Postawiliśmy na nowoczesność i własne rozwiązania
Głównym celem wdrożenia BMS w siedzibie WAGO ELWAG było umożliwienie efektywnego nadzoru nad bezpieczeństwem budynku oraz uzyskanie kontroli nad kosztami eksploatacji. Postawiliśmy na nowoczesność i własne rozwiązania..
Planując rozbudowę i modernizację siedziby polskiej spółki we Wrocławiu postawiliśmy na własne, sprawdzone komponenty. Do zrealizowania systemu automatyki wykorzystaliśmy rozwiązania, bazujące na rodzinie sterowników programowalnych WAGO-I/O-SYSTEM. W szafach rozdzielczych zastosowaliśmy złączki listwowe TOPJOB® S, a instalacje elektryczne zostały wykonane za pomocą systemu prefabrykowanych wiązek przewodów WINSTA®.
Wraz z rozwojem firmy, a szczególnie produkcji, konieczna stała się rozbudowa zakładu. W sumie zyskaliśmy ponad 5 tysięcy m kw. powierzchni użytkowej. Powstał nowoczesny, 5-kondygnacyjny obiekt, w którym znajdują się 3 hale produkcyjne każda o powierzchni 830 m kw., część biurowo-socjalna wraz z kantyną oraz zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania. Wszystkie pomieszczenia są klimatyzowane i mają nowoczesne systemy sterowania ogrzewaniem i oświetleniem. Aby poprawić warunki pracy, zostały zmodernizowane również dotychczasowe obiekty (w sumie 2,7 tys. m kw.) – pomieszczenia biurowe i hale odnowiono, a istniejącą automatykę adaptowano na potrzeby nowo stworzonego systemu BMS.
Głównym celem wdrożenia systemu BMS było umożliwienie efektywnego nadzoru nad bezpieczeństwem budynku oraz uzyskanie kontroli nad kosztami eksploatacji. W związku z tym rozbudowano opomiarowanie mediów energetycznych. Już na etapie projektu wiele uwagi poświęcono automatycznemu lub harmonogramowemu dopasowaniu parametrów pracy instalacji (ogrzewanie/oświetlenie) do aktualnego sposobu wykorzystania pomieszczeń.
W systemie BMS zbierane są wszystkie niezbędne parametry pracy instalacji. Możliwość swobodnego programowania sterowników WAGO pozwoliła na optymalizację algorytmów pracy, a także uwzględnienie w zarządzaniu budynkiem parametrów, które dopiero w przyszłości mogą okazać się istotne. Zastosowany nowoczesny system wizualizacji ASIX zapewnia interfejs użytkownika (wgląd do stanu pracy poszczególnych urządzeń oraz możliwość ich sterownia), a ponadto udostępnia rozbudowane narzędzia do archiwizacji danych i ich raportowania.
Modularność i nieograniczone możliwości rozbudowy
Automatyka budynkowa integruje na jednolitej platformie sprzętowo-programowej wszystkie kluczowe instalacje budynkowe – oświetlenie w standardzie DALI, ogrzewanie, klimatyzację, wentylację, opomiarowanie mediów oraz spójny system alarmowania o zagrożeniach technicznych i naruszeniach stref kontrolowanego dostępu. Uruchomienie tak złożonego systemu, w tak krótkim czasie było możliwe dzięki rozbudowanym bibliotekom gotowych rozwiązań programowych, bazujących na środowisku CODESYS oraz modularnym rozwiązaniom sprzętowym naszych sterowników.
Projekt automatyki przygotowała i wdrożyła firma Asseco przy współpracy z Działem Wsparcia Technicznego WAGO ELWAG. Zostało zainstalowanych 28 sterowników zarządzających poszczególnymi obszarami obiektu. Modularność systemu pozwoliła na podłączenie do jednego sterownika wiele modułów wejść i wyjść oraz modułów komunikacyjnych, odpowiedzialnych za różne podsystemy, jak oświetlenie, klimatyzacja czy ogrzewanie. Takie rozwiązanie ułatwia dostęp do wszystkich instalacji zarządzanych w ramach BMS, przy zachowaniu przejrzystej struktury całego systemu.
Czujniki i elementy wykonawcze oraz podsieci obiektowe (np. LON, Modbus czy DALI) z danego obszaru połączone są z odpowiedzialnym za ten obszar sterownikiem, realizującym algorytm sterownia. Dla nas ważne było, aby istniała możliwość zmiany (w dowolnym momencie) konfiguracji systemu i dodania nowych funkcjonalności. A taką zaletę ma WAGO-I/O-SYSTEM.
Instalacje pod kontrolą
Oświetlenie wewnętrzne jest monitorowane i sterowane zgodnie z zadaną wartością, odpowiednią dla komfortu pracowników. Światło zapala się automatycznie po otrzymaniu sygnału o obecności osoby w pokoju czy holu. Natężenie oświetlenia jest stałe i dopasowuje się do zmiennych warunków zewnętrznych.
Oświetlenie zewnętrzne działa zgodnie z określonymi harmonogramami – załącza się wtedy, gdy wartość natężenia światła dziennego spada poniżej wartości wprowadzonej w systemie SCADA.
Temperatura w pomieszczeniach ustawiona jest tak, aby zapewnić maksymalny komfort pracownikom przy jednoczesnej optymalizacji kosztów mediów.
Ogrzewanie jest sterowane automatycznie, co pozwala utrzymać temperaturę na odpowiednim do pracy poziomie. Kotłownie włączają się według ustalonych harmonogramów dziennych i miesięcznych. Nikt nie musi już pamiętać o skręceniu kaloryferów w nocy, podczas weekendu czy świąt – temperatura w pomieszczeniach obniża się automatycznie. Co ważne, po otwarciu okna ogrzewanie lub klimatyzacja wyłączają się samoczynnie. Udogodnieniem jest to, iż pracownicy mogą indywidualnie regulować temperaturę w pomieszczeniu biurowym zależnie od własnych preferencji.
Swobodne programowanie sterowników WAGO pozwoliło zrealizować w ramach BMS oryginalny, inteligentny system bezpieczeństwa budynku. Obejmuje on sygnalizację włamań i naruszeń przejść kontrolnych (SSWiN) oraz ostrzeżenia przed zagrożeniami technicznymi i pożarowymi.
Wizualizacja ułatwia zarządzanie
Nadzór na BMS realizowany jest poprzez oprogramowanie wizualizacyjne ASIX. Wspólnie z firmą Askom wypracowaliśmy narzędzia automatyzujące tworzenie wizualizacji ASIX dla środowiska sterowników WAGO-I/O-SYSTEM. Pracownicy działu infrastruktury, odpowiedzialni za prawidłowe funkcjonowanie obiektu, na ekranie monitora mogą śledzić stan pracy poszczególnych urządzeń (w tym również stan instalacji elektrycznych, wind, kontroli dostępu i systemu ppoż.) oraz uzyskać informacje o ewentualnych zagrożeniach czy awariach. Przy tak dużej powierzchni, na której funkcjonuje 9 centrali wentylacyjnych, to ogromne ułatwienie. Bez problemu może zlokalizować ewentualne usterki. Poza tym wszystkie parametry pracy są rejestrowane i archiwizowane, z możliwością tworzenia raportów i sumarycznych zestawień, co w rezultacie wpływa na optymalizację procesów i kosztów funkcjonowania obiektu.
WAGO.PL
Bardzo ciekawy materiał. Takie inteligentne budynki powinny być znacznie popularniejsze 🙂 Pozdrawiam!