loading...

Sky Tower – wrocławski drapacz chmur

Sky Tower – wrocławski drapacz chmur

Jeden z najwyższych budynków mieszkalnych w Polsce jest już rozpoznawalną wizytówką Wrocławia.

Foto: Sky Tower SA

Foto: Sky Tower SA

W nowoczesnym, dominującym nad miastem kompleksie mieści się galeria handlowa, centrum rekreacyjne, biura oraz luksusowe apartamenty. We wszystkich apartamentach w Sky Tower działa inteligentny system zarządzania HMS (Home Management System). Automatyka realizowana jest za pomocą rozwiązań WAGO, zintegrowanych z systemem nadrzędnym Desigo ™ firmy Siemens, pełniącym w obiekcie rolę BACS (Building Automation Control System). Każdy z 240 apartamentów wyposażony został w niezależną szafę systemu automatyki, w której zlokalizowane zostały węzły sterownikowe WAGO. Umożliwiają one samodzielne sterowanie urządzeniami w pomieszczeniu oraz komunikację systemu HMS z instalacjami technicznymi za pomocą protokołu BACnet. Węzły WAGO poprzez moduły wejść/wyjść oraz specjalistyczne gatewaye do sieci KNX/TP zbierają informacje z pojedynczych czujników i łączników o wymaganych przez użytkownika parametrach dotyczących komfortu. Sterują również pracą wybranych urządzeń technicznych.

JB0124

Każdy apartament ma niezależną szafę systemu automatyki

Sterowniki WAGO zarządzają w ramach apartamentu pracą systemu oświetleniowego, umożliwiają sterowanie roletami lub żaluzjami, otwieranie i zamykanie okien uchylnych. Poza tym monitorują stan wszystkich tych urządzeń, obecność domowników oraz współpracują z nadrzędnym systemem nadzoru w celu zapewnienia wymaganego komfortu cieplnego w pomieszczeniach. Wymagane przez użytkownika parametry związane z oświetleniem (wybór opraw, poziom jasności, sceny świetlne itp.) czy temperaturą (załączanie/wyłączanie klimakonwektorów, załączanie/wyłączanie centralki wentylacyjnej, regulacja temperatury w pomieszczeniach itp.) zadawane są za pomocą paneli sterowniczych, które poprzez magistralę KNX komunikują się ze sterownikiem WAGO. Każdy apartament wyposażony jest we własną centralę wentylacyjną, natomiast system ogrzewania realizowany jest za pomocą zbiorczej instalacji nawiewowej z central klimatyzacyjnych, zlokalizowanych na kilku kondygnacjach technicznych wieżowca. Sterownik, w zależności od wybranych przez użytkownika funkcji, automatycznie realizuje algorytm sterowania lub za pomocą sieci BACnet łączy się z systemem nadrzędnym i informuje o zmianach parametrów w pomieszczeniu, a następnie wykonuje zadane rozkazy. W ten sposób węzeł I/O WAGO stanowi z jednej strony samodzielny zestaw sterujący dla apartamentu, z drugiej pełni rolę koncentratora oraz gatewaya sieciowego pomiędzy różnymi protokołami i rolę jednostki wykonawczej dla systemu HMS.

Otwartość na różnorodne protokoły

To jedna z podstawowych zalet systemu oferowanego przez WAGO: otwartość na różnorodne protokoły komunikacyjne i możliwość integracji urządzeń i systemów oferowanych przez różnych producentów. Dzięki takiej strukturze możliwa jest również zdalna ingerencja obsługi budynku w prawidłowe funkcjonowanie instalacji w apartamencie i w razie konieczności wykonanie niezbędnych czynności zapewniających nie tylko komfort, ale również bezpieczeństwo użytkowników.

Poza tym przewidziano możliwość wyposażenia apartamentu w panel LCD lub zdalnego sterowania przez tablety czy smartfony, które za pomocą dodatkowych aplikacji mogą realizować różnorodne scenariusze w zależności od wybranego trybu pracy. Jednym klawiszem można zmieniać natężenie oświetlenia, głośność muzyki czy temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. I to bez konieczności opuszczania ulubionego fotela!

System oddymiania w garażach

Bardzo ważną dla bezpieczeństwa mieszkańców instalacją techniczną w budynku jest system oddymiania garaży. W Sky Tower wykonany został przez firmę M+W Industry we współpracy z wrocławskim integratorem Digi Control. Sterowniki WAGO stanowią serce systemu sterowania klapami dymowymi, które w zależności od stężenia gazów w garażu zapewniają prawidłową wymianę powietrza. Komunikacja w ramach systemu oddymiania zrealizowana została z wykorzystaniem sieci Profibus. Centralki wyposażono w sterowniki z interfejsem sieciowym Profibus komunikujące się z komputerem przemysłowym IPC WAGO, który pełni rolę mastera dla tej konfiguracji. Poszczególne jednostki kontrolują czystość powietrza w określonych strefach garażów podziemnych. W przypadku stwierdzenia przekroczenia wartości dopuszczalnych, sterują sekwencją załączania wentylatorów wywiewowych i klap oddymiających oraz tablic informacyjnych. Komputer IPC zapewnia również komunikację z systemem przeciwpożarowym oraz systemem nadrzędnym BMS całego budynku poprzez sieć Ethernet. Integracja różnych protokołów w ramach jednego systemu pozwala na opracowanie najbardziej skomplikowanej struktury sieci.

Jacek Woźniak, WAGO.PL
 
Sky Tower – wrocławski drapacz chmur

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *