loading...

Świetlne inspiracje dla nowoczesnych przestrzeni biurowych

Technologiczny gigant Philips stworzył w swojej hamburskiej siedzibie nie tylko nowoczesne, sprzyjające kreatywności przestrzenie do pracy, lecz także dał popis innowacyjnych rozwiązań w zakresie techniki oświetleniowej. Realizację automatyki pomieszczeniowej w całym sześciopiętrowym budynku, w którym powierzchnia biur wynosi 13 500 m2, powierzono systemowi rozdzielnic dla automatyki budynkowej flexROOM®.

„Work Place Innovation“ (WPI) to nie tylko nazwa, ale wręcz motto, które przyświecało pracom projektowym nowej centrali firmy Philips. Projekt zakładał stworzenie funkcjonalnych, inspirujących i przytulnych pomieszczeń, naszpikowanych najnowszymi technologiami komunikacji i przesyłu informacji. Oprócz otwartych pomieszczeń roboczych pracownicy mają do dyspozycji także kameralne biura, sprzyjające pracy wymagającej większej koncentracji lub prowadzeniu poufnych rozmów. W salach spotkań czy salach kreatywnych można przeprowadzać meetingi lub przysłowiowe „burze mózgów”. Tzw. „Breakout Areas“ dają możliwość zorganizowania spotkań o luźniejszym charakterze – np. w scenerii marynistycznej, leśnej, a nawet hamburskiej dzielnicy rozrywki.

Odkrywanie nowych możliwości z oświetleniem w centrum uwagi

Podczas realizacji projektu szczególną uwagę poświęcono kwestii oświetlenia. Ten budynek miał być dla pracowników i klientów nie tylko firmową wizytówką, lecz także próbką możliwości firmy Philips jako producenta rozwiązań. Firma sama na sobie wypróbowała oferowaną przez siebie efektywnie energetyczną technologię LED.

WAGO PHILIPS

Faza projektowania trwała trzy lata, a i tak tuż przed terminem uroczystego otwarcia budynku, pracowano jeszcze nad projektem specjalnych lamp wiszących. Łączą one w sobie funkcjonalności oświetlenia bezpośredniego i pośredniego z oświetleniem akcentowym (kierunkowym) oraz czujnikiem obecności. Pozwala to utrzymać pośredni udział ciepłej lub neutralnej bieli w barwie światła przez cały dzień. Dzięki temu możliwa jest zmiana charakteru pomieszczenia oraz odtworzenie wewnątrz budynku naturalnych warunków świetlnych. Innym wyróżnikiem tego projektu jest zastosowanie elementów oświetlających ściany we wszystkich pomieszczeniach i korytarzach, mających za zadanie podkreślić ich kolorystykę, uzależnioną od danego obszaru budynku.

Inteligentna automatyka pomieszczeniowa przy pomocy flexROOM®

Regulacja oświetlenia w budynku realizowana jest przy użyciu około 600 czujników. Pozwalają one na kompleksowe sterowanie ponad 10 000 elementów oświetleniowych z możliwością komunikacji. Ponieważ termin zakończenia prac zbliżał się nieuchronnie, Philips zdecydował się oprzeć całą automatykę pomieszczeniową na rozdzielnicach systemowych flexROOM® oferowanych przez WAGO. Są to sprawdzone, inteligentne rozwiązanie do elastycznego sterowania oświetleniem, zacienianiem i regulacją temperatury w pomieszczeniach, a więc ogrzewaniem i chłodzeniem. Jego stworzeniu przyświecał zamysł konsekwentnego stosowania standaryzowanego oprogramowania i osprzętu oraz zapewnienia dostatecznej swobody przy dostosowywaniu do specyficznych wymagań projektowych.

flexroomDlatego flexROOM® bazuje na WAGO-I/O-SYSTEM 750, który został połączony z innymi wymaganymi komponentami, jak na przykład: zasilacze, switche, przekaźniki, złączki instalacyjne i listwowe oraz wielowtyki WINSTA® i umieszczony w jednej rozdzielnicy systemowej.
Koncepcja rozwiązania flexROOM® zakłada podział pomieszczenia na segmenty. Jeden segment tworzy najmniejszą jednostkę organizacyjną pomieszczenia, przyporządkowaną do jednego okna. Każdy segment zawiera funkcje sterowania oświetleniem, ochroną przeciwsłoneczną i temperaturą. Dostęp do systemu możliwy jest w każdym sterowniku poprzez dowolną przeglądarkę internetową i pozwala na parametryzację poszczególnych segmentów przy pomocy graficznego interfejsu użytkownika.

Wszystko wg jednej koncepcji – tylko w czterech wariantach rozdzielnic

Aby móc w kwaterze głównej Philipsa obsłużyć wszystkie funkcjonalności, WAGO opracowało cztery różne rodzaje rozdzielnic do pomieszczeń biurowych flexROOM®, po 16 segmentów każda. W sumie zastosowano 110 rozdzielnic. Na dachu budynku umieszczono jedną rozdzielnicę flexROOM®-Weather, służącą do pomiaru warunków pogodowych i udostępniającą przetworzone dane rozdzielnicom w pomieszczeniach.

Sporym wyzwaniem było skomunikowanie różnych systemów zastosowanych w budynku. O ile sterowanie oświetleniem realizowane jest na bazie DALI, o tyle funkcjami pomieszczeń flexROOM® steruje przez sieć KNX, a pracą napędów żaluzji przez system SMI. Poszczególne rozdzielnice biurowe wymieniają między sobą dane przez sieć Modbus/TCP, a komunikacja z centrum zarządzania odbywa się po sieci BACnet/IP. Gdy w czerwcu 2015 opis wykonania projektu został zaakceptowany, na instalację całej automatyki budynkowej pozostały tylko cztery miesiące. Dzięki dobremu przygotowaniu i zaletom rozwiązania flexROOM® projekt mógł być zrealizowany w terminie.

Oświetlenie: niestandardowe i ekologiczne

Szczególną zaletę tej oryginalnej koncepcji oświetleniowej jest możliwość kreowania różnorodnych scen świetlnych przy pomocy lamp wiszących, w tym oświetlenia nocnego. Po upłynięciu ustawowych godzin pracy można zmienić kolor światła na niebieski. Każdy, kto przejeżdża o tej porze od strony hamburskiego lotniska w kierunku centrum, ma szansę zobaczyć budynek w wersji «Philips Blau»“.

Równocześnie innowacyjne oświetlenie o zapotrzebowaniu na moc 6 W/m2 wyznacza standardy w zakresie efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju. Regulacja oświetlenia, uwzględniająca światło dzienne lub obecność pozwala zmniejszyć zużycie energii o około 50%. Praktycznie lampy cały czas pracują w trybie ściemnienia. To oszczędza energię, sprzęt oświetleniowy i środowisko. Specjalista od oświetlenia zapewnia, że moduły LED przed upływem okresu żywotności, czyli za co najmniej 25 lat, nie będą wymagały konserwacji. Za zachowanie wysokich standardów w zakresie ekologii budynek otrzymał już srebrny certyfikat Niemieckiego Towarzystwa Zrównoważonego Budownictwa (DGNB).

Stephan Lampe, WAGO.DE

Świetlne inspiracje dla nowoczesnych przestrzeni biurowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *