loading...

PCB + LED = CBD czyli właściwa oprawa dla każdej uprawy

Bez światła nie ma roślin. Potrzebują je do fotosyntezy i do wzrostu. Jeśli tego elementu zabraknie, rośliny marnieją i obumierają. Światło ma również wpływ na kwitnienie roślin. Jest niezwykle ważnym źródłem energii. Optymalne oświetlenie w profesjonalnym ogrodnictwie zapewniają oprawy LED z serii EVO firmy SANlight. Aby zapewnić niezawodne działanie oprawy LED, firma SANlight postawiła na technikę łączeniową firmy WAGO.

Od momentu powstania w 2012 roku austriacka firma SANlight skoncentrowała się na opracowaniu innowacyjnego oświetlenia dla roślin. Umożliwia to kilka w pełni zautomatyzowanych szklarni badawczych (fitotronów), otwarte laboratorium hodowli roślin oraz własne laboratorium oświetlenia i elektroniki. „Jako lider na rynku, uważamy za swój obowiązek oferowanie najlepszych produktów i ich ciągły rozwój. Oprócz najwyższej wydajności stawiamy na trwałość i niezawodność – opisuje filozofię firmy Martin Anker, założyciel i prezes SANlight.

Odpowiednie światło dla optymalnego wzrostu roślin

Seria EVO to wysoce wydajny system oświetlenia LED dla roślin, do stosowania w pomieszczeniach zamkniętych i szklarniach. Modułowa, smukła konstrukcja sprawia, że system osiąga wysoką gęstość mocy świetlnej dla różnych zastosowań. Seria EVO znajduje zastosowanie w uprawie konopi, w uprawie wielkopowierzchniowej, a także w uprawie storczyków, lilii wodnych, a nawet koralowców. Oprawa LED zapewnia na obszarze uprawy jednorodną propagację światła w pełnym spektrum barw. Dzięki temu zakres światła wykracza poza konwencjonalny obszar PAR (photosynthetically active radiation) i oferuje właściwy stosunek głębokiej czerwieni do czerwieni, który pozytywnie wpływa na fotomorfogenezę, a tym samym na jakość i ilość plonów.

Oszczędzanie energii dzięki technice opraw oświetleniowych

Podczas opracowywania serii EVO zoptymalizowano ochronną optykę wtórną do wymiarów geometrycznych oprawy. Dzięki temu uzyskano jednorodne oświetlenie o najkorzystniejszym natężeniu światła (PPFD, liczba fotosyntetycznie aktywnych fotonów padających na określoną powierzchnię rośliny). Asymetryczna optyka wtórna minimalizuje również straty podczas propagacji fotonów do roślin i jednocześnie chroni diody LED przed wpływami środowiska, na które oprawa jest przy uprawie roślin narażona. Siarka i inne substancje chemiczne nie przedostają się do diod. Zapobiega to degradacji reflektora chip LED, mówi SANlight. „Zasadniczo stawiamy na solidne oprawy o długiej żywotności, doceniają to również nasi klienci. Stosujemy wysokiej jakości materiały i komponenty, na przykład od WAGO” – wyjaśnia Martin Anker.

Wysoka wytrzymałość napięciowa złącz WAGO z serii 2075

Współpraca pomiędzy SANlight i WAGO rozwija się już od wielu lat. W najnowszym produkcie, serii EVO, zastosowano złącza SMD do PCB z serii 2075 oraz złączki z serii 221. „Wybraliśmy serię 2075 ze względu na jej wysoką wytrzymałość napięciową” – wyjaśnia Martin Anker. Napięcie znamionowe złącza wynosi, zgodnie z UL 1977, 600 V, a prąd znamionowy do 9 A. Seria 2075 montowana jest na płytce drukowanej modułu LED. Oprzewodowanie następuje za pomocą specjalnie opracowanej przez SANlight wielobiegunowej wtyczki. Za pomocą tej wtyczki użytkownik podłącza od dołu przez otwory w płytce drukowanej trzpienie zasilające, aby następnie zamocować je w złączkach.

Podłączenie przewodu do spodu modułu LED zapewnia bardziej równomierny rozkład światła. To bardzo ważne, bo zapewnia równomierny wzrost roślin. Sporą zaletą jest również minimalna wysokość złączki, tylko 3,9 mm. To sprawia, że cienie wokół złączki są prawie nie występują. Złączka SMD do PCB jest odpowiednia do przewodów jednodrutowych o przekrojach od 0,34 do 0,75 mm². Zacisk PUSH WIRE® pozwala na bezpośrednie podłączenie przewodu, co oszczędza czas – w przypadku SANlight – ręcznego montażu.

Jest dźwignia – jest montaż przewodów bez narzędzi

Do połączenia sterownika LED z modułem LED firma SANlight wybrała złączkę do wszystkich rodzajów przewodów z serii 221. „Co nas przekonało? Dźwignia z serii 221. Dzięki dźwigni oprzewodowanie jest bardzo łatwe, właśnie dlatego zdecydowaliśmy się właśnie na tą złączkę”. Zastosowano 2-biegunowy wariant do przewodów o przekrojach od 0,2 do 4 mm². Mechanizm dźwigni sprawia, że otwieranie złączki jest bardzo łatwe. Przewód wprowadza się do złączki bez użycia narzędzi, a zamknięcie dźwigni zakleszcza go w zacisku.

Optymalne warunki uprawy przynoszą najlepsze zbiory

Seria EVO to dla firmy SANlight kolejny krok w obszarze wydajnej i trwałej techniki opraw LED stosowanych do uprawy roślin. W ten sposób firma ma okazję, aby pomóc zoptymalizować jakość i ilość zbiorów. Złączki instalacyjne firmy WAGO, a zwłaszcza te z serii 2075 i 221, towarzyszą firmie SANight przy tym wyzwaniu dzięki niezawodnej technice łączeniowej.

Źródło: WAGO.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *