loading...

Gotowe rozwiązanie – sposób na zaoszczędzenie czasu, nerwów i pieniędzy

Gdy czas jest towarem deficytowym, a koszty pracy stanowią znaczącą pozycją w kosztorysie, coraz większe znaczenie mają kompletne, gotowe rozwiązania, łatwe i szybkie do zainstalowania czy montażu. I tak się coraz częściej dzieje. Są firmy, które oferują modułowe łazienki wyposażone nawet w ręczniki kąpielowe, gotowe pokoje hotelowe „pod klucz”, a najczęściej kartę (!) czy całe fragmenty budynku z elewacjami i instalacjami. Zmierzamy do tego, aby przygotować rozwiązania, które można wykorzystać w powtarzalnych warunkach, a później szybko i bezbłędnie zainstalować u klienta.

Podobne trendy występują także w branży elektrycznej. Jak grzyby po deszczu pojawiają się firmy prefabrykujące rozdzielnice elektryczne. Wykonawcy nie chcą już „szycia” rozdzielnicy na budowie przez kilka czy kilkanaście dni! O ile w przypadku mieszkania, gdzie mamy do czynienia jedynie z kilkoma obwodami wykonywanymi na miejscu może to nie stanowić dużego problemu, to w domach jednorodzinnych, biurowcach, galeriach handlowych czy innych dużych obiektach prefabrykowane rozdzielnice to ogromne ułatwienie i skrócenie czasu realizacji inwestycji.

„Gotowce” od WAGO – WLMS i flexROOM®

Zmiany zachodzące na rynku utwierdziły nas w przekonaniu, że warto przygotować gotowe rozwiązania, również z zakresu automatyki. Jednym z nich jest WAGO Lighting Management System (WLMS), czyli inteligentny system sterowania i zarządzania oświetleniem. Składa się on z kompletnej, gotowej aplikacji oraz sterownika z odpowiednimi kartami I/O, którego algorytmy opierają się na analizie czujników światła dziennego, czujników ruchu i zaawansowanych scenariuszy oświetleniowych. Przygotowana aplikacja umożliwia konfigurację wymaganych funkcjonalności dla systemu sterowania oświetleniem, a także jego diagnostykę i konserwację podczas pracy. Obsługiwany obszar można podzielić maksymalnie do 60 wirtualnych stref, w których oświetlenie może być indywidualnie i niezależnie sterowane. Do konfiguracji i sterowania oświetleniem wykorzystuje się standardową przeglądarkę internetową (protokół HTTPS) i – co ważne – nie wymagane jest żadne dodatkowe oprogramowanie czy licencje na punkty danych. Do podstawowych funkcjonalności WLMS należy przełączanie oświetlenia i ciągłe nim sterowanie, kontrola i sterowanie natężeniem, funkcje czasowe w oparciu o harmonogramy, strefy wirtualne, zewnętrzne ściemnianie oraz pomiar energii.

Innym rozwiązaniem są gotowe rozdzielnice flexROOM® z aplikacją do sterowania pomieszczeniami. Umożliwiają one sterownie oświetleniem i roletami oraz regulację temperatury, bez konieczności programowania. Kompletna rozdzielnica flexROOM® pozwala na łatwą i szybką konfigurację oprogramowania, elastyczne dopasowanie do indywidualnych potrzeb użytkowania, bezpieczną konfigurację przez HTTPS i SFTP, a także optymalizację zużycia energii wykorzystywanej na oświetlenie, ogrzewanie i chłodzenie budynku. Dodatkowo gotowe rozdzielnice wyposażone są we wtykową technikę łączeniową WINSTA® do rozprowadzenia zarówno instalacji zasilającej, jak i sterowniczej, np. DALI lub KNX.

Rys. Gotowa rozdzielnica flexROOM® z wtykami WINSTA®

Z WINSTA® możesz znacznie szybciej!

WLMS i flexROOM® to tylko dwa przykłady gotowych rozwiązań, ale jesteśmy w stanie przygotować wiele typów gotowych rozdzielnic wg zapotrzebowania inwestora lub integratora z zastosowaniem m.in. wtykowej instalacji elektrycznej i sterowniczej WINSTA®.

Dzięki zastosowaniu na obudowie gniazd WINSTA® typu SNAP-IN możliwe jest przygotowanie na etapie produkcji rozdzielnicy gotowej do podłączenia, z wprowadzonymi wewnątrz przewodami i wcześniejsze jej przetestowanie. Od strony odbiorników wszystkie przewody można łatwo i szybko zakończyć wtykami WINSTA®. Takie podłączenie przewodu do rozdzielnicy trwa kilkanaście sekund, a co więcej eliminuje przypadkowe pomyłki i błędy.

Jako przykład przeanalizujmy podłączenie rozdzielni dla pokoju hotelowego. Sprawdziłem osobiście czasy podłączenia rozdzielnicy pokojowej w realizowanym przez WAGO obiekcie.

Do podłączenia były 23 przewody:

 • 5 obwodów zasilających gniazd 230 V (3×2,5),
 • 3 obwody dla oświetlenia DALI (5×1,5),
 • 4 obwody oświetlania on/of (3×1,5),
 • 1 multisensor Dali (2×1),
 • 2 kontaktrony(2×1),
 • 1 zadajnik (4×1),
 • 2 siłowniki zaworów grzania i wody(4×1,5)
 • 5 przycisków (2 przy łóżku, centralny, łazienka, lampka (2×1)).

Czas wprowadzenia wszystkich przewodów do standardowej rozdzielnicy i podłączenia wewnątrz na listwie zajął mi około 160 minut. W przypadku rozdzielnicy wyposażonej we wtyki WINSTA® skończyłem pracę w ciągu 20 minut! To aż 140 minut oszczędności!

Oczywiście przewody wewnątrz rozdzielnicy trzeba też rozszyć na wtykach, ale ta praca wykonania jest w warsztacie, w dogodnych warunkach. Połączenia są wcześniej sprawdzone, a ewentualne błędy łączeniowe wyeliminowane.

Jeśli przy podłączeniu jednej rozdzielnicy różnica wynosi 140 minut na korzyść rozwiązania z wtykami WINSTA®, to przy 100 pokojach oszczędność czasu pracy instalatorów to około 230 godzin, czyli kilkanaście dni pracy! Warto rozważyć.

Poza tym dzięki dostawie prefabrykowanej szafki wraz z okablowaniem możemy zagwarantować:

 • wyeliminowanie pomyłek przy podłączaniu rozdzielnicy
 • brak odpadów materiałowych po stronie rozdzielnicy i instalacji
 • możliwość montażu przez mniej doświadczonych montażystów
 • dostawa całości materiałów od jednego dostawcy
 • dostawa dokumentacji wykonawczej.

Prefabrykowany system WINSTA® pozwala dostarczyć kompletną instalację elektryczną i sterowniczą z opisanymi przewodami i dokumentacją montażową dla danego pokoju, piętra czy obiektu. Wystarczy tylko określić swoje potrzeby.

Radosław Leończuk, WAGO.PL

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *