Coraz częściej zdarza się, że systemy EMS (Energy Management System) oraz BMS (Building Management System) potrzebują do działania innego środowiska niż to, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Czy zatem wybrać rozwiązanie oparte na wewnętrznej infrastrukturze sieciowej, czy może skorzystać z infrastruktury Cloud?
Galopujący rozwój usług IT, lekkie i cukierkowe aplikacje na naszych ekranach to dziś bezsprzeczny standard. Ale klasyczne rozwiązania nadal są popularne, bo przyzwyczajeni jesteśmy do budowy całego systemu oraz struktur u klienta.
Jak działa taki system?
Nasze sterowniki, np. 750-891 lub 750-8212 są podłączone do czujników i siłowników w budynku. Mogą być również skomunikowane z innymi urządzeniami, z własną, gotową automatyką (centrale wentylacyjne, klimatyzatory, chillery, etc.). Sterowniki monitorują pracę wszystkich połączonych urządzeń, zbierając dane i w razie potrzeby zadając odpowiednie parametry. Wówczas mamy już do czynienia z systemem, którego sercem jest sterownik obiektowy. Kolejnym krokiem jest połączenie wszystkich sterowników obiektowych w sieć. W przypadku sterowników WAGO budowa sieci jest stosunkowo prosta i tworzy się ją zgodnie z zasadami budowy klasycznej sieci komputerowej. Jest to możliwe dzięki kartom sieciowym, w jakie są wyposażone sterowniki.
Połączywszy ze sobą wszystkie sterowniki z wykorzystaniem protokołu IP, stajemy przed decyzją, gdzie i jak chcemy zorganizować system nadrzędny. Jednym z rozwiązań jest zainstalowanie i podłączenie do infrastruktury sieciowej dodatkowego komputera, który będzie serwerem zbierającym wszystkie informacje od sterowników. Specjalistyczne oprogramowanie wizualizacyjne w połączeniu z kompletem urządzeń odpowiedzialnych za automatyzacje daje możliwość pełnego i efektywnego zarządzania obiektem. Komplementarnym rozwiązaniem ze sterownikami WAGO jest oprogramowanie WAGO Visu Building z wbudowanymi mechanizmy, pozwalającymi na tworzenie niemal dowolnych grafik wizualizacyjnych, raportów itd.
Innym rozwiązaniem jest wysyłanie przez sterowniki danych do komputera zainstalowanego w chmurze. W tym przypadku WAGO ma do zaoferowania gotowy sterownik 750-8207 wyposażony w modem do transmisji 3G, obsługę protokołów charakterystycznych dla chmury, np. MQTT oraz samego Linuxa, pozostającego do dyspozycji klienta.
Jaką infrastrukturę wybrać?
Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywiście jednoznaczna i zależy od wielu czynników. Wpływ na decyzję ma fakt, czy nasze inwestycje są rozproszone na dużej przestrzeni, np. w regionie, czy skupione w jednym miejscu? Czy chcemy mieć swój komputer z oprogramowaniem i utrzymywać całą infrastrukturę, czy może wynajmować przestrzeń w chmurze i nie zastanawiać się nad żadnymi problemami związanymi z działaniem komputera i licencji? Ważne w tym wszystkim jest to, że bez względu, co wybierzemy, stosując nasze rozwiązania będzie możliwe zbudowanie systemu zgodnego z potrzebami i wymaganiami.
Daniel Szewczuk, WAGO.PL