loading...

W obecnych systemach automatyki coraz większy nacisk kładziony jest na monitoring jak największej liczby parametrów. Umożliwia to dogłębną analizę działania całego systemu w celu jego późniejszego ulepszania.

W dużych zakładach przemysłowych oraz w większych budynkach powszechnie stosowane są odpowiednio systemy SCADA i BMS, które zajmują się m.in. monitoringiem stanu urządzeń, archiwizacją i analizą danych. Tego typu inwestycje w przypadku małych i średnich instalacji są jednak zbyt kosztowne.

Rozwiązaniem jest wyposażenie każdego sterownika w mały system do archiwizacji i podstawowej analizy danych. Z myślą o sterownikach WAGO stworzono bibliotekę Datalogger. Dzięki niej w prosty sposób możliwe jest zapisywanie zdarzeń do pliku tekstowego na kartę SD. Jeden blok funkcyjny umożliwia obsłużenie do 80 zmiennych. Dane zapisywane są cyklicznie(np. co 1 s) lub zdarzeniowo (np. po przekroczeniu określonej wartości). Domyślnie każdego dnia tworzony jest nowy plik z datą zapisu w nazwie, co ułatwia późniejsze przeszukiwanie. Format zapisu to powszechny standard *.csv. Umożliwia to późniejszą łatwą i kompleksową analizę danych z wykorzystaniem np. pliku Excel.

Uzupełnieniem funkcjonalności biblioteki Datalogger jest aplikacja webowa Data Plotter. Dzięki temu zapisane wcześniej dane można zwizualizować bezpośrednio na stronie WWW sterownika i – bez korzystania z dodatkowego oprogramowania – przeprowadzić wstępną analizę danych. Ideę współpracy biblioteki i aplikacji webowej przedstawia rysunek poniżej:

Data Plotter można zainstalować na sterownikach 750-880, PFC200 i PFC100, choć ze względu na wydajność zalecane jest ograniczenie się do sterowników PFC200 i PFC100. Aplikacja działa niezależnie od runtime’u sterownika, czyli może pracować na sterowniku pracującym zarówno pod CODESYS 2.3, jak i e!COCKPIT.

Podstawy obsługi aplikacji Data Plotter:

  1. Należy wybrać plik dzienny z danymi.
  2. Zaznaczyć zmienne, które chcemy wyświetlić na wykresie. W tym samym miejscu możliwe jest też określenie typu wykresów indywidualnie dla każdej zmiennej.
  3. Po potwierdzeniu zostaną wyświetlone odpowiednie wykresy. Korzystając z przycisków znajdujących się przy osiach wykresu, użytkownik może dowolnie skalować i przesuwać wykres.
  4. Jeśli dane wymagają dodatkowej analizy, istnieje możliwość pobrania pliku na dysk komputera.

Przydatne linki:

Biblioteki, Data Plotter i przykład pod CODESYS v2.3: (LINK)
Instrukcja krok po kroku po polsku: (Nota_aplikacyjna_dataplotter)
Przykład e!COCKPIT (Przyklad.zip)
Przykłady innego wykorzystania biblioteki Datalogger:  (LINK)

Krzysztof Nosal, WAGO.PL

Komentarze o ”Datalogger – zapamiętaj wszystko

  1. automatyk pisze:

    Szkoda tylko że nie możliwości użycia tej stronki z poziomu webvisu oraz nie ma możliwości użycia pliku csv z pamięci flash sterownika

  2. Krzysztof Nosal pisze:

    Faktycznie dostęp jest tylko do plików na karcie SD.

    Dostęp do strony z poziomu webvisu można uzyskać dodając przycisk który przenosi na stronę dataplottera. Tam z kolei znajduje się przycisk przenoszący z powrotem na stronę wizualizacji. Przykład wykonania takiego przycisku dostępny pod linkiem:
    https://wago.sharefile.eu/d-s842c606c62a4c728

    W e!cockpicie można oprócz tego skorzystać z obiektu wizualizacji „Webbrowser”. Wtedy dataplotter wyświetlany jest w postaci ramki jako integralna część wizualizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *