loading...

Adapter wtykowy do liczników bezpośrednich

Adapter wtykowy do liczników bezpośrednich

Wymiana licznika energii elektrycznej w 25 sekund bez przerywania zasilania u odbiorcy! Można? Oczywiście! Adapter wtykowy do liczników bezpośrednich

System Modularnego Wtykowego Licznika Energi Elektrycznej

Adapter wtykowy WAGO z systemem CAGE CLAMP®

W najbliższych latach czekają nas ogromne wyzwania w zakresie modernizacji układów pomiarowych – wymiana ok. 15 mln liczników jedno- i trójfazowych na tzw. rozwiązania smart w ramach projektów budowy systemów AMI w naszym kraju. To zadanie niezwykle ambitne, ale też kosztowne i czasochłonne. Ponieważ zagadnienia związane z energetyką były i są ważnym punktem w strategii rozwoju naszej firmy,  i tym razem postanowiliśmy zmierzyć się z tematem i opracowywać własne rozwiązanie – inteligentny adapter do licznika. Cel był jeden: usprawnienie prac montażowych przy wymianie liczników bezpośrednich, które pozwoli na maksymalne skrócenie czasu wymiany przy jednoczesnym zachowaniu zasilania u odbiorcy. 

Po wielu dyskusjach i testach stworzyliśmy prototyp adapteru wtykowego WAGO. Wyposażony jest on w uniwersalny zacisk sprężynowy CAGE CLAMP®, który pozwala na proste i pewne podłączenia przewodów, niezależne od pracy montera, i zapewnia brak konieczności okresowego serwisowania zacisków. A to oprócz bezpieczeństwa daje wymierne korzyści czasowe i finansowe. Na własne potrzeby wykonaliśmy prototyp licznika z adapterem wtykowym. Z przeprowadzonych testów wynika, że czas podłączania takiego urządzenia – w porównaniu do klasycznych modeli – skraca się o minimum 24 sek. dla licznika 1-fazowego i 48 sek. dla licznika 3-fazowego. O tyle krótszy jest również czas wyłączenia prądu u odbiorcy.

W skali całego przedsięwzięcia to ponad 600 tysięcy godzin, czyli 8 tysięcy dni roboczych! 

Adapter wtykowy WAGO z systemem CAGE CLAMP® - wymiana licznika

Szybka wymiana licznika bez przerywania zasilania

Należy pamiętać o jeszcze jednej rzeczy: krótsze okresy kalibracji liczników elektronicznych wymagają częstszej wymiany liczników. I tu zdecydowanie widać przewagę licznika z adapterem wtykowym. Wymiana takich liczników nie wymaga odłączenia zasilania u odbiorcy, a czas wymiany to tylko 25 sekund, czyli 14 razy krótszy niż przy tradycyjnych rozwiązaniach! Poza tym podczas wymiany nie trzeba demontować i ponownie montować przewodów. Wystarczy odkręcić nakrętkę, wysunąć adapter, a następnie na jego miejsce nasunąć nowy. Brak ingerencji w oprzewodowanie licznika pozwala uniknąć konieczności sprawdzania poprawności połączeń.
Proste, wygodne i bezpieczne!

Jacek Woźniak, WAGO.pl

Adapter wtykowy do liczników bezpośrednich

Komentarze o ”Adapter wtykowy do liczników bezpośrednich

 1. P.M. pisze:

  Proszę o podanie typów liczników kompatybilnych z wtykowym adapterem do liczników produkcji WAGO. Czy w/w adapter jest zaakceptowany do użytku w układach pomiarowych przez spółki energetyczne: TAURON, PGE, ENEA,ENERGA, RWE?

  1. Marcin Surma WAGO.PL pisze:

   Projekt adaptera do liczników energii elektrycznej zaproponowany przez WAGO jest własnością PTPiREE i został opublikowany na stronach http://www.ure.gov.pl jako załącznik do „Rekomendowanych zapisów specyfikacji istotnych warunków zamówienia opracowane dla postępowań przetargowych na dostawę infrastruktury licznikowej dla systemów AMI”.
   Rozumiem, że spółki energetyczne, podpisując umowę z WAGO deklarują chęć wykorzystania tego pomysłu w przyszłości i to od nich zależy, kiedy to zrobią.
   Co do pierwszej części pytania, nie posiadam wiedzy, który z producentów liczników ma już gotowy i kompatybilny licznik. Wiem tylko, że trzech producentów, w tym jeden z Polski, wyrazili swoje zainteresowanie i rozpoczęli prace rozwojowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *