loading...

Programiści PLC cenią sobie wygodę programowania, intuicyjne środowisko i przejrzystą wizualizację. Wszystkie te cechy, a nawet więcej, posiada oprogramowanie inżynierskie e!COCKPIT WAGO. Jest to narzędzie programistyczne na miarę XXI wieku.


Możliwość programowania wielu sterowników

Często zdarza się, że w danym projekcie automatyki przemysłowej programista musi zaprogramować kilka sterowników PLC. Dawniej, w takim przypadku każdy sterownik musiał mieć założony osobny projekt w danym środowisku programistycznym. Na szczęście, to już przeszłość! e!COCKPIT daje bowiem możliwość programowania wielu sterowników w jednym środowisku. Dzięki temu możemy łatwo zarządzać programem maszyny przemysłowej czy budynku. Poza tym mamy dostęp do wygodnego widoku sieciowego, z możliwością dodawania kolejnego urządzenia metodą drag and drop z katalogu produktów lub skanowania sieci.

W widoku projektu użytkownik ma dostęp do wszystkich sterowników oraz ich programów.

Widok sieciowy w e!COCKPIT

Widok sieciowy w e!COCKPIT

Wbudowane narzędzia diagnostyczne

Oprogramowanie e!COCKPIT dostarcza użytkownikowi wbudowane narzędzie diagnostyczne, jak: WAGO-I/O-CHECK czy opcję skanowania sieci. WAGO-I/O-CHECK doskonale sprawdza się przy diagnostyce obiektu, z którym przyszło nam pracować. Istnieje możliwość monitoringu modułów zamontowanych w węźle WAGO oraz trybu kontroli poszczególnych modułów. Przykładem może być wysterowanie wejść/wyjść dwustanowych w celu sprawdzenia poprawności połączeń elektrycznych.

Wbudowane narzędzie diagnostyczne WAGO-I/O-CHECK

Wbudowane narzędzie diagnostyczne WAGO-I/O-CHECK

Wbudowane konfiguratory komunikacyjne: MODBUS, CAN, Profibus, NV, OPC-UA

Komunikacja nigdy nie była tak prosta! W e!COCKPIT kilkoma kliknięciami można skonfigurować komunikację z wykorzystaniem protokołu MODBUS, CAN czy Profibus. Z tego rozwiązania bez problemu mogą skorzystać nawet integratorzy bez dużego doświadczenia programistycznego. Konfiguratory dostępne są w widoku sieciowym narzędzia e!COCKPIT – to tam możemy dodawać i konfigurować konkretne urządzenia sieciowe. Parametry komunikacyjne ustawiane są w poszczególnych oknach dialogowych.

Dodatkowo, już w oknie projektu mamy także możliwość konfiguracji protokołu Network Variables (zmienne sieciowe) oraz standardu OPC-UA.

Opcje konfiguracyjne poszczególnych protokołów:

  • MODBUS – możliwość konfiguracji MODBUS RTU (standard RS) oraz MODBUS TCP/IP (standard Ethernet). Obie opcje działają w trybach master lub slave.
  • CAN, CANOpen, CAN Layer 2 – w tym przypadku istnieje możliwości konfiguracji za pomocą konfiguratora oraz biblioteki. Praca w trybie master lub slave.
  • Profibus – obecnie dostępna jest tylko opcja konfiguracji Profibus-DP slave. Rozwiązanie pozwala na łatwy export pliku .gsd potrzebnego do konfiguracji z sterownikiem typu master.
  • Network Variables – możliwość konfiguracji w trybie Reader oraz Sender
    • OPC-UA – opcja dostępna tylko dla OPC-UA serwer.
Widok konfiguratora MODBUS wbudowanego w e!COCKPIT

Widok konfiguratora MODBUS wbudowanego w e!COCKPIT

Programowanie zgodne z normą IEC 61131-3 oraz opcja OOP

Norma IEC 61131-3 opisuje standard dla graficznych i tekstowych języków programowania sterowników PLC. Dostępne są następujące języki: LAD, FBD, SFC, CFC, ST. Programowanie jest dużo łatwiejsze dzięki intuicyjnemu interfejsowi użytkownika. Podczas procedur programowania e!COCKPIT stara się jak najlepiej naprowadzić programistę na właściwe rozwiązania. Służą do tego podpowiedzi oraz okna dialogowe z komentarzami.

Języki programowania dostępne w e!COCKPIT

Języki programowania dostępne w e!COCKPIT

Ciekawą opcją jest możliwość programowania obiektowego OOP (Object-Oriented Programming), które daje nowe możliwości organizacji kodu. Może wydawać się, że jest to skomplikowane, ale tak naprawdę polega na organizowaniu oraz upraszczaniu elementów kodu. Dzięki dodatkowym elementom, takim jak: interfejsy, metody, dziedziczenie, właściwości – można tworzyć duże, skomplikowane projekty i łatwiej nimi zarządzać.

Wbudowane darmowe biblioteki

Darmowe biblioteki do obsługi sterowników PLC są wbudowane w e!COCKPIT i mają jedno ustalone miejsce tzw. repozytorium. To tutaj możemy zarządzać bibliotekami, dodawać nowe biblioteki czy własne rozwiązania. Co ważne, repozytorium aktualizuje się automatycznie wraz z aktualizacją nowszej wersji e!COCKPIT. W repozytorium bibliotek znajdują się m.in. biblioteki do obsługi określonych modułów, protokołów komunikacyjnych, dedykowane rozwiązania dla automatyki budynkowej etc.

Repozytorium bibliotek (Library manager)

Repozytorium bibliotek (Library manager)

Wizualizacja webowa projektowana w HTML5

Wizualizacja webowa w HMTL5 to już standard w sterownikach z rodziny PFC. Sterowniki PFC200/PFC100 dają możliwość projektowania wizualizacji w e!COCKPIT przy użyciu elementów o nowoczesnych wyglądzie. Co ważne, okno projektowania wizualizacji jest zintegrowane z całym środowiskiem programistycznym. Wystarczy odblokować serwer WWW na stronie konfiguracyjnej sterownika, zaprojektować wizualizację, wgrać wszystko do sterownika i… gotowe! Wizualizację webową można otworzyć w komputerze za pomocą dowolnej przeglądarki internetowej lub przy użyciu aplikacji WAGO WEB VISU na urządzeniu mobilnym.

 

Widok wizualizacji webowej

Widok wizualizacji webowej

Wbudowane mechanizmy alarmów, logowania, receptury etc.

Każdy automatyk ceni sobie rozwiązania, które automatyzują jego pracę. e!COCKPIT wyposażony jest w zestaw mechanizmów, które w znacznym stopniu ułatwiają pracę nad projektami automatyki. Warto zwrócić uwagę na konfigurator alarmów, mechanizm logowania użytkowników i nadawanie im określonych praw dostępu, a także mechanizm konfiguracji receptur przy procesach produkcyjnych.

 

Widok konfiguratora receptur w e!COCKPIT (Recipe Manager)

Widok konfiguratora receptur w e!COCKPIT (Recipe Manager)

Możliwość połączenia z rozwiązaniami chmurowymi

Coraz częściej w branży automatyki przemysłowej mówi się o Internecie Rzeczy (IoT). WAGO wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i dostarcza rozwiązanie, które w łatwy sposób umożliwia połączenie sterowników z dowolnym rozwiązaniem chmurowym. W e!COCKPIT służy do tego dedykowana biblioteka WagoAppCloud, ze specjalistycznymi blokami funkcyjnymi wykorzystującymi protokół MQTT (Message Query Telemetry Transport).

Przykładowy Dashboard w rozwiązaniu chmurowym WAGO Cloud

Przykładowy Dashboard w rozwiązaniu chmurowym WAGO Cloud

Data Logger oraz Data Plotter

W aplikacjach przemysłowych sterownik PLC m.in. zajmuje się archiwizowaniem, przetwarzaniem oraz wizualizacją danych. e!COCKPIT dostarcza bibliotekę WagoAppDataLogger, która pozwala zapisywać dane do pliku csv. Co więcej, łatka z rozszerzeniem .ipk, która możemy dograć przez stronę WBM sterownika, pozwala na wizualizacje zebranych danych w pliku csv na specjalnie przygotowanej stronie webowej (Data Plotter). Jest to świetne rozwiązanie dla osób chcących w szybki i elegancki sposób wizualizować dane na wykresie.

Widok strony Data Plotter z przykładowym wykresem

Widok strony Data Plotter z przykładowym wykresem

Skrypty w Python

Język w Python jest prostym i popularnym językiem programowania. Można go wykorzystać m.in. przy web development, uczeniu maszynowym, wizualizacji i przetwarzaniu danych. Python znalazł zastosowanie także w automatyce przemysłowej. e!COCKPIT daje możliwość pisania skryptów automatyzujących pracę na poziomie GUI (graficznego interfejsu użytkownika) środowiska programistycznego. Zamiast mozolnie wyklikiwać niektóre rzeczy możemy napisać skrypt, który w mgnieniu oka zrobi to za nas. Przykładem może być dodawanie całej konfiguracji sterownika wraz z „otagowaniem” wprost z wcześniej przygotowanego pliku csv. Skrypty Python wywołujemy w samym środowisku e!COCKPIT lub tradycyjnie, czyli przy udziale konsoli systemowej.

Opcja wywoływania skryptów Python w e!COCKPIT

Opcja wywoływania skryptów Python w e!COCKPIT

Podsumowanie

Zalety oprogramowania e!COCKPIT sprawiają, że jest ono w pełni funkcjonalnym narzędziem do każdego zadania w automatyce. Intuicyjny interfejs użytkownika, rozwinięte darmowe biblioteki oraz możliwości komunikacyjne dają oprogramowaniu przewagę przy projektowaniu złożonych algorytmów sterowania. Więcej o e!COCKPIT można dowiedzieć się podczas bezpłatnego szkolenia w siedzibie WAGO.

Maciej Kurantowicz, WAGO.PL


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *