WAGO podczas Smart Communications and Technology Forum
Nowości i zmiany w zakresie smart grid i smart metering, wdrażanie inteligentnych liczników oraz prezentacje rozwiązań inteligentnych sieci na rynkach europejskich, a także „internet rzeczy” to były główne tematy poruszane podczas Smart Communications and Technology Forum w Warszawie. W tegorocznej, VI już edycji uczestniczyło prawie 150 specjalistów z kraju i zagranicy. Wśród uczestników Forum byli również przedstawiciele WAGO.
Problematyka smart grid i smart metering jest u nas poruszana od wielu lat, ale – w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej – zaawansowanie wdrożenia inteligentnych liczników znajduje się na średnim poziomie. Dotychczas zainstalowano w Polsce ponad milion takich urządzeń. Założenia są jednak bardzo ambitne. Do 2020 roku planuje się montaż inteligentnych liczników aż u 80% odbiorców energii elektrycznej. To duże i kosztowne wyzwanie. Działania wdrożeniowe prowadzone są głównie przez Energa Operator, RWE Stoen oraz Tauron.
Inteligentne liczniki dają wiele korzyści. Przede wszystkim pozwalają na monitorowanie zużycia energii przez klienta oraz szybkie wykrywanie awarii przez operatora. Łatwość dostępu do tego typu informacji wynika ze współpracy liczników z automatyką domową, przeglądarką internetową oraz urządzeniami mobilnymi.
Mimo iż potencjał do wprowadzania w Polsce nowoczesnych liczników pomiarowych jest duży, to – jak zauważyli uczestnicy Forum – poważnym problemem jest brak przejrzystych rozwiązań legislacyjnych i organizacyjnych. Prawo Energetyczne nie zniosło bowiem barier w zakresie instalacji elementów inteligentnych sieci, w tym inteligentnych liczników.
Nowinką technologiczną podczas Forum było wystąpienie dotyczące „internetu rzeczy” (Internet of Things). Jest to idea tworzenia przedmiotów powszechnego użytku, które będą zdolne do przetwarzania danych oraz dzielenia się nimi w sieci. Ma to istotne znaczenie również dla branży energetycznej. Jak podkreślali autorzy prezentacji, dynamiczne zmiany technologiczne (inteligentne sieci i opomiarowanie) pociągają za sobą konieczność cyfrowej transformacji (w tym IoF). Wymierne korzyści w postaci o wiele większej efektywności może dać firmom energetycznym integracja mocy wytwórczych/przesyłowych z inteligentnymi rozwiązaniami. Na przykład platforma „PI System” pozwala na zsynchronizowanie w czasie rzeczywistym procesów produkcyjnych z możliwościami biznesowymi firmy oraz aktualnymi wymogami rynku.
Tekst. WAGO.PL
Foto: VI Smart Communications & Technology Forum © CBE Polska