Gdy czas jest towarem deficytowym, a koszty pracy stanowią znaczącą pozycją w kosztorysie, coraz większe znaczenie mają kompletne, gotowe rozwiązania, łatwe i szybkie do zainstalowania czy montażu. I tak się coraz częściej dzieje. Są firmy, które oferują modułowe łazienki wyposażone nawet w ręczniki kąpielowe, gotowe pokoje hotelowe „pod klucz”, a najczęściej kartę (!) czy całe fragmenty budynku z elewacjami i instalacjami. Zmierzamy do tego, aby przygotować rozwiązania, które można wykorzystać w powtarzalnych warunkach, a później szybko i bezbłędnie zainstalować u klienta.
Podobne trendy występują także w branży elektrycznej. Jak grzyby po deszczu pojawiają się firmy prefabrykujące rozdzielnice elektryczne. Wykonawcy nie chcą już „szycia” rozdzielnicy na budowie przez kilka czy kilkanaście dni! O ile w przypadku mieszkania, gdzie mamy do czynienia jedynie z kilkoma obwodami wykonywanymi na miejscu może to nie stanowić dużego problemu, to w domach jednorodzinnych, biurowcach, galeriach handlowych czy innych dużych obiektach prefabrykowane rozdzielnice to ogromne ułatwienie i skrócenie czasu realizacji inwestycji.
„Gotowce” od WAGO – WLMS i flexROOM®
Zmiany zachodzące na rynku utwierdziły nas w przekonaniu, że warto przygotować gotowe rozwiązania, również z zakresu automatyki. Jednym z nich jest WAGO Lighting Management System (WLMS), czyli inteligentny system sterowania i zarządzania oświetleniem. Składa się on z kompletnej, gotowej aplikacji oraz sterownika z odpowiednimi kartami I/O, którego algorytmy opierają się na analizie czujników światła dziennego, czujników ruchu i zaawansowanych scenariuszy oświetleniowych. Przygotowana aplikacja umożliwia konfigurację wymaganych funkcjonalności dla systemu sterowania oświetleniem, a także jego diagnostykę i konserwację podczas pracy. Obsługiwany obszar można podzielić maksymalnie do 60 wirtualnych stref, w których oświetlenie może być indywidualnie i niezależnie sterowane. Do konfiguracji i sterowania oświetleniem wykorzystuje się standardową przeglądarkę internetową (protokół HTTPS) i – co ważne – nie wymagane jest żadne dodatkowe oprogramowanie czy licencje na punkty danych. Do podstawowych funkcjonalności WLMS należy przełączanie oświetlenia i ciągłe nim sterowanie, kontrola i sterowanie natężeniem, funkcje czasowe w oparciu o harmonogramy, strefy wirtualne, zewnętrzne ściemnianie oraz pomiar energii.
Innym rozwiązaniem są gotowe rozdzielnice flexROOM® z aplikacją do sterowania pomieszczeniami. Umożliwiają one sterownie oświetleniem i roletami oraz regulację temperatury, bez konieczności programowania. Kompletna rozdzielnica flexROOM® pozwala na łatwą i szybką konfigurację oprogramowania, elastyczne dopasowanie do indywidualnych potrzeb użytkowania, bezpieczną konfigurację przez HTTPS i SFTP, a także optymalizację zużycia energii wykorzystywanej na oświetlenie, ogrzewanie i chłodzenie budynku. Dodatkowo gotowe rozdzielnice wyposażone są we wtykową technikę łączeniową WINSTA® do rozprowadzenia zarówno instalacji zasilającej, jak i sterowniczej, np. DALI lub KNX.
Z WINSTA® możesz znacznie szybciej!
WLMS i flexROOM® to tylko dwa przykłady gotowych rozwiązań, ale jesteśmy w stanie przygotować wiele typów gotowych rozdzielnic wg zapotrzebowania inwestora lub integratora z zastosowaniem m.in. wtykowej instalacji elektrycznej i sterowniczej WINSTA®.
Dzięki zastosowaniu na obudowie gniazd WINSTA® typu SNAP-IN możliwe jest przygotowanie na etapie produkcji rozdzielnicy gotowej do podłączenia, z wprowadzonymi wewnątrz przewodami i wcześniejsze jej przetestowanie. Od strony odbiorników wszystkie przewody można łatwo i szybko zakończyć wtykami WINSTA®. Takie podłączenie przewodu do rozdzielnicy trwa kilkanaście sekund, a co więcej eliminuje przypadkowe pomyłki i błędy.
Jako przykład przeanalizujmy podłączenie rozdzielni dla pokoju hotelowego. Sprawdziłem osobiście czasy podłączenia rozdzielnicy pokojowej w realizowanym przez WAGO obiekcie.
Do podłączenia były 23 przewody:
- 5 obwodów zasilających gniazd 230 V (3×2,5),
- 3 obwody dla oświetlenia DALI (5×1,5),
- 4 obwody oświetlania on/of (3×1,5),
- 1 multisensor Dali (2×1),
- 2 kontaktrony(2×1),
- 1 zadajnik (4×1),
- 2 siłowniki zaworów grzania i wody(4×1,5)
- 5 przycisków (2 przy łóżku, centralny, łazienka, lampka (2×1)).
Czas wprowadzenia wszystkich przewodów do standardowej rozdzielnicy i podłączenia wewnątrz na listwie zajął mi około 160 minut. W przypadku rozdzielnicy wyposażonej we wtyki WINSTA® skończyłem pracę w ciągu 20 minut! To aż 140 minut oszczędności!
Oczywiście przewody wewnątrz rozdzielnicy trzeba też rozszyć na wtykach, ale ta praca wykonania jest w warsztacie, w dogodnych warunkach. Połączenia są wcześniej sprawdzone, a ewentualne błędy łączeniowe wyeliminowane.
Jeśli przy podłączeniu jednej rozdzielnicy różnica wynosi 140 minut na korzyść rozwiązania z wtykami WINSTA®, to przy 100 pokojach oszczędność czasu pracy instalatorów to około 230 godzin, czyli kilkanaście dni pracy! Warto rozważyć.
Poza tym dzięki dostawie prefabrykowanej szafki wraz z okablowaniem możemy zagwarantować:
- wyeliminowanie pomyłek przy podłączaniu rozdzielnicy
- brak odpadów materiałowych po stronie rozdzielnicy i instalacji
- możliwość montażu przez mniej doświadczonych montażystów
- dostawa całości materiałów od jednego dostawcy
- dostawa dokumentacji wykonawczej.
Prefabrykowany system WINSTA® pozwala dostarczyć kompletną instalację elektryczną i sterowniczą z opisanymi przewodami i dokumentacją montażową dla danego pokoju, piętra czy obiektu. Wystarczy tylko określić swoje potrzeby.
Radosław Leończuk, WAGO.PL