loading...

Precyzyjne sterowanie w technice budynkowej – Muzeum Mercedes Benz 

Wśród futurystycznej architektury oraz bogatej oprawy oświetleniowo-multimedialnej w Muzeum Mercedes Benz w Stuttgarcie można obejrzeć 135-letnią historię firmy i motoryzacji. Dziesięć lat po otwarciu obiektu przyszedł czas na modernizację systemu sterowania. Realizację zlecenia powierzono firmie SYS.TEC, integratorowi systemów automatyki budynkowej, współpracującej z B-CON i WAGO. Rozpoczęty w 2017 r. projekt zakończono pomyślnie w 2020 r.

Tuż przed bramą fabryki w dzielnicy Untertürkheim w Stuttgarcie ożywa historia motoryzacji. W otwartym w 2006 r. budynku muzeum na powierzchni wystawienniczej 16 500 m² zgromadzono 160 samochodów i ponad 1500 eksponatów. Są one prezentowane w ramach dynamicznych wystaw i pokazów specjalnych – co stanowi nie lada wyzwanie dla sterowania oświetleniem i multimediami. W celu modernizacji przestarzałego systemu sterowania LON® firma SYS.TEC opracowała indywidualne rozwiązanie oparte na oprogramowaniu do zarządzania budynkiem B-CON w połączeniu z systemem I/O WAGO.

Wyjątkowe eksponaty, takie jak ten Mercedes-Simplex 40 KM, zasługują na szczególną oprawę. Teraz, dzięki systemowi sterowania WAGO, wszystkimi elementami oświetlenia i prezentacji można sterować pojedynczo i zapisywać je w indywidualnych projektach scenariuszy.

Rozwiązania WAGO do realizacji scenariuszy oświetleniowych w muzeum:

  • sterowanie oświetleniem i multimediami za pomocą systemu I/O WAGO
  • precyzyjne, zdecentralizowane zarządzanie poszczególnymi elementami oświetlenia i multimediów
  • możliwość zapisywania różnych scenariuszy prezentacji w sterowniku WAGO

Indywidualna automatyka dla wyjątkowego budynku

„Ze względu na liczne prezentacje i pokazy specjalne Muzeum Mercedes Benz wymaga skrojonych na miarę rozwiązań, które wykraczają daleko poza standardy“ – wyjaśnia kierownik projektu Alexander Großmann, jeden z dwóch dyrektorów zarządzających SYS.TEC. W celu całkowitego przeprogramowania sterowania oświetleniem i multimediami firma SYS.TEC we współpracy z B-CON opracowała zdecentralizowaną jednostkę sterującą.

Technika oświetleniowa: indywidualne sterowanie dla kompleksowych scenariuszy prezentacji

Zarządzanie scenariuszami prezentacji, w tym wizualizacjami, było głównym zadaniem, a zarazem wyzwaniem technicznym, dla całego zespołu. Opracowane rozwiązanie pozwala na optymalne oświetlenie i wyeksponowanie wszystkich eksponatów – nawet podczas trwających prezentacji i pokazów, również w sposób zdecentralizowany. Za pomocą zdecentralizowanej jednostki sterującej, zainstalowanej na tabletach z systemem Windows, elementy techniki oświetleniowej i prezentacji są zapisywane w sterowniku WAGO jako gotowe scenariusze. W ten sposób osoby odpowiedzialne za obsługę wystaw mogą indywidualnie sterować wszystkimi 12 400 oprawami oświetleniowymi, a także ekranami, projektorami, odtwarzaczami multimedialnymi i innymi urządzeniami oraz zintegrować je w formie gotowego scenariusza.

Ciągłe wyzwania

Koordynacja i realizacja tak dużego przedsięwzięcia podczas bieżącej działalności muzeum wymagała od wszystkich uczestników projektu dużego zaangażowania oraz umiejętności organizacyjnych. Jednym z większych wyzwań była na przykład wymiana i instalacja wszystkich elementów sterujących, interfejsów i szaf rozdzielczych w taki sposób, aby zwiedzający muzeum niczego nie zauważyli. „Jeden dzień w tygodniu muzeum jest nieczynne, co bardzo nam pomagało. W inne dni pracowaliśmy w ukryciu przed odwiedzającymi, a niekiedy nawet w nocy“ – wyjaśnia Alexander Großmann.

Dziś zwiedzający muzeum mogą podziwiać słynne Srebrne Strzały ustawione tak, jak na torze wyścigowym. Jeśli kiedykolwiek zaistnieje potrzeba przebudowy wystawy, zaplecze technologiczne jest już gotowe. Dzięki swojej elastyczności system WAGO I/O pozwala w każdej chwili wprowadzić niezbędne modyfikacje.

Brand Space Mercedes-Benz

W 2019 r. firma Mercedes Benz stworzyła własną przestrzeń marki, tzw. „Brand Space“, w ramach której zaprosiła swoich pracowników w podróż do przyszłości i zaprezentowała różne marki koncernu. W celu zapewnienia optymalnego efektu prezentacji, oprócz elementów kolorystycznych i świetlnych, istniejący mobilny system zarządzania scenariuszami rozszerzono o ścianę LED wyposażoną w kompletną technologię multimedialną z możliwością odtwarzania utworów audio i wideo. Wszystkie stare sterowniki wymieniono na nowe marki WAGO, aby zapewnić stabilne sterowanie wystawą. Ponadto zintegrowano z systemem WAGO wszystkie nowo dodane interfejsy.

Tekst: SYS.TEC Gebäudeautomation GmbH. & Co. KG
Zdjęcia: Copyright© Mercedes-Benz AG

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *