loading...

Jak okiełznać bazę danych? – EuroWash

Zagadnienia automatyki i aplikacje na nich budowane coraz częściej wychodzą poza typowy profil automatyki przemysłowej. W dzisiejszych rozwiązaniach nie wystarcza zastosowanie sterownika, który steruje procesem i ewentualnie zgłasza awarię lub raportuje dane. Coraz częściej automatyka wkracza w obszary zarezerwowane do niedawna tylko dla IT, co z jednej strony pozwala na podniesienie poprzeczki, jeśli chodzi o wymagania klientów, z drugiej – otwiera zupełnie nowe możliwości dla projektantów.

Choć nie zawsze konieczne jest stosowanie wszystkich dobrodziejstw nowych technologii, to na pewno ich rozwój pozwala na coraz szersze i łatwiejsze wykorzystanie części rozwiązań w aplikacjach, w których do tej pory było to niemożliwe lub bardzo skomplikowane.

Przykładem może być zastosowanie sterownika nowej generacji PFC200 G2. Umożliwia on realizację funkcji serwera relacyjnej bazy danych SQL. Rozwiązanie takie pozwala nadal na wykorzystanie sterownika jako standardowego PLC – sterowanie procesem, maszyną etc. – a dodatkowo na archiwizację dużych ilości danych i synchronizację ich z bazą centralną klienta. Wykorzystanie technologii czysto informatycznych, czyli mechanizmów bazodanowych, znacząco upraszcza ten proces, jednocześnie zapewniając większe bezpieczeństwo i spójność danych. Ma to szczególne znaczenie przy danych dotyczących rozliczeń z klientami czy nawet fiskusem.

Bezdotykowe myjnie samochodowe

Taki właśnie model przyjęła firma EuroWash z Białegostoku, producent bezdotykowych myjni samochodowych. Do sterowania poszczególnymi stanowiskami myjni wykorzystywano sterownik PFC200. Po konsultacjach, zdecydowano się wymienić go na nowszy model – sterownik PFC200 G2. Dzięki temu możliwe było stworzenie lokalnego serwera bazy danych SQL bezpośrednio w sterowniku oraz bezpieczne połączenie go z zewnętrznym serwerem nadrzędnym Oracle. Wykorzystano do tego połączenie tunelowe VPN, skonfigurowane również bezpośrednio w tym samym sterowniku.

Zapis do lokalnej bazy danych od strony programistycznej jest bardzo prosty dzięki zaszytym w oprogramowaniu inżynierskim e!COCKPIT funkcjom do obsługi baz danych, takich jak MySQL i MSSQLSerwer. Cała kontrola nad integralnością danych i ich bezpieczeństwem spoczywa po stronie serwera SQL i jego wbudowanych mechanizmów. Programiści PLC mogą odetchnąć z ulgą.
Realizacja takich funkcji wymagała dotychczas stosowania dodatkowego sprzętu, jak na przykład komputera typu embedded, oraz dużych nakładów programistycznych na konfigurację i uruchomienie całego złożonego systemu. Obecnie wszystko jest skonfigurowane w obrębie jednego urządzenia – sterownika PFC200 G2 – co znacząco ułatwia i przyspiesza proces tworzenia i uruchomienia nowej myjni. Dodatkowo dzięki bazie danych jest możliwość archiwizowania dużych ilości informacji ze stemplem czasowym, do późniejszej analizy i serwisu.

Chcieliśmy dać klientom – właścicielom myjni – możliwość przeglądania statystyk. Na początku było to zrobione w ten sposób, że sterownik wystawiał dane – wpisane w odpowiednie rejestry, a zewnętrzny komputer (był to Raspbery PI) je zbierał i wysyłał do serwera (chmury). Rozwiązanie to miało jednak wady: każde rozłączenie komputera ze sterownikiem powodowało utratę danych, a poza tym bardzo często pojawiały się problemy z komunikacja pomiędzy Raspberry PI a chmurą. Dlatego zdecydowaliśmy się na zmiany. Na początku postanowiliśmy skorzystać z rozwiązania z wbudowanym w sterownikiem, czyli połączenie VPN. Po testach VPN działa bez zarzutu. Następnym krokiem było uruchomienie bazy danych MySQL na sterowniku PFC200. Baza została zainstalowana, skonfigurowana i zaczęła działać poprawnie.

Zalety tego rozwiązania to:

  • brak dodatkowych urządzeń zewnętrznych
  • archiwizacja danych na karcie SD
  • przy braku łączności dane są archiwizowane, a po odzyskaniu łączności są zsynchronizowane z bazą w chmurze
  • baza dany działa stabilnie i nie zauważyliśmy, żeby operacje mocno obciążały sterownik.

Sylwester Załuska – Dyrektor techniczno-handlowy

Marcin Daszuk, WAGO.PL

Zobacz film:

Komentarze o ”Jak okiełznać bazę danych? – EuroWash

  1. Marek M. pisze:

    Jak zainstalować serwer MySQL w sterowniku 750-8212(firmware 14)?
    Czy da się zainstalować serwer bezpośrednio w pamięci sterownika, czy tylko na karcie SD?
    W eC-ApplicationNote-Installation-MySQLServer.pdf znajduje się opis instalacji ale tylko na PFC200 (750-820x) i z adnotacją, że dotyczy tylko firmware do 11 włącznie.

    1. Marcin Skarżyński pisze:

      Przekazaliśmy pytanie do działu technicznego.

      WAGO.PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *