EnOcean – innowacyjna koncepcja automatyki budynkowej
Inteligentne budynki na dobre zadomowiły się w miejskim krajobrazie. Chcemy mieszkać i pracować w komfortowych i nowoczesnych pomieszczeniach. Chcemy, aby budynek „sam” dbał o odpowiednią temperaturę i oświetlenie czy zapewniał bezpieczeństwo. Wygodnictwo?
EnOcean – innowacyjna koncepcja automatyki budynkowej
Tak, ale dlaczego nie korzystać z możliwości, które niesie ze sobą automatyka!? Czasami jednak trzeba pokonać tzw. obiektywne trudności, aby stworzyć odpowiedni system. Tak było również w przypadku biurowca firmy Ericpol.
Technologia radiowa sposobem na beton
Dużym wyzwaniem dla projektantów i wykonawców okazał się beton architektoniczny zastosowany jako podstawowe wykończenie ścian. Nie było możliwości dowolnego poprowadzenia przewodów w ścianach, które są wylewane jako monolity, a każda trasa kablowa musi być wcześniej prefabrykowana. Brak możliwości nawiercania i bruzdowania płyt stropu oraz ścian skłoniły projektantów do poszukiwania innych rozwiązań. Zdecydowano się na zastosowanie bezprzewodowego systemu sterowania. Początkowo obaw było wiele: od zapewnienia bezpieczeństwa tego typu komunikacji, przez typowe dla sieci radiowych problemy z opóźnieniami, aż po sprostanie wymogom inwestora w zakresie funkcjonalności i designu. Po konsultacjach wybrano system komunikacji radiowej EnOcean. Z jednej strony zapewnia on nieograniczone możliwości montażowe, ponieważ urządzenia nie wymagają zasilania, są kompaktowe i można je montować niemalże wszędzie i na każdym materiale.
Z drugiej strony umożliwia wykorzystanie elementów wykończeniowych osprzętu instalacyjnego prawie wszystkich wiodących producentów na rynku europejskim.
Niepowtarzalny numer, jednoznaczność identyfikacji
Dodatkowo system EnOcean w połączeniu ze sterownikami WAGO jest w 100% bezpieczny. Każdy element ma swój niepowtarzalny numer ID wykorzystywany podczas komunikacji do identyfikowania urządzeń. Numer ten nie może ulec zmianie. Nie ma zatem możliwości „podszywania się” pod elementy systemu. Poza tym – co niezwykle istotne – elementy systemu zachowują ciszę (nie emitują zbędnych zakłóceń w sieci radiowej), kiedy nie są aktywne i tym samym nie wpływają na pracę innych urządzeń elektrycznych, np. serwerów wykorzystywanych przez firmę informatyczną Ericpol. Dzięki temu nie ma efektu opóźnienia w komunikacji. Nasłuch jest prowadzony stale, a urządzenia nadają tylko wtedy, kiedy są aktywowane lub pojawi się zmiana wartości, np. ktoś wejdzie do pomieszczenia.
Każde pomieszczenie w biurowcu Ericpol sterowane jest przy pomocy elementów radiowych. Dotyczy to nie tylko włączników rolet czy oświetlenia, lecz również czujników temperatury, wilgotności i natężenia oświetlania, a nawet czujników ruchu, unikatowych dla technologii radiowej. Ponieważ urządzenia te są w pełni bezprzewodowe, można je było montować na betonowych ścianach czy szklanych powierzchniach oraz przenosić w dowolnym momencie i w dowolne miejsce, w zależności od potrzeb użytkowników. Poza tym przełączniki i czujniki bazujące na technologii EnOcean „zasilają się same”, pobierając energię z otoczenia – w przypadku przełącznika jest to praca potrzebna do jego uruchomienia, w przypadku czujników – ciepło lub energia świetlna.
Zasięg pod kontrolą
Technologia radiowa daje pełną swobodę aranżacji pomieszczeń, o ile zapewni się stabilny poziom sygnału radiowego w całym budynku. Z uwagi na betonową konstrukcję biurowca w korytarzach zamontowano anteny EnOcean komunikujące się ze sterownikami WAGO przez magistralę RS-485. Pozwoliło to w 100% wyeliminować ewentualne problemy z zasięgiem.
Robert Wachowicz, WAGO.PL