loading...

IoT Box – gotowe rozwiązanie z pogranicza OT i IT

Zamiast wstępu przytoczę dwie rozmowy z klientami. Pierwsza prowadzona była z dyrektorem biura konstrukcyjnego producenta maszyn, druga – z zarządcą budynków. Pierwszy rozmówca zastanawiał się, jak zwiększyć konkurencyjność produkowanych maszyn i obniżyć koszty serwisów. Drugi zmagał się ze zbyt wysokim zużyciem energii.

Obaj szukali rozwiązania, które może im pomóc. Miało być łatwe i szybkie w instalacji, bez ingerowania w istniejące układy automatyki, a przy tym bezpieczne i proste w użytkowaniu. W obu przypadkach odpowiedź była taka sama: zastosuj IoT Box.

„A cóż to jest?” – zapytali. Jak mawia syn kolegi: to jest skrzyneczka z automatyką podłączona do informatyki ;-).

Koncepcje smart w przemyśle i budownictwie

Wszystkie idee i rozwiązania określane jako „smart” i „4.0” nie miałyby racji bytu bez możliwości połączenia branż automatyki i informatyki, czyli OT i IT. Jest to kluczowe do udostępnienia danych z systemów automatyki i sterowania za pomocą systemów IT.

Ale udostępniać, trzeba to zrobić z głową i w pełni rozumiem emocje i pytania, jakie takie zmiany mogą za sobą pociągać. Z jednej strony połączenie otwiera nieznane do tej pory możliwości analizy technicznej i biznesowej, wizualizacji i zdalnego dostępu do informacji i wiedzy. Z drugiej jednak strony rodzi wśród użytkowników i służb IT słuszne obawy o bezpieczeństwo danych. Także integratorzy, służby utrzymania ruchu i automatycy podchodzą z rezerwą do technologii IT w automatyce. Jest to kluczowy element całej koncepcji: albo bezpiecznie, albo wcale. I tutaj wchodzi WAGO ze swoją propozycją rozwiązania, które nazywa się IoT Box.

Co to jest IoT Box?

W jednym zdaniu: jest to rozwiązanie, czyli zestaw ze sterownikiem i gotową aplikacją, do sterowania i monitoringu układów automatyki, udostępniające dane i wiedzę użytkownikowi w dowolnym miejscu kuli ziemskiej na poziomie zabezpieczeń połączenia z bankiem internetowym.  Najciekawsze jest to, że zastosowanie IoT Boxa nie wymaga napisania ani jednej linii programu.
Genialne w swojej prostocie!

A co dokładnie zawiera IoT Box?

Podstawą jest zawansowany sterownik PFC200 znany już na rynku ze swojej dużej mocy obliczeniowej i zaawansowanych funkcji cyberbezpieczeństwa. W standardowych wykonaniach może to być sterownik z wbudowanym lub zewnętrznym modułem LTE, zestawem modułów IO z wyposażeniem. Mamy tu pomiar mocy, liczników, parametrów otoczenia. Box komunikuje się po Profinecie, Modusie RTU z innymi urządzeniami i może być przeźroczysty dla systemów sterowania maszyn/budynków. Wszystko zabudowane w małej rozdzielnicy (gotowy skrzynka) z zasilaczem, zabezpieczeniami, złączkami, przekładnikami prądowymi i – najważniejsze – aplikacją.

Rysunek 1. IoT Box

Tak, w sterowniku jest już gotowa aplikacja, którą należy jedynie skonfigurować w przeglądarce. W zależności od wersji i konfiguracji: dostęp do wiedzy (!) o konkretnej maszynie/budynku (można się bezpośrednio wdzwonić do sterownika) albo analizę działania wielu maszyn/budynków poprzez WAGO Cloud.
No i jeszcze trzeba podłączyć sygnały elektryczne.

Jakie to daje korzyści?

  1. Dla producentów maszynNadzór nad maszyną lub parkiem maszynowym wraz z informacjami, co się dzieje lub kiedy się zadzieje (np. kiedy trzeba będzie wymienić łożysko, olej itp.), kiedy przekroczymy założoną moc itp. Daje to możliwość nadzoru nad bieżącym wykorzystaniem maszyn (informacje na jakich parametrach pracują maszyny są dość ważne w kontekście gwarancji/rękojmi) i na przykład planowania przeglądów serwisowych.

    Rysunek 2. Przykładowy ekran w WAGO Cloud

  2. Dla administratorówBieżący nadzór nad zużyciem mocy, energii, informacje o możliwych przekroczeniach mocy zamówionej, kontrola instalacji HVAC, parametrametrów pomieszczeń itp.

    Rysunek 3. Analiza zużycia energii

Dla bardziej zaawansowanych zastosowań można IoT Boxa wyposażyć w panel HMI podłączony do sterownika albo dodatkowe moduły (np. M-Bus, DALI – tu jest konieczna rozbudowa wbudowanej aplikacji). Nowe maszyny/budynki albo te z retrofitu – nie ma żadnego znaczenia. Możliwości są ograniczone jedynie wyobraźnią!

Adrian Jastrzębski, WAGO.PL

Może Cię zainteresować również:

Dowiedz się więcej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *