loading...

PFC200 – sterownik z osobowością (cz. 2: programowanie)

PFC200 – sterownik z osobowością (cz. 2: programowanie)

Kolejny artykuł na temat PFC200 zawiera informacje o narzędziach do programowania tego sterownika oraz opcjach dostępnych przy tworzeniu jego aplikacji.

Sterowniki PFC200 WAGO pozwalają na płynne przejście od CODESYS 2 do CODESYS 3. Zapewnia to alternatywny runtime, wybierany podczas parametryzacji sterownika przez WWW. Możliwość „kroku w tył” do CAA2 pozostawiono z uwagi na ogromny zasób bibliotek aplikacyjnych dostępnych dla poprzedniej wersji, który jeszcze nie w pełni został przeniesiony do nowej. Innym argumentem przemawiającym za pozostawieniem runtime CODESYS 2 jest jego niesłabnąca popularność wśród programistów/automatyków/integratorów.

Programowanie w CODESYS
WAGO konsekwentnie korzysta z CODESYS. Dziś już w wersji 3.5, choć użycie poczciwej „dwójki” nadal jest możliwe. Dla potrzeb programowania zagadnień automatyki nie stworzono dotąd nic równie uniwersalnego i „poręcznego”. Sześć wariantów języka IEC61131-3 pozwala z jednej strony błyskawicznie opanować proste zagadnienia kombinacyjne na bazie języka drabinkowego, z drugiej wejść w świat zaawansowanych algorytmów, wskaźników, paradygmatu programowania obiektowego na bazie tekstu strukturalnego, który łączy w sobie najpraktyczniejsze cechy powszechnie używanych języków wysokiego poziomu. Pomiędzy tymi dwoma podejściami (drabinka i tekst strukturalny) mamy ogromne pole wyboru: lista instrukcji (IL), język bloków funkcyjnych (FBD), diagramy bloków (CFC) czy zapis sekwencyjny (SFC). Wybór zależy od upodobań programisty i specyfiki zadania. W jednym projekcie łatwo połączyć podtematy oprogramowane każdym z języków osobno. Dostępna technika programowania z pewnością nie będzie barierą przy realizacji zadania. Szczególnie, że CODESYS w wydaniu WAGO osadzony jest w nowo zaprojektowanym środowisku inżynierskim pod nazwą e!COCKPIT.

Biblioteki
W przypadku kombinacji CODESYS/WAGO warto dobrze przyjrzeć się bibliotekom udostępnianym w narzędziach WAGO i nie przenosić przyzwyczajeń z innych platform sterownikowych. Biblioteki WAGO to nie tylko elementarz, jak zegary, liczniki i detekcja zbocza. W zasobach WAGO dostępnych jest także wiele zaawansowanych funkcji, jak np. komplet narzędzi do budowania komunikacji IP na poziomie socketów czy pełna obsługa systemu plików. Biblioteki WAGO sprowadzają obsługę DALI, KNX, CAN czy wielu innych specyficznych konglomeratów hardwareowo-softwareowych do obsługi obiektów, bez wnikania w specyfikę (i specyfikację) protokołów.
Inna kategoria to biblioteki technologiczne, gdzie dostępne są kompletne rozwiązania, np. dla potrzeb automatyki budynkowej.

Środowisko e!COCKPIT
e!COCKPIT wyglądem i konwencjami odpowiada aktualnym zwyczajom i modom. Menu kontekstowe, drag’n’drop, skróty – wszystko jest pod tym palcem, pod którym się spodziewamy i prowadzi w to miejsce, gdzie chcielibyśmy się znaleźć. e!COCKPIT docelowo służy zarządzaniu zespołami wielosterownikowymi, w jednym projekcie łączy algorytm, komunikację i wizualizację. Jest prawdziwym kombajnem do programowania i uruchamiania projektów.

Przykład organizacji pulpitu środowiska e!COCKPIT

Przykład organizacji pulpitu środowiska e!COCKPIT

Poukładany warsztat
Siła CODESYS osadzonego w e!COCKPIT ujawnia się w pełni, kiedy użytkownik wchodzi na wyższe poziomy komplikacji zagadnień i zaczyna doceniać możliwość kumulowania i zabezpieczania własnego know-how. System bibliotek znakomicie porządkuje zdobyte doświadczenie, umożliwia osiągnięcie przejrzystości programów, przy utajnieniu specyficznej wiedzy zapisanej w algorytmach. Z biegiem czasu zaczynają być istotne, niezauważane wcześniej kwestie, jak logiczny system zarządzania wersjami, pozwalający zapanować nad kompatybilnością kolejnych wersji projektów w połączeniu z długa historią upgrade’ów sprzętu.

Poukładany warsztat

Wszyscy ludzie wszystko wiedzą
Dobrym powodem korzystania z rozwiązań WAGO jest także dostęp do wielkiego zasobu gotowych rozwiązań, zgromadzonego w notach aplikacyjnych, specjalistycznych bibliotekach, a także swoistemu open-source środowiska skupionego wokół CODESYS. Z tych źródeł korzystać mogą zarówno profesjonaliści, którzy znajdą np. gotowce do komunikacji z falownikiem określonej firmy, jak też hobbyści, integrujący WAGO z robotyką edukacyjną. Każdy gdzieś mieszka, więc każdy ma szansę wykorzystać gotowe aplikacje dla automatyki domowej.

W stylu WAGO
Styl jest trudno definiowalny, ale osoby aplikujące sterowniki WAGO od lat rozumieją, na czym to polega. Jednym z przejawów specyfiki WAGO jest podejście do zagadnień komunikacji. Rozwiązania względnie popularne, jak MODBUS czy bardzo specjalistyczne, jak DNP3 lub DNP3, aplikowane są w środowisku WAGO w taki sposób, że użytkownik skupia się na istocie zagadnienia, a nie jest zmuszany do mistrzostwa w kodowaniu. Rzecz jest w konfiguratorach. Jeżeli protokół tego wymaga (np. DNP3), konfigurator jest wydzieloną aplikacją w ramach CODESYS, ale jeśli jest to możliwe – konfiguracja sprowadza się do wpisania minimum niezbędnych parametrów konfiguracyjnych. W każdym przypadku ma się przekonanie, że już niewiele pozostaje do uproszczenia. W środowisku e!COCKPIT, stopniowo wprowadzane są konfiguratory graficzne, które sprowadzają wiele zagadnień komunikacyjnych do klikania na obrazkach.

Bogusław Wandzel, WAGO.PL

Zobacz także:

PFC200 – sterownik z osobowością (cz. 1: sprzęt)

PFC200 – sterownik z osobowością (cz. 3: komunikacja)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *