loading...

Automatyczne sterowanie i monitoring instalacji oświetleniowych

Automatyczne sterowanie i monitoring instalacji oświetleniowych

Od współczesnych instalacji oświetleniowych oczekuje się możliwości automatycznego sterowania, w celu dopasowywania parametrów oświetleniowych do aktualnych warunków panujących na oświetlanym obszarze. Automatyczne sterowanie i monitoring instalacji oświetleniowych 

budynek_sterowanie_oswietleniem_WAGOdirect

Coraz częściej wymaga się także samodiagnostyki systemów oświetleniowych oraz automatycznego alarmowania o awariach i przekroczeniach parametrów. Nadrzędnym celem automatyzacji jest oszczędność energii, estetyka oraz realizacja specjalnych funkcjonalności – komfortu użytkowania nieosiągalnego w systemach tradycyjnych.

Wszystkie te założenia z powodzeniem realizuje WAGO-I/O-SYSTEM. Nasze rozwiązanie umożliwia bezpośrednie sterowanie oprawami oświetleniowymi w systemach DALI, KNX, DMX. Możliwe jest także bezpośrednie załączanie/wyłączanie obwodów oświetleniowych poprzez stykowe elementy wykonawcze, jak przekaźniki i styczniki.


Parametryzacja i programowanie

Kluczową cechą systemu jest pełna swoboda programowania algorytmu działania oświetlenia, z uwzględnieniem dowolnych przycisków (paneli) sterowania ręcznego, czujników natężenia oświetlenie, czujników ruchu i programów czasowych. Algorytmy sterowania dostępne są w formie gotowych do użycia bloków funkcyjnych, wymagających jedynie parametryzacji.

Wykorzystania wszystkich możliwości niektórych systemów, np. DALI wymaga rozbudowanej parametryzacji. My oferujemy dla tego zadania wygodne, intuicyjne konfiguratory, uwalniające użytkownika od konieczności zagłębiania się w tajniki poszczególnych systemów.

Sterowanie światłem inteligetne budynki z zastosowaniem automatyki WAGOCzujniki i zadaniki

Sterowniki WAGO umożliwiają korzystanie z sygnałów sterujących pochodzących ze styków bezpotencjałowych urządzeń zewnętrznych oraz danych dostarczonych po KNX, LON, DALI, EnOcean (bezprzewodowo), RS232/485 i wieloma innymi technikami komunikacyjnymi, także od obcych systemów inteligentnych.

Integracja z BMS

Nasze urządzenia, z założenia, przeznaczone są do współpracy z systemami zarządzania budynkiem (BMS), dzięki interfejsom do BACnet, KNX IP, LON, Ethernet TCP/IP (Modbus, Network Variables) i innych. Sterowniki umożliwiają integrację systemu oświetleniowego z innymi instalacjami budynkowymi (wentylacja, ogrzewanie, monitoring, alarmowanie). Integracja polega albo na realizacji dodatkowych funkcjonalności bezpośrednio w sterownikach albo na wymianie informacji poprzez system nadrzędny.

Asix4WAGO – kompletny BMS od WAGO

Realizacja dowolnie złożonego BMS staje się dostępna dla każdego dzięki wykorzystaniu pakietu Asix4WAGO. Stanowi on profesjonalne oprogramowanie do zarządzania i wizualizacji, wzbogacone o narzędzia do automatycznej integracji z oprogramowaniem sterowników. Ta pierwsza własność daje komfort i bezpieczeństwo administratorowi obiektu; ta druga – jego wykonawcy/integratorowi, gdyż znacznie przyspiesza i upraszcza pracę podczas tworzenia i uruchamiania systemu.

Bogusław Wandzel, WAGO.PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *