loading...

Biurowiec zaprojektowany na miarę, cz. 1

Biurowiec zaprojektowany na miarę, cz. 1

Projektowanie nowoczesnych budynków to żmudny i trudny proces. Jego powodzenie uzależnione jest w równym stopniu od wiedzy i doświadczenia projektanta oraz precyzyjnie sformułowanych wymagań i potrzeb zamawiającego. W teorii wygląda to stosunkowo prosto, ale w praktyce niekoniecznie.

Jak wielu inwestorów tak naprawdę zagłębia się w problematykę automatyki budynkowej? Łatwo jest określić liczbę i wielkość pomieszczeń, wymaganą powierzchnię czy to, jaką  część budynku chcemy wynajmować. Jeśli jednak padają pytania o zakres systemu BMS, najczęściej słychać: „to, co powinno być” lub „to, co niezbędne”.  Problem zwykle wynika z braku odpowiedniej wiedzy, bo inwestor nie jest i nie musi być specjalistą od automatyki, i dlatego trudno mu sprecyzować wymagania. A gdyby inwestor był projektantem lub, jak kto woli, projektant  inwestorem?

Prochem S.A.

Prochem S.A. foto: Kamil Błaszczyk

Przemyślany i dopasowany

Astrum Business Park to kompleks biurowy położony nieopodal centrum Warszawy, zaprojektowany i zbudowany przez Prochem S.A., firmę inżynierską, która projektowaniem obiektów zajmuje się nieprzerwanie od 1947 r. Na swoim koncie Prochem ma kilkanaście budynków biurowych, centra handlowe oraz budynki specjalistyczne, np. wieże kontroli lotów na lotniskach Balice w Krakowie  oraz Ławica w Poznaniu.  W Astrum Business Park projektant „spotkał się” z inwestorem. Cały kompleks składa się z czterech budynków: głównego, 5-piętrowego i obecnie dwóch, a docelowo trzech 4-kondygnacyjnych. Łączna powierzchnia kompleksu to ponad 30 000 m2. Całość prac budowlanych została podzielona na dwa etapy. Pierwsze trzy budynki zostały oddane do użytku w pierwszym kwartale 2016.

Prochem S.A.

Prochem S.A. foto: Kamil Błaszczyk

Oczywiście, jak przystało na budynek biurowy z certyfikatem BREEAM na poziomie „bardzo dobry”, został on wyposażony w szereg rozwiązań z zakresu automatyki budynkowej oraz system BMS zaprojektowany przez zespół Prochem S.A. i wykonany przez firmę LTEC.

Co zatem znalazło się w tym nowoczesnym biurowcu?

Sercem systemu jest centralna szafa BMS, w której zbiegają się wszystkie magistrale obiektowe wchodzące bezpośrednio do sterowników WAGO i skąd informacje są transferowane do systemu wizualizacji Asix4WAGO. Biurowiec został wyposażony w liczniki ciepła, wody oraz energii elektrycznej podłączone do systemu BMS. Monitorowane są wskazania analizatorów sieci, sterowników systemu solarnego oraz regulatorów pogodowych. Oczywiście zintegrowano również centrale wentylacyjne, nawilżacze parowe, agregaty chłodnicze  oraz wszystkie klimakonwektory i grzejniki zamontowane w pomieszczeniach biurowych oraz częściach wspólnych obiektu. Do systemu BMS trafiają informacje o stanie pracy pomp pożarowych, pomp ścieków i wody deszczowej, poziomie złogu w separatorze tłuszczów i produktów ropopochodnych. BMS został wyposażony w interfejs do komunikacji z systemem sterowania oświetleniem oraz monitorowania stanu zabezpieczeń elektrycznych i systemami SAP, KD i CCTV.

Szczegóły techniczne dotyczące realizacji poszczególnych funkcji w następnym odcinku.

Robert Wachowicz, WAGO PL

Prochem S.A.

Prochem S.A. foto: Kamil Błaszczyk

Biurowiec zaprojektowany na miarę, cz. 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *