e!COCKPIT jest uniwersalnym środowiskiem narzędziowym do tworzenia aplikacji sterowników programowalnych. Dzięki bogatej bibliotece gotowych funkcji technologicznych pozwala szybko oprogramować złożone zagadnienia z różnych dziedzin automatyki. W ramach jednolitego, integralnego pakietu wspiera działania związane z projektem automatyki: od konfiguracji sprzętu, poprzez programowanie, symulację i wizualizację, aż po rozruch. Rozwiązania przyjęte przez firmę WAGO są nowoczesne i przyszłościowe.
Przykładowo w e!COCKPIT dostępne są konfiguratory sieci obiektowych, które pozwalają organizować komunikację w sposób intuicyjny i niebudzący wątpliwości. Od popularnego Modbusa do EtherCATa – widok topologii sieci pozwala już na pierwszy rzut oka zorientować się w projekcie.
Poza klasyczną komunikacją obiektową czasu rzeczywistego, e!COCKPIT udostępnia m.in. organizację telesterowania w oparciu o protokoły DNP3 oraz IEC60870, otwierając możliwości zastosowania automatyki WAGO w elektroenergetyce i innej infrastrukturze krytycznej. W praktyce, szczególnie w obiektach rozległych, bardzo cenna jest możliwość zdalnej aktualizacji firmware. To sprawia, że wszystkie sterowniki w projekcie będą aktualizowane na bieżąco. Oprogramowanie e!COCKPIT V 1.5 jest dostępne również w wersji francuskojęzycznej.
Zarządzanie wersjami – narzędzie dla twórców zaawansowanych aplikacji
Do pakietu e!COCKPIT można dołączyć moduł SVN – narzędzie do zarządzania wersjami projektu, szczególnie przydatne, gdy nad jedną aplikacją pracuje wielu programistów. SVN pozwala im panować nad zmianami wnoszonymi w różnym czasie przez współpracowników, dbając o jednoznaczny opis statusu poszczególnych fragmentów projektu.
Dzięki zarządzaniu wersjami zawsze dostępny jest aktualny wariant projektu oraz nie ma wątpliwości co do przeznaczenia poszczególnych wariantów historycznych.
W skrócie:
- SVN ułatwia pracę kilku programistów nad jednym projektem.
- SVN daje użytkownikowi pewność, że korzysta zawsze z właściwej i aktualnej wersji oprogramowania.
Nowe możliwości e!COCKPIT
Udostępniona została funkcjonalność mastera IEC 60870-103 pozwalająca m.in. tworzyć za pomocą sterownika WAGO gateway pomiędzy zabezpieczeniami elektroenergetycznymi a nadrzędnym systemem sterowania. Kolejny postęp w zakresie telecontrol polega na modernizacji konfiguratora DNP3, który udostępnia teraz funkcjonalność mastera (klienta).
Wprowadzono funkcję autosave, co ogranicza ryzyko przypadkowej utraty wyników pracy programisty. Pojawiła się możliwość porównywania sumy kontrolnej projektów, dzięki czemu stało się możliwe kontrolowanie zgodności wersji projektu aktualnie przetwarzanego przez programistę z wersją zapisaną w sterowniku lub w archiwum.
Przeczytaj też: