loading...

Podłączanie przewodów bez narzędzi teraz również w formacie mini!

Prezentacja serii TOPJOB® S MINI

Rosnący koszt powierzchni i powszechna miniaturyzacja powodują, że współczesne maszyny i urządzenia mają coraz mniejsze wymiary. Konstruktorzy mają więc do dyspozycji mniej miejsca na aparaturę elektryczną, w tym również listwy zaciskowe. W efekcie coraz częściej w maszynach spotykamy się z utrudnionym dostępem do elementów łączeniowych. Jest to trend szczególnie zauważalny przy zasilaniu i sterowaniu napędów elektrycznych oraz zautomatyzowanych linii produkcyjnych. Podczas montażu, uruchomienia lub w razie awarii urządzenia utrudniony dostęp i ciasne skrzynki wydłużają czas i podnoszą koszty eksploatacji oraz serwisu. Rozwiązanie tego problemu jest nie lada wyzwanie dla producentów złączek, ze względu na konieczność pogodzenia jak najmniejszych wymiarów zewnętrznych i łatwości montażu przewodów z odpowiednimi parametrami elektrycznymi oraz odpornością na pracę w trudnych warunkach eksploatacyjnych, takich jak wibracje czy zmiany temperatury.

Małe złączki – wielkie możliwości

Wprowadzając na rynek nową serię Mini, WAGO uzupełniło rodzinę złączek listwowych TOPJOB® S o rozwiązanie wychodzące naprzeciw powyższym wyzwaniom. Złączki TOPJOB® S Mini dają wiele korzyści zarówno projektantom urządzeń, jak i ich użytkownikom. Zastosowanie w nowej serii zacisku Push-in CAGE CLAMP® daje m.in. możliwość podłączania przewodów ze sztywnymi końcówkami bez użycia narzędzi. Nie trzeba już tracić czasu i nerwów na manewrowanie przyrządem pomiarowym w trudno dostępnych skrzynkach zaciskowych. Dzięki kompaktowej budowie złączek komfortowe podłączanie przewodów jest możliwe w ciasnych przestrzeniach. Są one mniejsze od standardowych złączek TOPJOB® S aż o 60%, zachowując jednocześnie wszystkie ich praktyczne zalety. Prąd znamionowy wynosi 13,5 A (17,5 A dla przewodów 1,5 mm²), znamionowe napięcie udarowe 6 kV, natomiast znamionowe napięcie izolacji 500 V.

Nowa seria złączek oferuje możliwość otwierania zacisków (w celu podłączania niezarobionych linek oraz demontażu wszystkich rodzajów przewodów) za pomocą przycisku lub, w wersji z otworem montażowym, przyrządu montażowego. Złączki TOPJOB® S Mini przeznaczone są do przewodów miedzianych, jednodrutowych i linkowych o przekrojach w zakresie 0,14-1,5 mm² oraz linek z tulejką z kołnierzem z tworzywa o przekrojach 0,5-0,75 mm². Montaż wtykowy, bez użycia narzędzi, jest możliwy w przypadku przewodów jednodrutowych o przekrojach 0,5-1,5 mm² oraz linek z tulejką o przekrojach 0,5-0,75 mm². Cała seria TOPJOB® S Mini posiada dopuszczenia CCA, UL, CSA, IECEx i AEx.

Bogactwo akcesoriów TOPJOB® S w zasięgu ręki

Pomimo niewielkich wymiarów, konstruktorom złączek Mini udało się wygospodarować miejsce zarówno na mostek, jak i pasek oznacznikowy. Co ważne, do nowych złączek z serii Mini pasują standardowe akcesoria dla złączek z serii TOPJOB® S 2000. Obok mostków grzebieniowych dostępne są również specjalizowane mostki do łączenia cewek silników w układach typu gwiazda i trójkąt. Dzięki tym fabrycznym mostkom możliwa jest szybka rekonfiguracja układu połączeń cewek silnika.

Znany użytkownikom innych złączek z serii TOPJOB® S system oznaczania za pomocą paska (2009-110) i oprogramowania Smart Script zapewnia możliwość tworzenia własnych, wielowierszowych opisów. Oznaczanie jest możliwe aż w trzech wierszach, przy czym jeden można wykorzystać na gotowe symbole graficzne mostków, które pozwalają na szybką i wygodną identyfikację sposobu połączeń w zmontowanej listwie. Jest to ważne, ponieważ aby uzyskać jak najmniejsze wymiary, w złączkach Mini oznacznik przykrywa kanał pod mostki.

Wygodny montaż

Na uniwersalny charakter złączek z serii TOPJOB® S Mini wypływa również wiele różnych wariantów ich montażu, np. na szynie montażowej TS 15. W wariancie montowanym na szynie 15 mm dostępna jest złączka PE ze stykiem na szynę. Producenci maszyn i urządzeń mają jeszcze do wyboru montaż przy pomocy stopek zatrzaskowych. Stopki umożliwiają beznarzędziowy montaż złączek na płytach o grubości 0,6 – 1,2 mm. Złączka żółto-zielona nie posiada połączenia elektrycznego z płytą montażową poprzez stopkę. Złączki ze stopką można również mocować do aluminiowej szyny montażowej typu „podwójne Z” (210-154). Innym sposobem montażu jest możliwość przykręcenia złączek do płyty montażowej za pomocą uchwytów montażowych, dostosowanych do śrub M4. Z wykorzystaniem odpowiednich adapterów złączki TOPJOB® S Mini można również zamontować na klasycznej szynie TS 35. Do montażu złączek ze stopką zatrzaskową przeznaczono adapter 209-120, natomiast z uchwytem montażowym – 209-123.

Proste projektowanie

Projektowanie listew zaciskowych na bazie złączek Mini jest możliwe z pozycji darmowego konfiguratora online Smart Designer. Do każdego projektu Smart Designer automatycznie generuje dokumentację zawierającą wszystkie istotne dane produktowe i procesowe, włącznie z rysunkiem montażowym listwy (2D i 3D). Dużą zaletą konfiguratora jest możliwość sprawdzania kompletności listwy. Program podpowiada pasujące akcesoria, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości, podaje propozycje uzupełnienia projektu o brakujące komponenty. Dzięki Smart Designer produkt skonfigurowany samodzielnie przez użytkownika może również być zlecony do produkcji przez WAGO. Dostępne są również symbole 2D i 3D złączek Mini dla systemów CAD i CAE (EPLAN, WSCAD, ZUKEN). Grafiki 3D można wykorzystać również w module Pro Panel systemu EPLAN. Dzięki temu na etapie projektowym można precyzyjnie wyznaczyć m.in. miejsca i wymiary otworów montażowych do stopek zatrzaskowych.

Wiele zastosowań

Niewielkich wymiarów złączki listwowe znajdują zastosowanie w różnych aplikacjach przemysłowych. Jednym z kluczowych obszarów zastosowań jest technika napędowa. Pozwalają one na pewne, łatwe i przejrzyste łączenie cewek silników 3-fazowych w trójkąt i w gwiazdę. Jest to dodatkowo ułatwione dzięki dostępności wyżej wspomnianych specjalizowanych mostków oraz predefiniowanych w konfiguratorze Smart Designer symboli graficznych do oznaczania mostków na paskach oznacznikowych. Złączki TOPJOB® S Mini, tak jak inne wyroby WAGO wykorzystujące technikę sprężynową, nie wymagają okresowej konserwacji i są odporne na drgania. Seria Mini doskonale sprawdza się również przy podłączaniu pomp i wentylatorów oraz w szafach sterowniczych i skrzynkach rozdzielczych wszelkiego rodzaju maszyn i urządzeń, w szczególności pracujących w trudnych warunkach eksploatacji, jak choćby w przemyśle wydobywczym, chemicznym, transporcie lądowym i morskim. Zastosowanie sprężyny pozwala na kompensację odkształceń przewodu spowodowanych zarówno rozszerzalnością temperaturową, jak i jego „płynięciem”. Dzięki temu złączki te zapewniają pewny styk i bezobsługową eksploatację w warunkach częstych zmian temperatury otoczenia. Dobrym przykładem są tu rozdzielnice urządzeń związanych z infrastrukturą drogową lub kolejową (sygnalizacja świetlna, zapory, monitoring) – często wymagające jak najmniejszych wymiarów złączek.

A gdzie Wy widzielibyście zastosowanie dla nowej serii złączek? Zachęcam do dyskusji w komentarzach!

Piotr Muskała, WAGO.PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *