loading...

Lider branży meblowej stawia na CORE-bezpieczeństwo

Lider branży meblowej stawia na CORE-bezpieczeństwo

Wymieniając przestarzałe oświetlenie na nowoczesne, energooszczędne oprawy LED, centrum logistyczne Szynaka Meble w Iławie wzbogaciło się o system inteligentnego zarządzania oświetleniem CORE. Inwestycja pozwoliła osiągnąć istotne oszczędności na zużyciu energii, co przełoży się na zwrot poniesionych kosztów w przeciągu niespełna trzech lat.


Spektakularny sukces ekonomiczny realizacji wynika ze specyfiki obiektu. Alejki wysokiego składowania są uczęszczane nieregularnie, wobec czego nie jest konieczne ciągłe zachowanie wymaganych natężeń. Oprawy są rozjaśniane zależnie od potrzeb – jeśli nie ma wózka w obszarze komunikacyjnym, strumień światła jest ograniczany do zdefiniowanego w systemie minimum.

Efektywność na 5!

Jak pokazuje przykład realizacji w Szynaka Logistic, optymalnie zaprojektowany system automatyki pozwala wygenerować dodatkowe oszczędności. Choć lampy IQ LED oferują najwyższy na rynku współczynnik sprawności, istotną redukcję kosztów energii osiągnięto poprzez zaawansowany algorytm sterowania oświetleniem zależny od obecności personelu w poszczególnych sekcjach magazynu. System, pomimo dość złożonej topologii, jest bezobsługowy i łatwy w konfiguracji. Użytkownik posiada dostęp do intuicyjnego panelu kontrolnego poprzez zintegrowany webserver. Wydajna jednostka centralna WAGO z serii 750 zarządza czterema szybkimi magistralami przemysłowymi CORE-BUS. Umożliwiło to integrację niemal tysiąca lamp z ponad dwustu dwudziestoma czujnikami ruchu typu Highbay.

Najważniejsze bezpieczeństwo

Autorzy systemu sterowania zadbali nie tylko o kwestie funkcjonalne, ale poprzez przyjęte rozwiązania, zapewnili komfort użytkowania i bezpieczeństwo obiektu. Organizując strukturę zastosowanej aparatury skoncentrowano się na czterech aspektach:

Spełnienie obowiązujących norm
IQ LED przygotował projekt oświetlenia, zapewniający wymagane przepisami poziomy natężenia i równomierności. Niezależnie od projektowanego naddatku, wysokości alejki, stopnia zatowarowania, rodzaju asortymentu itp. system automatyki ma działać tak, aby optymalizować kwestię zużycia energii, zapewniając przy tym wymagane normami parametry oświetlenia.

Łagodne rozjaśnianie przestrzeni
Uniknięcie gwałtownego wzrostu strumienia światła, który może powodować nieprzyjemne odczucie oślepiania dla osób przemieszczających się po obiekcie – żadne zmiany wysterowania opraw nie odbywają się w sposób skokowy. Dzięki zastosowaniu sprzętowej rampy w urządzeniach typu CORE-DRV, wchodząc do wygaszonej alejki, obserwujemy łagodne, komfortowe dla oka rozjaśnianie przestrzeni.

Brak wygaszania lamp w trybie spoczynkowym
Całkowite wyłączenie oświetlenia dowolnego obszaru w godzinach pracy personelu jest możliwe, ale ze względów bezpieczeństwa odbywa się wyłącznie w trybie ręcznym.

Niezawodność
Układ rozproszonych węzłów automatyki posiada zasilanie niezależne od reszty systemu. Istnieje możliwość selektywnego wyłączenia elektronicznych modułów obiektowych, dzięki czemu użytkownik może w każdej chwili załączyć oświetlenie na 100%. Nawet w przypadku usterki systemu centralnego, stan bezpieczny instalacji może zostać przywrócony w trybie natychmiastowym.

Wdrożenie systemu poprzedzone zostało realizacją pilotażową dla wybranego fragmentu magazynu. Wnioski, oparte o realne pomiary zużycia energii, wykazały redukcję kosztów eksploatacji o 85%! Niemożliwe…?!

Mateusz Żebrowski, AUCOR Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *