loading...

Czy stosowanie złączek listwowych w rozdzielnicach budynkowych ma sens?

Wszyscy mamy świadomość sensowności stosowania listew zaciskowych w skrzynkach i szafach w instalacjach przemysłowych. A dlaczego uważamy, że ich użycie w rozdzielnicach budynkowych jest zbędne? Przecież i tu mogą nam one rozwiązać te same problemy. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu bliżej.

Po co złączki listwowe w układzie elektrycznym?

Zadanie złączek listwowych to przede wszystkim połączenie urządzenia obiektowych z aparaturą w szafie. W sposób uporządkowany, jednoznacznie oznaczony pozwalają one wprowadzić poszczególne przewody do rozdzielnicy. Dzięki nim całe oprzewodowanie staje się bardziej transparentne, a eksploatacja urządzeń elektrycznych staje się dużo wygodniejsza, głównie jeśli chodzi o pomiary i identyfikowanie uszkodzeń. Pozwalają one na dwuetapowe podejście do instalacji elektrycznej: oprzewodowanie szafy na warsztacie i przyłączenie przewodów na obiekcie.

Czy te same zagadnienia występują w rozdzielnicach budynkowych?

Oczywiście! Każdy z nas spotkał się na pewno z pajęczyną przewodów na tablicy rozdzielczej, gdzie żyła fazowa wchodzi bezpośrednio pod zacisk aparatu, a żyły N i PE do umieszczonych w innych miejscach bloków potencjałowych. Dodatkowo przyłączalność przewodów jest utrudniona ze względu na ich sztywny charakter. Konia z rzędem temu, kto szybko zidentyfikuje żyły przewodu, który ma doziemienie. Zatem problemy te same, a my z uporem kierujemy się przyzwyczajeniem i eliminujemy złączki z rozdzielnicy budynkowej.

Jeśli złączki listwowe do tablic rozdzielczych, to dlaczego z WAGO?

Bo WAGO posiada specjalną rodzinę złączek dedykowaną do rozdzielnic budynkowych. Głównym reprezentantem tej rodziny są tzw. złączki IEK (instalacyjne złączki piętrowe). Są to złączki piętrowe, które na swój pokład są w stanie przejąć wszystkie żyły przewodu jednofazowego: L, N i PE. Dzięki temu oszczędzamy miejsce, jak i utrzymujemy wzorowy porządek w szafie: jedna złączka = jeden obwód jednofazowy.

Instalacyjne złączki piętrowe

Problemu nie stanowi również utworzenie układu trójfazowego, wystarczy po prostu dołożyć jeszcze jedną złączkę do poprzedniej. Do złączek tych można wpiąć przewody do 4 lub do 6 mm2. Przewody sztywne oraz linkowe zakończone tulejką wciskamy bezpośrednio do zacisku, bez użycia jakiegokolwiek narzędzia – to zaleta sprężyny Push-in CAGE CLAMP®. Najpopularniejsze z tych złączek posiadają możliwość szynowego połączenia potencjałów N wielu złączek następujących po sobie. Dzięki temu możemy tworzyć grupy obwodów zabezpieczonych jedną „różnicówką”. Zastosowanie złączek IEK pozwala również na wygodne wykonywanie pomiarów rezystancji izolacji, szybką identyfikację doziemionego obwodu oraz łatwe dołączania kolejnych przewodów podczas „życia” instalacji. Poza tym łatwiej jest oprzewodować rozdzielnicę na warsztacie za pomocą elastycznych przewodów, a na obiekcie, często w utrudnionych okolicznościach, przyłączyć sztywne przewody instalacyjne. Zastosowanie złączek listwowych, szczególnie przystosowanych specjalnie do rozdzielnic budynkowych, ma sens identycznie jak w przypadku instalacji przemysłowych. Przejrzystość oprzewodowania i łatwość eksploatacji to atuty jak najbardziej pożądane w instalacjach budynkowych.

Henryk Ziegler, WAGO.PL

Link_Box_3

Czy stosowanie złączek listwowych w rozdzielnicach budynkowych ma sens?

 

Komentarze o ”Czy stosowanie złączek listwowych w rozdzielnicach budynkowych ma sens?

  1. Inżynier pisze:

    Podłączenie przewodu PE realizowane jest przez szynę TH 35, nie jestem przekonany do takiego połączenia, biorąc tu pod uwagę impedancje pętli zwarcia. Szyna musi być jaka specjalistyczna miedziowana?

  2. Henryk Ziegler, WAGO PL pisze:

    Wg tabeli (http://bit.ly/2ci8hj5) typowa stalowa szyna montażowa o wysokości 7,5 mm (perforowana lub nieperforowana) może być wykorzystywana do złączek PE (do przewodów miedzianych) maks. do 16 mm2. Wykorzystywanie szyny zbiorczej do odprowadzania prądu zwarciowego kończy się na prądzie odpowiadającym przekrojowi przewodu miedzianego 150 mm2, w przypadku zastosowania specjalnej miedzianej szyny TS 35 o wysokości 15 mm (nr katalog. 210-198). Szyny o wyższej obciążalności prądowej nie są mi znane.

  3. Inżynier pisze:

    Jak na Państwa złączkach najlepiej wykonać punkt rozdziału przewodu PEN na PE i N oczywiście z uziemieniem tego punktu?

    Proszę po podanie typu złączek i strony w katalogu. Dodam że minimalny przekrój przewodu uziemiającego na odcinku PEN do szyny GSU to 16mm2.

    1. Administrator pisze:

      Witamy, zdjęcie dodane do artykułu powinno pomóc.

      1. Inżynier pisze:

        Widziałem zdjęcie ale proszę podać konkretny symbol albo stronę w katalogu.

        1. Inżynier pisze:

          Nie widziałem nowego zdjęcia dziękuję i pozdrawiam

  4. inż. WP pisze:

    Cena… Prawie 20zł brutto/szt. I koszt zabezpieczenia pojedynczego obwodu wzrasta od 100% do 200%.

    PS. powodzenia w szukaniu „złączek IEK” w internetach. Wypadałoby podać jakikolwiek nr katalogowy oszczędziłoby mi to 30 minut życia. 775-641

    1. Administrator pisze:

      Prosimy o kontakt poprzez formularz, a wyślemy do Pana katalog i wzorce.

    2. Inżynier pisze:

      Tak faktycznie brak podania konkretnego modelu złączki również sprawił mi problemy.

      Kolego inż.WP co do kosztów to przy instalacji np. w domku jednorodzinnego 150m2 gdzie średnio mamy koło 50 obwodów to dodatkowe 1000zł (gdzie jest to przy cenie katalogowej bez rabatów) nie robi wielkiej różnicy. Jak dla mnie świetne rozwiązanie dla profesjonalistów w swoim fachu nie dla samozwańczych elektryków.

  5. Jacek Wróbel pisze:

    Witam
    Można prosić o wysłanie katalogu?

    1. Administrator pisze:

      Prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy.

  6. Bartosz pisze:

    Witam, czy jest jakiś limit złączek suwakowych na szynie N? Czy trzeba je

    1. WAGO.PL pisze:

      Chyba pytanie się ucięło 😉

  7. Cry pisze:

    Witam
    Czy złączki o symbolu 775-641 są gdzieś jeszcze dostępne brakuje mi kilku sztuk i chętnie bym zakupił.
    Pozdrawiam

    1. WAGO.PL pisze:

      Niektóre hurtownie mogą go ją mieć jeszcze na stanie jak coś polecamy 730-681 jako alternatywę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *