyć pełna strukturę obsługującą dane urządzenie. Aby udostępnić dane jako slave, w przypadku Modbusa TCP, najlepiej wrzucić dane procesowe na pamięć M, w RTU wystarczy wpisać dane do odpowiedniej macierzy zdefiniowanej w bibliotece. Polecamy także nasze szkolenia z komunikacji „AN-04 Komunikacja w WAGO-I/O-SYSTEM przy wykorzystaniu WAGO-I/O-PRO” (Link szkolenia), na którym uczymy, jak wykorzystać komunikację ethernetową i szeregową.
Jan Bartczak – Czy za pomocą Państwa sterowników jestem w stanie w prosty sposób zrealizować bardziej wyrafinowane algorytmy sterownia takie jak sterowanie predykcyjne i adaptacyjne. Chciałbym się również dowiedzieć czy dostarczacie Państwo wraz ze sterownikiem jakieś wsparcie softwarowe do tego typu rozwiązań oraz jak daleko to wsparcie jest posunięte? Jeżeli nie to rozumiem że wszystko trzeba pisać samodzielnie od zera?
Sterowniki WAGO są swobodnie programowalne, może Pan na nich zrobić bardzo wiele, a najnowszy system PFC200 oparty na Linuxie otwiera okno na jeszcze większe możliwości! Nie mamy zaimplementowanych takich algorytmów, ale chętnie pomożemy przy każdym projekcie. Mamy szeroką gamę bibliotek, które bardzo uprawszczają programowanie. WAGO-I/O-Pro jest także kompatybilne z obcymi biblioteka, np. OSCAT. Zapraszamy do kontaktu z działem wsparcia technicznego WAGO (Link)
Paweł Gontarek – Witam, W jaki sposób firma WAGO proponuje rozwiązać kwestię ściemniania oświetlenia za pomocą sterowników PLC? Interesuje mnie konkretne rozwiązania dotyczące ściemniania oświetlenia tradycyjnego (żarnikowego) lub halogenowego. Tutaj (http://www.wago.pl/rozwiazania-dla-branz/technika-budynkowa/automatyka-budynkowa/oswietlenie/sciemnianie/) podaliście Państwo różne rozwiązania, jednakże temat ściemniania najbardziej popularnych w Polsce lamp nie jest prawie w ogóle poruszony.
Do sterowania tego typu oświetleniem najlepiej zastosować dedykowany ściemniacz realizujący funckje ściemniania, rozjaśniania, zapamiętywania scen scen itd. Takie ściemniacze można sterować sygnałem np. 0-10V poprzez moduł analogowy lub cyfrowo Modbus, Dali.
Grzegorz Kuśmierz – Z biblioteki standard.lib CoDeSys-a 2.3 blok incremeter/decrementer CTUD: – co się dzieje, jeśli na obu wejściach zegarowych jednocześnie jest narastające zbocze, – zliczanie jest ograniczone od dołu do zera; a co ze zliczaniem w górę? Po przekroczeniu PV licznik zlicza dalej; czy po dojściu do maksymalnej wartości WORD zatrzyma się, czy się przekręci?
Jeśli na obu wejściach mamy narastające zbocze, wtedy licznik zostanie inkrementowany, ponieważ jest to zabezpieczenie na wypadek zwarcia na obu wejściach. Wejście PV określa przy jakiej liczbie CV dostaniemy na wyjściu QU wartość TRUE. Ograniczeniem zliczania w górę jest pojemność zmiennej, którą podepniemy pod wejście PV. Po przekroczeniu pojemności zmiennej (WORD 0…65535), licznik przyjmie najniższą możliwą wartość zmiennej, czyli dla typu WORD, zacznie liczyć od 0. Stąd też informacja co do ograniczenia od dołu: licznik zliczając w dół nie przyjmie wartości ujemnych.
Adam Krauze – Na czym polega przewaga złączek 221 nad standardowymi złączkami skręcanymi starego typu np. LTF-12 ? Czy złączka naprawdę jest w stanie wytrzymać prąd o natężeniu 32A ?
Przede wszystkim szybkość montażu – podnosimy dźwignię, wtykamy odizolowany przewód, opuszczamy i gotowe! Żadnego bólu nadgarstka po całodniowym skręcaniu złączek. Złączki z serii 221 są dostępne w wersji 2-,3- i 5-przewodowej. Dostępny jest także adapter umożliwiający montaż złączek pionowo lub poziomo na płytce lub szynie TS 35. Przy zastosowaniu przewodu o przekroju 4 mm² prąd znamionowy złączki z serii 221 wynosi 32 A.
Marcin Adamczewski – czy złączki sprężynowe typu np. 280-901 mogą być tulejkowane ?
Przewody linkowe mogą, ale nie muszą być tulejkowane. Proszę tylko pamiętać, że jeśli wybierze Pan największy przekrój przewodu linkowego dla danej złączki ( w tym przypadku – 2,5 mm²) i chce go zatulejkować, należy zastosować złączkę o rozmiar większą (281-901).
Marcin Ganczewski – Chciałbym użyć do łączenia przewodów w gniazdach (2,5mm2) i oświetlenia (1,5mm2) Państwa złączek WAGO 2273-203 Widzę w nich, że styk łączeniowy „kostki” z przewodem jest bardzo mały i trochę mnie niepokoi to, że np w kuchni gdzie występują duże prądy może dojść do „przepalenia” złączki i może dojść do iskrzenia.
moje pytanie jest następujące:
* czy były robione jakieś testy tych złączek pod obciążeniem?
* czy dochodziło w przeszłości do sytuacji przepalenia bądź iskrzenia w złączce?
* czy takie łączenia są bezpieczne na długie lata?
Tak, wszystkie złączki są testowane w naszym laboratorium elektrotechnicznym w Minden oraz przez niezależne jednostki certyfikujące upoważnione do prowadzenia badań. Gwarantujemy, że jeśli zgodnie z instrukcją odizoluje Pan przewód oraz jeśli nie zostanie przekroczony prąd 24 A (znamionowy dla tej złączki), nie może dojść do iskrzenia i przepalenia złączki. Stworzyliśmy tę złączkę w celu uproszczenia łączenia przewodów w puszkach instalacyjnych, więc jest to idealne rozwiązanie dla Pana.
Adam Chmielewski – Jaki powinien być zakres okresowych pomiarów instalacji elektrycznej?
Norma PN-HD-60364-6: 2016-07 określa wymagania dotyczące sprawdzania instalacji elektrycznych w obiektach budowlanych.
Robert Okienko – Podajecie na stronie informację: „Wystarczy tylko odizolować odpowiednią długość przewodu, włożyć odizolowaną końcówkę w uprzednio otwarty zacisk, zwolnić sprężynę zaciskową i mamy powtarzalną jakość połączenia bez konieczności używania specjalistycznych narzędzi. Płynięcie materiału, zmienne warunki atmosferyczne, drgania – to wszystko nie ma wpływu na jakość. Zacisk jest pewny! I do tego miejsce styku jest gazoszczelne!” na czym polega gazoszczelność tego połączenia?
Oraz drugie pytanie dot. stosowanych rodzajów przewodów – Al i Cu. Czy połączenia przewodów Al lub Cu są bezpieczne jeśli chodzi o korozję elektrochemiczną? Czy nie następuje to zjawisko, ewentualnie jak się przed zjawiskiem tym bronić?
Gazoszczelność zapewniona jest dzięki zdefiniowanemu miejscu styku. Jakość tego styku jest niezależna od staranności motażu. Oznacza to, że w miejscu styku przewodu z torem prądowym złączki tworzy się skuteczna ochrona przed wpływem zewnętrznych warunków środowiskowych. Do połączeń wykonanych przewodami aluminiowymi należy użyć specjalnej pasty „Alu-Plus” (249-130), wypełnić nią całą przestrzeń złączki, także w miejscu mocowania miedzianego przewodu. Należy pamiętać o tym, że przewód miedziany 2,5 mm² ma obciążalność 24 A, ale aluminiowy o takim samym przekroju już tylko 16 A. Stosowanie pasty Alu-Plus przewidziane jest do przewodów aluminiowych o maksymalnym przekroju do 4 mm².
Piotr Marchewka – Proszę o podanie typów liczników kompatybilnych z wtykowym adapterem do liczników produkcji WAGO. Czy w/w adapter jest zaakceptowany do użytku w układach pomiarowych przez spółki energetyczne: TAURON, PGE, ENEA,ENERGA, RWE?
Projekt adaptera do liczników energii elektrycznej zaproponowany przez WAGO jest własnością PTPiREE i został opublikowany na stronach www.ure.gov.pl jako załącznik do „Rekomendowanych zapisów specyfikacji istotnych warunków zamówienia opracowane dla postępowań przetargowych na dostawę infrastruktury licznikowej dla systemów AMI”.
Rozumiem, że spółki energetyczne, podpisując umowę z WAGO deklarują chęć wykorzystania tego pomysłu w przyszłości i to od nich zależy, kiedy to zrobią.
Co do pierwszej części pytania, nie posiadam wiedzy, który z producentów liczników ma już gotowy i kompatybilny licznik. Wiem tylko, że trzech producentów, w tym jeden z Polski, wyrazili swoje zainteresowanie i rozpoczęli prace rozwojowe.
Piotr Dobromilski – Proszę o podanie 7 cech/zalet świadczących o przewadze systemu wtykowego prod. WAGO – WINSTA nad systemem prod. Wieland – Gesis.
Nie chciałbym pisać o konkurencji, dlatego skupię się przede wszystkim na zaletach systemu WINSTA WAGO:-).
Zalety techniczne:
– szeroka gama bloków rozdzielczych WINSTA MIDI z serii 770 ( np. : 770-637 , 770-638) – bloki umożliwiające bezpośrednie podłączenie np. wyłączników dwubiegunowych lub schodowych,
– WINSTA proponuje wiele typów adaptery oświetleniowych w systemie Linect,
– szeroka gama gotowych rozdzielaczy typu „ black box” (seria 899), w których zaszyte są różne aplikacje elektryczne , np. 5 połączeń dla sterowania DALI , osobne rozgałęzienia obwodów gniazd ogólnego przeznaczenia (czarne ) i data (czerwone ), połączenia roletowe itd. ,
– seria WINSTA MIDI – umożliwia podłączenie przewodów typu linka do 4 mm2,
– prąd znamionowy złącz WINSTA MIDI to 25 A
– w złączach WINSTA stosowane jest rozwiązanie PUSH-in CAGE CLAMP – do podłączenia przewodów
– WINSTA MAXI (seria 831) o obciążalności do 35 A i możliwość zarobienia przewodów do 6mm2,
– WINSTA RD – seria dedykowana, np. pod puszki instalacje Attema,
– bloki rozdzielcze WINSTA MIDI (serii 770-640 – 1 wejście/wyjście 3 fazowe i 3 wyjścia 1 –faz L1 ,L2,L3 ) posiadają dodatkowe wyjście jednofazowe Lx z wybieraną przełącznikiem fazą L1,L2 lub L3. Daję to jeszcze większą elastyczność instalacji.
Daniel Tatol – Bardzo częstym problemem z jakim się spotykam przy rozbudowie lub naprawie dotychczasowej instalacji to brak miejsca lub zbyt mała długość przewodu . często to się pojawia przy różnego rodzaju uszkodzeń przewodu lub izolacji ( przewierty )itp Pytanie dotyczy tego czy istnieje możliwość techniczna wprowadzenia złączek typu 2273-20. na zasadzie zachowania dotychczasowych wymiarów ale z możliwością wprowadzenie przewodu z dwóch stron. osobiście widziałbym to w ten sposób ,że odwrócił bym jeden otwór do wprowadzenie przewodu ,a dwa pozostałe pozostają na miejscu ( 2273-203 ) , zaś otwór pomiarowy musiałby być odwrócony o 90′
czy zastanawialiście się Państwo nad taka złączką , czy istnieje taka mozliwość i jak bardzo wzrosła by wielkość i cena takiej złączki „przelotowej” ?
Jesteśmy w trakcie prac nad konstrukcją „złączki przelotowej” do puszek instalacyjnych. Obecnie nie dysponujemy takimi złączkami instalacyjnymi, które spełniałyby ten wymóg. Ewentualnym rozwiązaniem może być zastosowanie złączki serwisowej 224-201, ale gabarytowo jest ona większa od złączek serii 2273.
Jakub Piekarz – Na temat waszego asortymentu wiem prawie wszystko (przynajmniej to co mi jest potrzebne ) ale nurtuje mnie takie pytanie :
Ile złączek 222-413 ułożonych obok siebie potrzeba by opleść kule ziemską dookoła, i ile one by ważyły. Z góry dziękuje za poważne podejście do sprawy i rzetelną odpowiedź. 🙂
Około 2 357 352 942 sztuk, co daje 10096 ton złączek. Jeżeli zakupi Pan taką ilość w celu empirycznego sprawdzenia – na pewno udzielimy rabatu.
Sebastian Oleksy – doświadczeni elektrycy twierdzą, że pewniejszym połączeniem przewodów jest ich skręcenie ze sobą i według nich jest to lepsze rozwiązanie,
proszę o odpowiedź czy mają rację a jeśli nie to jakim argumentem ich przekonać do Państwa asortymentu?
Połączenie wykonane przez skręcenie przewodów nie jest wpełni odporne na wpływ zewnętrznych warunków środowiskowych, jest również zależne od jakości wykonania montażu. Złączki WAGO mają zdefiniowane miejsce styku, którego jakość nie zależy od staranności montażu. Trwałość (niezmienność w czasie) parametrów styku wynika z jego gazoszczelności. Sprężyna dociskając przewód zagłębia go w miękkiej powłoce cynowej szyny prądowej. Do montażu wystarczy tylko odizolowanie na odpowiednią długość przewodu i wetknięcie go w złaczkę. Istotny jest także czas montażu, do którego nie potrzeba żadnych narzędzi.
Krzysztof Józefowicz – Czy wejdą do produkcji listwy wago takie, w których będzie zamontowany wskaźnik wirowania i kolejności faz. Było by to dużym ułatwieniem przy montażu liczników bilansujacych w zkb.
Takiego rowiązania nie przewidujemy. Podniosłoby to tylko koszt wykonania takiej listwy, a wskaźnik kolejności faz byłby wykorzystany jedynie jeden raz – podczas podłączenia listwy. W tym przypadku zasadnym wydaje się użycie przenośnego wskaźnika.
Krzysztof Jakowiecki – Czy firma Wago prowadzi badania nad zastosowaniem złączek dedykowanych do fotowoltaiki ?
Posiadamy w ofercie WAGO złączki do zastosowania w fotowoltaice. (Link). Polecam również serię 285, w której możemy zamontować przewód nawet do 185mm²! (Link)
Tomasz Wójtowicz – Do jakiego maksymalnego prądu nominalnego można stosować złączki z serii 221 i jaka jest ich dopuszczalna temperatura pracy długotrwałej?
Do złączki z tej serii można podłączyć przewód o maksymalnym przekroju 4 mm², stąd wynika jej maksymalny prąd – 32 A. Dopuszczalna temperatura pracy długotrwałej to 105°C.
Sebastian Sługocki – Proszę o informację jak głęboko są zatopione prowadnice w tym przyrządzie? Dzisiejsza dostępność długości montażowej do 20 mm jest na chwilę za mała, a chciałbym wydłużyć owa odległość i czy mógłbym otrzymać odpowiedź, na ile mogę pozbyć się zielonej obudowy. Przyrząd super ale zakończenie jakby było mniej proste a bardziej okrągłe fajnie by spełniała swoją rolę.
Przyrząd kontrolno-pomiarowy Profi-LCD+ (206-807) jest wykonany zgodnie z normami w II klasie ochronności, charakteryzuje się zastosowaniem izolacji wzmocnionej, która zapewnia ochronę przed dotykiem bezpośrednim i pośrednim. Nie zalecamy takich praktyk.
Karol Wołowiec – CZY ZŁĄCZKI WAGO FUNKCJONUJĄ RÓWNIE DOBRZE Z PRZEWODAMI ALUMINIOWYMI JAK W PRZYPADKU PRZEWODÓW MIEDZIANYCH?
Oczywiście, wystarczy użyć pasty stykowej Alu-Plus 249-130 (Link). Pasta likwiduje warstwę tlenków w momencie zakleszczenia przewodu oraz zapobiega ponownemu utlenieniu miejsca. Zapobiega także korozji elektrolitycznej pomiędzy przewodami aluminiowymi i miedzianymi. Należy pamiętać o dostosowaniu prądów nominalnych do mniejszej zdolności prowadzenia przewodów aluminiowych – przewód miedziany o przekroju 2,5 mm² ma prąd nominalny o wartości 24 A, ale aluminiowy tylko 16 A! Pastę stykową można użyć do przewodów aluminiowych o maksymalnym przekroju do 4 mm².
Michał Walas- Chciałem zapytać o wartość rezystancji waszych złączek. Mianowicie miałem raz problem w obliczeniach i musiałem uwzględniać wartość rezystancji złączek. Nie pytam o konkrety typ. Więc zadowoli mnie nawet jakiś zakres wartości.
Złączki WAGO są badane zgodne ze standardami IEC/EN 60947-7-1. Dla popularnej złączki 2002 rezystancja przejścia dla maksymalnego przekroju przewodu 2,5 mm² wynosi 1,3 mΩ. Więcej informacji o badaniach spadku napięcia można znaleźć tutaj: Link
Tomasz Mąka – czy macie w ofercie produkt który zastąpi standardowe złącza nap. pomarańczowe na 2,5mm2 do celów łączeniowych sygnałów w szafach PLC na dwu torowe lub umożliwiające nadbudowę czołową. Dzięki temu można by zminimalizować ilość miejsca niezbędnego w szafach sterowniczych. Jest to powszechny problem. Jako jeden z producentów maszyn, od lat stosujący wasze produkty mogę stwierdzić, że takie rozwiązanie byłoby dość atrakcyjne biorąc pod uwagę ograniczenia związane z rozbudową sytemu po uruchomieniu.
Złączki, które mogłyby Pana zainteresować to złączki piętrowe TOPJOB S z serii 2002. Wszystkie złączki są dostępne w standardowych kolorach: szarym, niebieskim i zielono-żółtym. Do specjalnego oznaczenia złączek sygnałowych można wykorzystać oznaczniki WMB w różnych kolorach, także pomarańczowym.
Rafał Dudzik – Mam do Państwa pytanie związane z kostkami WAGO dedykowanymi do montażu SMD. Otóż, od jakiegoś czasu na rynku widnieją kostki serii 2059, 2061, 2060 dedykowane do montażu SMD i współpracy z układami LED. Są to jednak kostki o dopuszczalnym przekroju żyły miedzianej max 1,5mm^2 (o ile dobrze pamiętam ;)) w związku z czym maksymalne obciążenie prądowe jest limitowane właśnie przez przekrój żyły, którą można podpiąć do kostki.
Pytanie z mojej strony jest następujące- czy maksymalny przekrój żyły w kostkach dedykowanych do montażu SMD jest technologicznie limitowany do 1,5mm^2?
W dobie IoT i urządzeń automatyki domowej o wysokiej gęstości mocy w jednostce objętości kostka, która byłaby w stanie łączyć także żyły o przekroju 2,5mm^2 mogłaby stać się idealnym, alternatywnym rozwiązaniem do połączeń skręcanych na kostkach ARK (np Ninigi) zarówno z punktu widzenia projektanta PCB jak i również odbiorcy końcowego- chociażby z powodu prostoty montażu w instalacji.
Dla złączek do montażu SMD maksymalny przekrój przewodu to 1,5 mm². Dla przewodów o większych przekrojach mamy złączki do montażu przewlekanego, np. z serii 742 lub 211.
Ryszard Szczepański – Dla złączek rozłączalnych typu 282-870 oraz 2007-8821 w katalogu online brak informacji o liczbie przestawień otwórz obwód – zamknij obwód oraz jaki wpływ na rezystancję przejścia ma wielokrotne przełączanie. Słyszałem o przypadku konieczności wymiany złączki 282-870, wykorzystanej w obwodach prądowych pomiaru energii, spowodowanej zbytnia ciekawością monterów („jak to działa”, każdy przełączał…), stąd pytanie o żywotność złączek
Żywotność złączek rozłączalno-pomiarowych to 200 przełączeń.
Piotr Gorczowski – proszę o przedstawienie oferty materiałów, które można zastosować do wykonania głowic kablowych na kablach YKSY od 10×1 do 72×1 mm2
Można zastosować kasetę krosową z serii 726 (do 80 biegunów).
Krzysztof Czerski – Które z produktów Wago wykorzystać do wykonania połączenia UPS z szafą bateryjną? (UPS z 3 poziomami napięcia DC: -240 V, 0 V, +240V, maksymalny prąd płynący z jednej połówki napięcia: 35 A. W UPS i szafie bat. trzeba się podłączyć do płytki drukowanej)
Złączki do montażu THT mają prąd nominalny o wartości 32 A (seria 745), ponieważ maksymalny przekrój przewodu, który można zamontować to 4 mm².
Kamil Jaros – Czy „sprytnozłączki” WAGO których jestem fanem mogą być jeszcze mniejsze niż micro?
Podchodzimy do tematu od strony ergonomii – musiałyby być bardzo niewygodne w użyciu! Produkcji mniejszych złączek nie przewidujemy. A praktycznie to do bardzo cienkich przewodów można użyć np. złączki z serii 222, do której można podłączyć przewód o przekroju nawet 0,08 mm².
Jakub Zbarachewicz – Witam jestem uczniem technikum elektrycznego. Zastanawiam się jak wasza firma rozwiązuje problemy łączeniowe w energetyce przemysłowej tzn. np. jak rozwiązujecie połączenia maszyn dużych mocy o dużych prądach znamionowych do sieci elektrycznej? Dlaczego wasze złączki instalacyjne mają taką obciążalność prądową?
Wszystkie nasze złączki wykonane są zgodne z obowiązującymi normami. Jako jedynyni na rynku mamy w swojej ofercie złączkę sprężynową (seria 285) przystosowaną do podłaczania przewodów o przekroju nawet 185 mm²!
Tomasz Mazur – W miejscu gdzie pracuję wymagane jest stosowanie tulejek do wszystkich przewodów miedzianych wielożyłowych. Powoduje to moim zdaniem ograniczenie styku tulejka – zacisk terminala. Jakie są zalecenia Wago i czy takie badania były prowadzone?
W złączkach WAGO nie wymagamy tulejkowania przewodów linkowych. Użycie tulejek nie wpływa negatywnie na połączenie. Prawidłowe krępowanie naszą tulejkownicą (206-204 lub 206-216) daje solidne, gazoszczelne połączenie elektryczne i mechaniczne. Kształt kwadratu z odpowiednimi rowkami także wzmacnia połączenie i jeszcze bardziej zabezpiecza przed siłami wyciągającymi.
Marek Bizacki – NIE PAMIETAM JUZ PRAWIE JAK WYGLADA ZLACZKA GWINTOWANA POPULARNA 12-TO TOROWA KOSTKA,ODKAD TRAFILO MI W RECE SPRYTNE WAGO,STALO SIE TO PRZEZ ZUPELNY PRZYPADEK NAJZWYCZAJNIEJ ZNALAZLEM PAMIETAM BIALA SPRYCIURE NA CHODNIKU,PO PARU METRACH KOLEJNA SZTUKA TYM RAZEM TEZ DWOJECZKA LECZ ZAMYKANA OCH TEN BOLESNY ZAMEK TRZASNAL MI PO PAZURACH AZ TRAFILEM PO SLADACH I KOLEJNYCH ZLACZKACH POD DRZWI SAMOCHODU KTORY BYL PRAWDOPODOBNIE OD JAKIEGOS ELEKTRYCZKA.
PODCZAS WIZYTY W HURTOWNI PYTAJAC O WAGO USLYSZALEM BARDZO DROGIE NIE MAMY W SPRZEDAZY.OD TAMTEJ PORY WAGO W TEJ HURTOWNI CHYBA ZE ZACZOLEM ZAMAWIAC TO PODSTAWOWY ELEMENT PROPONOWANY KLIENTOM BYC MOZE SLABO PROMOWANY NAWET CZASAMI MALO WIDOCZNY LECZ WIDAC ROZWIAZUJACY PROBLEM PODSTAWOWEGO LACZENIA KABELKOW. NIEZMIERNIE JEDNAK PODCZAS WSZELAKICH INSTALACJI BRAKUJE MI NP.BRAK MOZLIWOSCI LACZENIA ZLACZEK MOSTKOWANIA DWOCH ZE SOBA BEZ ZABIERANIA MIEJSCA W SAMEJ ZLACZCE?A MOZE JEST JUZ JAKAS NOWOSC O KTOREJ NIE WIEM? DODATKOWYM MOZE NIE KONIECZNYM ELEMENTEM JEST BRAK MOZLIWOSCI OZNACZENIA ZLACZKI CHOCIAZBY ZA POMOCA ZWYKLEGO MARKERA PRZYDATNE GDY CHCIALO BY OPISAC SIE POSZCZEGOLNE ZASILANIA FAZY DOPLYWY/ODPLYWY ITP.BARDZO DOBRZE POLACZONA INSTALACJA NIE ZAWSZE JEDNAK JEST CZYTELNA ,,DLA POCZATKUJACYCH W BRANZY PRZYDATNY ELEMENT…
Nie wiem dokładnie , o jakie złączki chodzi, ale w przypadku złączki 222-412 i innych tej serii nie ma rzeczywiście możliwości mostkowania złączek bez utraty miejsca pod przyłączany przewód. Może zatem lepiej zamiast dwóch złączek 2-przewodowych użyć jedną złączkę 5-przewodową (222-415). Dla tych złączek nie przewidziano mostków. Jedynymi złączkami instalacyjnymi, w których istnieje możliwość mostkowania są złączki z serii 2273. W tym przypadku opłacalne jest zastosowanie np. dwóch 8-przewodowych złączek 2273-208 połączonych ze sobą mostkiem 862-482. Uzyskujemy w ten sposób 14-przewodową złączkę o jednym potencjale. Dla złączek instalacyjnych nie przewiduje się oznaczeń. Wystarczającym wyróżnikiem jest kolorystyka podłączanych przewodów. Można oczywiście użyć też (jeżeli jest wystarczająco dużo miejsca w puszcze instalacyjnej) nawlekanych na przewody oznaczników.
Z kolei przy zastosowaniu złączek listwowych (np. seria 2002) istnieje możliwość mostkowania złączek bez utraty miejsca pod przyłączane przewody. Stosując złączki o różnej kolorystyce można wydzielić obwody zasilające odpływowe , sterownicze itd. Dodatkowo do opisu złączek można użyć oznaczników z nadrukiem lub bez – do indywidualnego opisu.
Maciej Pietruszka – Czy w zakładzie produkcyjnym Wago we Wrocławiu produkujecie Państwo cały dostępny asortyment, czy tylko wybrane produkty? – w szczególności produkty automatyki budynkowej.
Czy realizacja składanych do Państwa zamówień jest zautomatyzowana, tj. czy zamówienia są kompletowane przez maszyny?
Czy są organizowane wizyty dla osób z zewnątrz w zakładach produkcyjnych (Polska, Niemcy)?
WAGO oferuje ponad 60 tys. pozycji asortymentowych, z których duża część produkowana jest we Wrocławiu. Magazyn centralny WAGO jest w pełni zautomatyzowany i zamówienia są kompletowane automatycznie. Zakłady WAGO można zwiedzić np. przy okazji szkoleń, targów Hannover Messe oraz innych eventów. W przypadku zainteresowania prosimy o kontakt.
W jaki sposób i jaki produktami firma Wago planuje wspierać koncepcje fabryki 4.0?
WAGO już od kilku lat aktywnie wspiera rozwój koncepcji Przemysł 4.0 na wielu płaszczyznach. Jedną z nich jest organizowana konferencja „Fabryka Przyszłości – w drodze do Przemysłu 4.0”, która w tym roku będzie mieć swoją III edycję. Ideą organizowanej konferencji jest pokazywanie dobrych praktyk i narzędzi w zakresie łączenia świata informacji ze światem maszyn, pozwalające osiągąć przewagę konkurencyjną. Aplikacją wpisującą się w tę koncepcję jest smartDesigner, dzięki któremu klient otrzymuje cyfrowy obraz naszych produktów i może skonfigurować własną listwę zaciskową, a następnie wysłać do nas plik z zamówieniem. Mamy tu do czynienia z integracja poziomą procesów w dwóch firmach. Ponadto dynamicznie rozwijamy koncepcję DIMA, zmierzającą do ułatwienia zmiany konfiguracji produkcji w przedsiębiorstwach przemysłu procesowego, tworzymy protokoły ułatwiające transmisję do chmur obliczeniowych oraz już na etapie projektowania wyposażamy sterowniki WAGO w funkcje wspomagajace bezpieczeństwo IT.
Mateusz Błażusiak – Jak wygląda sprawa bezpieczeństwa Państwa sprzętu? Jakie certyfikaty one posiadają ? Czy Wago posiada jakieś doświadczenie w sterowaniu piecami gazowymi z poziomu PLC?
WAGO jest synonimem jakości, bezpieczeństwa i nowoczesności, o czym niech świadczy fakt, że nasze rozwiązania stały się standardem przemysłowym. Wszystkie rodzaje wyrobów, od wielowtyków po złączki listwowe, muszą spełniać wymagania określone przez międzynarodowe normy IEC/EN oraz posiadać oznaczenia CE. Produkty WAGO poddawane są cyklicznie różnorodnym testom, z których najważniejsze to testy mechaniczne, elektryczne, materiałowe i klimatyczne.
Sterowniki WAGO są idealną podstawą inteligentnego budynku. Dlatego jak najbardziej mogą sterować piecami gazowymi, jeśli piec ma możliwość sterowania z zewnątrz, np. PWM, rezystancyjnie, poprzez protokół LON, Modbus etc. W naszym budynku WAGO ELWAG we Wrocławiu także sterujemy piecami za pomocą naszych sterowników.