loading...

A gdyby tak podłączać przewody bez narzędzi?

Parę słów o złączkach z zaciskiem Push-in CAGE CLAMP® (PICC®).

Zacisk sprężynowy CAGE CLAMP® ma wiele zalet. Siła docisku przewodu do toru prądowego jest zawsze dopasowana do średnicy mocowanego przewodu, co wynika z charakterystyki pracy sprężyny. Samoczynna kompensacja odkształceń przewodu spowodowanych rozszerzalnością temperaturową metalu, jak i płynięcia materiału w czasie pod zewnętrznym naciskiem, zapewniają właściwy docisk praktycznie na zawsze. Tor prądowy wykonany z miedzi pokrytej stopem cynowym (w celu zapobieżenia utlenianiu głównego elementu przewodzącego) tworzy połączenie elektryczne gazoszczelne i niewrażliwe nawet na agresywną atmosferę zewnętrzną.

Odporność na drgania i udary – takie rozwiązanie sprawdzi się w praktycznie każdych warunkach pracy. Budownictwo, układy przemysłowe czy energetyczne, transport lądowy, morski lub powietrzny. Platformy wiertnicze czy przemysł chemiczny. Wszędzie z powodzeniem znajdują zastosowanie złączki z zaciskiem sprężynowym. Nie ma ograniczeń.

TOPJOB® S

Jakość połączenia jest niezależna od montera – sprężyna zawsze dociśnie przewód właściwie. No, prawie zawsze. Monter musi odizolować przewód na określonej długości, a następnie odpowiednim narzędziem nacisnąć sprężynę tak, aby otworzyć otwór przyłączeniowy. Teraz należy umieścić odizolowaną końcówkę przewodu w zacisku, zwolnić sprężynę i… gotowe!

TOPJOB® S

A gdyby tak nie musiał napinać sprężyny? To też da się już zrobić, ale w nowym typie zacisku sprężynowego – Push-in CAGE CLAMP®, w skrócie PICC®.

W zacisku CAGE CLAMP® sprężyna montowana była na torze prądowym i to na nim tworzyła otwór montażowy. Teraz odwróciliśmy sytuację i umieściliśmy sprężynę w odpowiednio uformowanym otworze w torze prądowym. Oczywiście sprężynę o właściwym kształcie, która pod wpływem nacisku przewodu wkładanego do otworu montażowego odchyli się i umożliwi wprowadzenie końcówki przewodu w zacisk. W ten sposób przewód o sztywnej końcówce możemy bezpośrednio, bez użycia narzędzi, zamontować w złączce. Sprężyna, która ugięła się pod naciskiem napierającego przewodu, teraz dociska swoją krawędzią przewód do krawędzi otworu montażowego w torze prądowym.
Co więcej, uniemożliwia wyciągnięcie przewodu bez użycia narzędzia, a każda próba wyszarpania przewodu „na siłę” spowoduje dodatkowe zakleszczenie się końcówki w zacisku. A co z przewodami z miękką końcówką, np. linką miedzianą? Trzeba użyć narzędzia, aby nacisnąć na sprężynę i tym samym otworzyć otwór montażowy, a następnie zamocować przewód. Podobnie postępujemy w przypadku demontażu: naciskamy sprężynę, aby uwolnić przewód z zacisku.

TOPJOB® S

Zacisk Push-in CAGE CLAMP® zastosowano m.in. w całej rodzinie złączek WAGO z serii TOPJOB® S.

Do dyspozycji są złączki przelotowe, rozwierne, bezpiecznikowe, diodowe, funkcyjne, wielopiętrowe.
Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej lub w katalogu

Jarek Idzik, WAGO.PL

A gdyby tak podłączać przewody bez narzędzi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *