loading...

Hala produkcyjna w świetle sławy

Hala produkcyjna w świetle sławy

Efektywne i elastyczne technologie – DALI i system zarządzania oświetleniem WAGO

25 000 metrów kwadratowych to niemal powierzchnia trzech boisk piłkarskich. Dostosowując budynek w Minden-Päpinghausen do nowych potrzeb WAGO wymieniło prawie całe wyposażenie techniczne. W ramach prac renowacyjnych zaplanowano również nowe oświetlenie hali produkcyjnej.

Automatyzacja to podstawa także przy sterowaniu oświetleniem

Sercem systemu zarządzania oświetleniem WAGO jest nowa generacja sterowników PFC200 z dołączonymi modułami I/O z serii WAGO-I/O-SYSTEM 750. Najważniejszym elementem tej układanki jest moduł I/O DALI, który umożliwia podłączenie nawet 64 opraw oświetleniowych DALI i 16 czujników DALI. Do sterownika można podłączyć dziesięć takich modułów DALI, a także inne moduły I/O dla każdego typu sygnałów i realizujące różne zadania, np. pomiar energii w sieci trójfazowej, komunikację radiową z bezbateryjnymi przyciskami EnOcean lub transmisję dwustanowych sygnałów wejściowych i wyjściowych.

wago_dali

Ze względu na dużą powierzchnię w hali produkcyjnej zainstalowano w sumie cztery systemy automatyki oświetleniowej. Wynikało to przede wszystkim z maksymalnej długość linii DALI, która wynosi 300 metrów przy przekroju przewodu 1,5 mm². Z tego względu cztery sterowniki PFC200 umieszczono w osobnych skrzynkach rozdzielczych, zainstalowanych w środku budynku. Komunikują się one między sobą i z centralną dyspozytornią po sieci Modbus/TCP.

Nowoczesna wizualizacja internetowa na bazie HTML5

WAGO zaimplementowało do każdego sterownika specjalną aplikację, dzięki której programowanie nie jest już potrzebne – zarówno podczas rozruchu, jak i w trakcie bieżącej eksploatacji wszystkie ustawienia wprowadza się przy pomocy myszy. Oprogramowania nie trzeba instalować lokalnie, ponieważ graficzny interfejs użytkownika dostępny jest przez standardową przeglądarkę internetową. Wizualizacja bazująca na HTML5 czyni pracę wyjątkowo komfortową.

wago_hale_dali_2

Pierwszym krokiem przy konfiguracji jest nadanie wszystkim urządzeniom DALI (oprawom oświetleniowym, czujnikom i przyciskom) adresów DALI. Następnie tworzy się połączenia z przyciskami EnOcean lub definiuje dwustanowe wartości wejściowe i wyjściowe. Punkty świetlne grupuje się w tzw. wirtualne pomieszczenia. W hali produkcyjnej w Päpinghausen są to np. ciągi komunikacyjne lub strefy maszyn produkcyjnych. Dowolność jest tu właściwie nieograniczona. Na przykład lampy, należące do jednego wirtualnego pomieszczenia, mogą być przypisane do dowolnego sterownika wewnątrz sieci.

Wiele różnych funkcjonalności

Oprogramowanie do sterowania oświetleniem pozwala zapewnić efektywność energetyczną oraz komfort i bezpieczeństwo pracy. Oprócz funkcji ściemniania i załączania/wyłączania oświetlenia, można realizować także wiele wyrafinowanych zadań wynikających z zastosowania odpowiednich czujników: na przykład sterowanie oświetleniem dziennym zmniejsza natężenie światła lamp w zależności od jasności otoczenia, czujniki obecności sprawiają, że światło zapala się tylko wtedy, gdy ktoś znajdzie się w danej strefie. Poprzez funkcję zwaną „scheduler“ można dla każdego dnia tygodnia i dla każdej godziny szczegółowo zdefiniować sceny świetlne, na przykład centralne wyłączenie światła po zakończeniu pracy.

System zarządzania oświetleniem WAGO w połączeniu z DALI umożliwia również kontrolę stanu urządzeń. Dla każdej oprawy oświetleniowej liczony jest czas pracy, co umożliwia zaplanowanie prac serwisowych z wyprzedzeniem. Stosowne komunikaty informują o uszkodzeniu sprzętu oświetleniowego. Oprogramowanie może zawierać także wiele innych informacji przydatnych dla służb serwisowych, na przykład o rodzaju sprzętu oświetleniowego, oraz oferować narzędzie do jego wymiany.

Dirk Röscher, WAGO.DE

wago_hala_dali_3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *