Wśród futurystycznej architektury oraz bogatej oprawy oświetleniowo-multimedialnej w Muzeum Mercedes Benz w Stuttgarcie można obejrzeć 135-letnią historię firmy i motoryzacji. Dziesięć lat po otwarciu obiektu przyszedł czas na modernizację systemu sterowania. Realizację zlecenia powierzono firmie SYS.TEC, integratorowi systemów automatyki budynkowej, współpracującej z B-CON i WAGO. Rozpoczęty w 2017 r. projekt zakończono pomyślnie w 2020 r.
Tuż przed bramą fabryki w dzielnicy Untertürkheim w Stuttgarcie ożywa historia motoryzacji. W otwartym w 2006 r. budynku muzeum na powierzchni wystawienniczej 16 500 m² zgromadzono 160 samochodów i ponad 1500 eksponatów. Są one prezentowane w ramach dynamicznych wystaw i pokazów specjalnych – co stanowi nie lada wyzwanie dla sterowania oświetleniem i multimediami. W celu modernizacji przestarzałego systemu sterowania LON® firma SYS.TEC opracowała indywidualne rozwiązanie oparte na oprogramowaniu do zarządzania budynkiem B-CON w połączeniu z systemem I/O WAGO.
Rozwiązania WAGO do realizacji scenariuszy oświetleniowych w muzeum:
- sterowanie oświetleniem i multimediami za pomocą systemu I/O WAGO
- precyzyjne, zdecentralizowane zarządzanie poszczególnymi elementami oświetlenia i multimediów
- możliwość zapisywania różnych scenariuszy prezentacji w sterowniku WAGO
Indywidualna automatyka dla wyjątkowego budynku
„Ze względu na liczne prezentacje i pokazy specjalne Muzeum Mercedes Benz wymaga skrojonych na miarę rozwiązań, które wykraczają daleko poza standardy“ – wyjaśnia kierownik projektu Alexander Großmann, jeden z dwóch dyrektorów zarządzających SYS.TEC. W celu całkowitego przeprogramowania sterowania oświetleniem i multimediami firma SYS.TEC we współpracy z B-CON opracowała zdecentralizowaną jednostkę sterującą.
Technika oświetleniowa: indywidualne sterowanie dla kompleksowych scenariuszy prezentacji
Zarządzanie scenariuszami prezentacji, w tym wizualizacjami, było głównym zadaniem, a zarazem wyzwaniem technicznym, dla całego zespołu. Opracowane rozwiązanie pozwala na optymalne oświetlenie i wyeksponowanie wszystkich eksponatów – nawet podczas trwających prezentacji i pokazów, również w sposób zdecentralizowany. Za pomocą zdecentralizowanej jednostki sterującej, zainstalowanej na tabletach z systemem Windows, elementy techniki oświetleniowej i prezentacji są zapisywane w sterowniku WAGO jako gotowe scenariusze. W ten sposób osoby odpowiedzialne za obsługę wystaw mogą indywidualnie sterować wszystkimi 12 400 oprawami oświetleniowymi, a także ekranami, projektorami, odtwarzaczami multimedialnymi i innymi urządzeniami oraz zintegrować je w formie gotowego scenariusza.
Ciągłe wyzwania
Koordynacja i realizacja tak dużego przedsięwzięcia podczas bieżącej działalności muzeum wymagała od wszystkich uczestników projektu dużego zaangażowania oraz umiejętności organizacyjnych. Jednym z większych wyzwań była na przykład wymiana i instalacja wszystkich elementów sterujących, interfejsów i szaf rozdzielczych w taki sposób, aby zwiedzający muzeum niczego nie zauważyli. „Jeden dzień w tygodniu muzeum jest nieczynne, co bardzo nam pomagało. W inne dni pracowaliśmy w ukryciu przed odwiedzającymi, a niekiedy nawet w nocy“ – wyjaśnia Alexander Großmann.
Brand Space Mercedes-Benz
W 2019 r. firma Mercedes Benz stworzyła własną przestrzeń marki, tzw. „Brand Space“, w ramach której zaprosiła swoich pracowników w podróż do przyszłości i zaprezentowała różne marki koncernu. W celu zapewnienia optymalnego efektu prezentacji, oprócz elementów kolorystycznych i świetlnych, istniejący mobilny system zarządzania scenariuszami rozszerzono o ścianę LED wyposażoną w kompletną technologię multimedialną z możliwością odtwarzania utworów audio i wideo. Wszystkie stare sterowniki wymieniono na nowe marki WAGO, aby zapewnić stabilne sterowanie wystawą. Ponadto zintegrowano z systemem WAGO wszystkie nowo dodane interfejsy.
Tekst: SYS.TEC Gebäudeautomation GmbH. & Co. KG
Zdjęcia: Copyright© Mercedes-Benz AG