loading...

WAGOdirect – Pytania IC

WAGOdirect – Pytania IC

Adam Krauze – Na czym polega przewaga złączek 221 nad standardowymi złączkami skręcanymi starego typu np. LTF-12 ? Czy złączka naprawdę jest w stanie wytrzymać prąd o natężeniu 32A ?

Przede wszystkim szybkość montażu –  podnosimy dźwignię, wtykamy odizolowany przewód, opuszczamy i gotowe! Żadnego bólu nadgarstka po całodniowym skręcaniu złączek. Złączki z serii 221 są dostępne w wersji 2-,3- i 5-przewodowej. Dostępny jest także adapter umożliwiający montaż złączek pionowo lub poziomo na płytce lub szynie TS 35. Przy zastosowaniu przewodu o przekroju 4 mm²  prąd znamionowy złączki z serii 221 wynosi 32 A.


Marcin Adamczewski – czy złączki sprężynowe typu np. 280-901 mogą być tulejkowane ?

Przewody linkowe mogą, ale nie muszą być tulejkowane. Proszę tylko pamiętać, że jeśli wybierze Pan największy przekrój przewodu linkowego dla danej złączki ( w tym przypadku – 2,5 mm²) i chce go zatulejkować, należy  zastosować złączkę o rozmiar większą (281-901).


Marcin Ganczewski – Chciałbym użyć do łączenia przewodów w gniazdach (2,5mm2) i oświetlenia (1,5mm2) Państwa złączek WAGO 2273-203 Widzę w nich, że styk łączeniowy „kostki” z przewodem jest bardzo mały i trochę mnie niepokoi to, że np w kuchni gdzie występują duże prądy może dojść do „przepalenia” złączki i może dojść do iskrzenia.
moje pytanie jest następujące:
* czy były robione jakieś testy tych złączek pod obciążeniem?
* czy dochodziło w przeszłości do sytuacji przepalenia bądź iskrzenia w złączce?
* czy takie łączenia są bezpieczne na długie lata?

Tak, wszystkie złączki są testowane  w naszym laboratorium elektrotechnicznym w Minden oraz przez niezależne jednostki certyfikujące upoważnione  do prowadzenia badań. Gwarantujemy, że jeśli zgodnie z instrukcją odizoluje Pan przewód oraz jeśli nie zostanie przekroczony prąd 24 A (znamionowy dla tej złączki), nie może dojść do iskrzenia i przepalenia złączki. Stworzyliśmy tę złączkę w celu uproszczenia łączenia przewodów w puszkach instalacyjnych, więc jest to idealne rozwiązanie dla Pana.


Adam Chmielewski – Jaki powinien być zakres okresowych pomiarów instalacji elektrycznej?

Norma PN-HD-60364-6: 2016-07 określa wymagania dotyczące sprawdzania instalacji elektrycznych w obiektach budowlanych.


Robert Okienko – Podajecie na stronie informację: „Wystarczy tylko odizolować odpowiednią długość przewodu, włożyć odizolowaną końcówkę w uprzednio otwarty zacisk, zwolnić sprężynę zaciskową i mamy powtarzalną jakość połączenia bez konieczności używania specjalistycznych narzędzi. Płynięcie materiału, zmienne warunki atmosferyczne, drgania – to wszystko nie ma wpływu na jakość. Zacisk jest pewny! I do tego miejsce styku jest gazoszczelne!” na czym polega gazoszczelność tego połączenia?
Oraz drugie pytanie dot. stosowanych rodzajów przewodów – Al i Cu. Czy połączenia przewodów Al lub Cu są bezpieczne jeśli chodzi o korozję elektrochemiczną? Czy nie następuje to zjawisko, ewentualnie jak się przed zjawiskiem tym bronić?

Gazoszczelność zapewniona jest dzięki zdefiniowanemu miejscu styku. Jakość tego styku jest niezależna od staranności motażu. Oznacza to, że w miejscu styku przewodu z torem prądowym złączki tworzy się skuteczna ochrona  przed wpływem zewnętrznych warunków środowiskowych. Do połączeń wykonanych przewodami aluminiowymi należy użyć specjalnej pasty „Alu-Plus” (249-130), wypełnić nią całą przestrzeń złączki, także w miejscu mocowania miedzianego przewodu. Należy pamiętać o tym, że przewód miedziany 2,5 mm² ma obciążalność 24 A, ale aluminiowy o takim samym przekroju już tylko 16 A. Stosowanie pasty Alu-Plus przewidziane jest do przewodów aluminiowych o maksymalnym przekroju do  4 mm².


Piotr Marchewka –  Proszę o podanie typów liczników kompatybilnych z wtykowym adapterem do liczników produkcji WAGO. Czy w/w adapter jest zaakceptowany do użytku w układach pomiarowych przez spółki energetyczne: TAURON, PGE, ENEA,ENERGA, RWE?

Projekt adaptera do liczników energii elektrycznej zaproponowany przez WAGO jest własnością PTPiREE i został opublikowany na stronach www.ure.gov.pl jako załącznik do „Rekomendowanych zapisów specyfikacji istotnych warunków zamówienia opracowane dla postępowań przetargowych na dostawę infrastruktury licznikowej dla systemów AMI”.
Rozumiem, że spółki energetyczne, podpisując umowę z WAGO deklarują chęć wykorzystania tego pomysłu w przyszłości i to od nich zależy, kiedy to zrobią.
Co do pierwszej części pytania, nie posiadam wiedzy, który z producentów liczników ma już gotowy i kompatybilny licznik. Wiem tylko, że trzech producentów, w tym jeden z Polski, wyrazili swoje zainteresowanie i rozpoczęli prace rozwojowe.


Piotr Dobromilski – Proszę o podanie 7 cech/zalet świadczących o przewadze systemu wtykowego prod. WAGO – WINSTA nad systemem prod. Wieland – Gesis.

Nie chciałbym pisać o konkurencji, dlatego skupię się przede wszystkim na zaletach systemu WINSTA WAGO:-).
Zalety techniczne:
– szeroka gama bloków rozdzielczych WINSTA MIDI z serii 770 ( np. : 770-637 , 770-638) – bloki umożliwiające bezpośrednie podłączenie np. wyłączników dwubiegunowych lub schodowych,
– WINSTA proponuje wiele typów adaptery oświetleniowych w systemie Linect,
– szeroka gama gotowych rozdzielaczy typu „ black box” (seria 899), w których zaszyte są różne aplikacje elektryczne , np. 5 połączeń dla sterowania DALI , osobne rozgałęzienia obwodów gniazd ogólnego przeznaczenia (czarne ) i data (czerwone ), połączenia roletowe itd. ,
– seria WINSTA MIDI – umożliwia podłączenie przewodów typu linka do 4 mm2,
– prąd znamionowy złącz WINSTA MIDI to 25 A
– w złączach WINSTA stosowane jest rozwiązanie PUSH-in CAGE CLAMP – do podłączenia przewodów
– WINSTA MAXI (seria 831) o obciążalności do 35 A i możliwość zarobienia przewodów do 6mm2,
– WINSTA RD – seria dedykowana, np. pod puszki instalacje Attema,
– bloki rozdzielcze WINSTA MIDI (serii 770-640 – 1 wejście/wyjście 3 fazowe i 3 wyjścia 1 –faz L1 ,L2,L3 ) posiadają dodatkowe wyjście jednofazowe Lx z wybieraną przełącznikiem fazą L1,L2 lub L3. Daję to jeszcze większą elastyczność instalacji.


Daniel Tatol – Bardzo częstym problemem z jakim się spotykam przy rozbudowie lub naprawie dotychczasowej instalacji to brak miejsca lub zbyt mała długość przewodu . często to się pojawia przy różnego rodzaju uszkodzeń przewodu lub izolacji ( przewierty )itp Pytanie dotyczy tego czy istnieje możliwość techniczna wprowadzenia złączek typu 2273-20. na zasadzie zachowania dotychczasowych wymiarów ale z możliwością wprowadzenie przewodu z dwóch stron. osobiście widziałbym to w ten sposób ,że odwrócił bym jeden otwór do wprowadzenie przewodu ,a dwa pozostałe pozostają na miejscu ( 2273-203 ) , zaś otwór pomiarowy musiałby być odwrócony o 90′
czy zastanawialiście się Państwo nad taka złączką , czy istnieje taka mozliwość i jak bardzo wzrosła by wielkość i cena takiej złączki „przelotowej” ? 

Jesteśmy w trakcie prac nad konstrukcją „złączki przelotowej” do puszek instalacyjnych. Obecnie nie dysponujemy takimi złączkami instalacyjnymi, które spełniałyby ten wymóg.  Ewentualnym rozwiązaniem może być zastosowanie złączki serwisowej 224-201, ale gabarytowo jest ona większa od złączek serii 2273.


Jakub Piekarz – Na temat waszego asortymentu wiem prawie wszystko (przynajmniej to co mi jest potrzebne ) ale nurtuje mnie takie pytanie :
Ile złączek 222-413 ułożonych obok siebie potrzeba by opleść kule ziemską dookoła, i ile one by ważyły. Z góry dziękuje za poważne podejście do sprawy i rzetelną odpowiedź. 🙂

Około 2 357 352 942 sztuk, co daje 10096 ton złączek. Jeżeli zakupi Pan taką ilość w celu empirycznego sprawdzenia – na pewno udzielimy rabatu.


Sebastian Oleksy – doświadczeni elektrycy twierdzą, że pewniejszym połączeniem przewodów jest ich skręcenie ze sobą i według nich jest to lepsze rozwiązanie,
proszę o odpowiedź czy mają rację a jeśli nie to jakim argumentem ich przekonać do Państwa asortymentu?

Połączenie wykonane przez skręcenie przewodów nie jest wpełni odporne na wpływ zewnętrznych warunków środowiskowych, jest również zależne od jakości wykonania montażu. Złączki WAGO mają zdefiniowane miejsce styku, którego jakość nie zależy od staranności montażu. Trwałość (niezmienność w czasie) parametrów styku wynika z jego gazoszczelności. Sprężyna dociskając przewód zagłębia go w miękkiej powłoce cynowej szyny prądowej. Do montażu wystarczy tylko odizolowanie na odpowiednią długość przewodu i wetknięcie go w złaczkę.  Istotny jest także czas montażu, do którego nie potrzeba żadnych narzędzi.


Krzysztof Józefowicz – Czy wejdą do produkcji listwy wago takie, w których będzie zamontowany wskaźnik wirowania i kolejności faz. Było by to dużym ułatwieniem przy montażu liczników bilansujacych w zkb.

Takiego rowiązania nie przewidujemy. Podniosłoby to tylko koszt wykonania takiej listwy, a wskaźnik kolejności faz byłby wykorzystany jedynie jeden raz – podczas podłączenia listwy.  W tym przypadku zasadnym wydaje się użycie przenośnego wskaźnika.


Krzysztof Jakowiecki – Czy firma Wago prowadzi badania nad zastosowaniem złączek dedykowanych do fotowoltaiki ?

Posiadamy w ofercie WAGO złączki do zastosowania w fotowoltaice. (Link). Polecam również serię 285, w której możemy zamontować  przewód nawet do 185mm²! (Link)


Tomasz Wójtowicz – Do jakiego maksymalnego prądu nominalnego można stosować złączki z serii 221 i jaka jest ich dopuszczalna temperatura pracy długotrwałej?

Do złączki z tej serii można podłączyć przewód o maksymalnym przekroju 4 mm², stąd wynika jej maksymalny prąd – 32 A. Dopuszczalna temperatura pracy długotrwałej to 105°C.


Sebastian Sługocki –  Proszę o informację jak głęboko są zatopione prowadnice w tym przyrządzie? Dzisiejsza dostępność długości montażowej do 20 mm jest na chwilę za mała, a chciałbym wydłużyć owa odległość i czy mógłbym otrzymać odpowiedź, na ile mogę pozbyć się zielonej obudowy. Przyrząd super ale zakończenie jakby było mniej proste a bardziej okrągłe fajnie by spełniała swoją rolę.

Przyrząd kontrolno-pomiarowy Profi-LCD+ (206-807) jest wykonany zgodnie z normami  w  II klasie ochronności, charakteryzuje się zastosowaniem izolacji wzmocnionej, która zapewnia ochronę przed dotykiem bezpośrednim i pośrednim.  Nie zalecamy takich praktyk.


Karol Wołowiec – CZY ZŁĄCZKI WAGO FUNKCJONUJĄ RÓWNIE DOBRZE Z PRZEWODAMI ALUMINIOWYMI JAK W PRZYPADKU PRZEWODÓW MIEDZIANYCH?

Oczywiście, wystarczy użyć pasty stykowej Alu-Plus  249-130 (Link). Pasta likwiduje warstwę tlenków w momencie zakleszczenia przewodu oraz zapobiega ponownemu utlenieniu miejsca. Zapobiega także korozji elektrolitycznej pomiędzy przewodami aluminiowymi i miedzianymi. Należy pamiętać o dostosowaniu prądów nominalnych do mniejszej zdolności prowadzenia przewodów aluminiowych – przewód miedziany o przekroju 2,5 mm² ma prąd nominalny o wartości 24 A, ale aluminiowy tylko 16 A! Pastę stykową można użyć do przewodów aluminiowych o maksymalnym przekroju do 4 mm².


Michał Walas- Chciałem zapytać o wartość rezystancji waszych złączek. Mianowicie miałem raz problem w obliczeniach i musiałem uwzględniać wartość rezystancji złączek. Nie pytam o konkrety typ. Więc zadowoli mnie nawet jakiś zakres wartości.

Złączki WAGO są badane zgodne ze standardami IEC/EN 60947-7-1. Dla popularnej złączki 2002 rezystancja przejścia dla maksymalnego przekroju przewodu 2,5 mm² wynosi 1,3 mΩ. Więcej informacji o badaniach spadku napięcia można znaleźć tutaj: Link


Tomasz Mąka – czy macie w ofercie produkt który zastąpi standardowe złącza nap. pomarańczowe na 2,5mm2 do celów łączeniowych sygnałów w szafach PLC na dwu torowe lub umożliwiające nadbudowę czołową. Dzięki temu można by zminimalizować ilość miejsca niezbędnego w szafach sterowniczych. Jest to powszechny problem. Jako jeden z producentów maszyn, od lat stosujący wasze produkty mogę stwierdzić, że takie rozwiązanie byłoby dość atrakcyjne biorąc pod uwagę ograniczenia związane z rozbudową sytemu po uruchomieniu.

Złączki, które mogłyby Pana zainteresować to złączki piętrowe TOPJOB S z serii 2002. Wszystkie złączki są dostępne w standardowych kolorach: szarym, niebieskim i zielono-żółtym. Do specjalnego oznaczenia złączek sygnałowych można wykorzystać oznaczniki WMB w różnych kolorach, także pomarańczowym.


Rafał Dudzik –  Mam do Państwa pytanie związane z kostkami WAGO dedykowanymi do montażu SMD. Otóż, od jakiegoś czasu na rynku widnieją kostki serii 2059, 2061, 2060 dedykowane do montażu SMD i współpracy z układami LED. Są to jednak kostki o dopuszczalnym przekroju żyły miedzianej max 1,5mm^2 (o ile dobrze pamiętam ;)) w związku z czym maksymalne obciążenie prądowe jest limitowane właśnie przez przekrój żyły, którą można podpiąć do kostki.

Pytanie z mojej strony jest następujące- czy maksymalny przekrój żyły w kostkach dedykowanych do montażu SMD jest technologicznie limitowany do 1,5mm^2?

W dobie IoT i urządzeń automatyki domowej o wysokiej gęstości mocy w jednostce objętości kostka, która byłaby w stanie łączyć także żyły o przekroju 2,5mm^2 mogłaby stać się idealnym, alternatywnym rozwiązaniem do połączeń skręcanych na kostkach ARK (np Ninigi) zarówno z punktu widzenia projektanta PCB jak i również odbiorcy końcowego- chociażby z powodu prostoty montażu w instalacji.

Dla złączek do montażu SMD maksymalny przekrój przewodu to 1,5 mm². Dla przewodów o większych przekrojach mamy złączki do montażu przewlekanego, np. z serii  742 lub 211.


Ryszard Szczepański – Dla złączek rozłączalnych typu 282-870 oraz 2007-8821 w katalogu online brak informacji o liczbie przestawień otwórz obwód – zamknij obwód oraz jaki wpływ na rezystancję przejścia ma wielokrotne przełączanie. Słyszałem o przypadku konieczności wymiany złączki 282-870, wykorzystanej w obwodach prądowych pomiaru energii, spowodowanej zbytnia ciekawością monterów („jak to działa”, każdy przełączał…), stąd pytanie o żywotność złączek

Żywotność złączek rozłączalno-pomiarowych to 200 przełączeń.


Piotr Gorczowski – proszę o przedstawienie oferty materiałów, które można zastosować do wykonania głowic kablowych na kablach YKSY od 10×1 do 72×1 mm2

Można zastosować kasetę krosową z serii 726 (do 80 biegunów).


Krzysztof Czerski – Które z produktów Wago wykorzystać do wykonania połączenia UPS z szafą bateryjną? (UPS z 3 poziomami napięcia DC: -240 V, 0 V, +240V, maksymalny prąd płynący z jednej połówki napięcia: 35 A. W UPS i szafie bat. trzeba się podłączyć do płytki drukowanej)

Złączki do montażu THT mają prąd nominalny o wartości 32 A (seria 745), ponieważ maksymalny przekrój przewodu, który można zamontować to 4 mm².


Kamil Jaros – Czy „sprytnozłączki” WAGO których jestem fanem mogą być jeszcze mniejsze niż micro?

Podchodzimy do tematu od strony ergonomii – musiałyby być bardzo niewygodne w użyciu! Produkcji mniejszych złączek nie przewidujemy. A praktycznie to do bardzo cienkich przewodów można użyć np. złączki z serii 222, do której można podłączyć przewód o przekroju nawet 0,08 mm².


Jakub Zbarachewicz – Witam jestem uczniem technikum elektrycznego. Zastanawiam się jak wasza firma rozwiązuje problemy łączeniowe w energetyce przemysłowej tzn. np. jak rozwiązujecie połączenia maszyn dużych mocy o dużych prądach znamionowych do sieci elektrycznej? Dlaczego wasze złączki instalacyjne mają taką obciążalność prądową?

Wszystkie nasze złączki wykonane są zgodne z obowiązującymi normami. Jako jedynyni na rynku mamy w swojej ofercie złączkę sprężynową (seria 285) przystosowaną do podłaczania przewodów o przekroju nawet 185 mm²!


Tomasz Mazur – W miejscu gdzie pracuję wymagane jest stosowanie tulejek do wszystkich przewodów miedzianych wielożyłowych. Powoduje to moim zdaniem ograniczenie styku tulejka – zacisk terminala. Jakie są zalecenia Wago i czy takie badania były prowadzone?

W złączkach WAGO nie wymagamy tulejkowania przewodów linkowych. Użycie tulejek nie wpływa negatywnie na połączenie. Prawidłowe krępowanie naszą tulejkownicą (206-204 lub 206-216) daje solidne, gazoszczelne połączenie elektryczne i mechaniczne. Kształt kwadratu z odpowiednimi rowkami także wzmacnia połączenie i jeszcze bardziej zabezpiecza przed siłami wyciągającymi.


Marek Bizacki – NIE PAMIETAM JUZ PRAWIE JAK WYGLADA ZLACZKA GWINTOWANA POPULARNA 12-TO TOROWA KOSTKA,ODKAD TRAFILO MI W RECE SPRYTNE WAGO,STALO SIE TO PRZEZ ZUPELNY PRZYPADEK NAJZWYCZAJNIEJ ZNALAZLEM PAMIETAM BIALA SPRYCIURE NA CHODNIKU,PO PARU METRACH KOLEJNA SZTUKA TYM RAZEM TEZ DWOJECZKA LECZ ZAMYKANA OCH TEN BOLESNY ZAMEK TRZASNAL MI PO PAZURACH AZ TRAFILEM PO SLADACH I KOLEJNYCH ZLACZKACH POD DRZWI SAMOCHODU KTORY BYL PRAWDOPODOBNIE OD JAKIEGOS ELEKTRYCZKA.
PODCZAS WIZYTY W HURTOWNI PYTAJAC O WAGO USLYSZALEM BARDZO DROGIE NIE MAMY W SPRZEDAZY.OD TAMTEJ PORY WAGO W TEJ HURTOWNI CHYBA ZE ZACZOLEM ZAMAWIAC TO PODSTAWOWY ELEMENT PROPONOWANY KLIENTOM BYC MOZE SLABO PROMOWANY NAWET CZASAMI MALO WIDOCZNY LECZ WIDAC ROZWIAZUJACY PROBLEM PODSTAWOWEGO LACZENIA KABELKOW. NIEZMIERNIE JEDNAK PODCZAS WSZELAKICH INSTALACJI BRAKUJE MI NP.BRAK MOZLIWOSCI LACZENIA ZLACZEK MOSTKOWANIA DWOCH ZE SOBA BEZ ZABIERANIA MIEJSCA W SAMEJ ZLACZCE?A MOZE JEST JUZ JAKAS NOWOSC O KTOREJ NIE WIEM? DODATKOWYM MOZE NIE KONIECZNYM ELEMENTEM JEST BRAK MOZLIWOSCI OZNACZENIA ZLACZKI CHOCIAZBY ZA POMOCA ZWYKLEGO MARKERA PRZYDATNE GDY CHCIALO BY OPISAC SIE POSZCZEGOLNE ZASILANIA FAZY DOPLYWY/ODPLYWY ITP.BARDZO DOBRZE POLACZONA INSTALACJA NIE ZAWSZE JEDNAK JEST CZYTELNA ,,DLA POCZATKUJACYCH W BRANZY PRZYDATNY ELEMENT…

Nie wiem dokładnie , o jakie złączki chodzi, ale w przypadku złączki 222-412 i innych tej serii nie ma rzeczywiście możliwości mostkowania złączek bez utraty miejsca pod przyłączany przewód. Może zatem lepiej zamiast dwóch złączek 2-przewodowych użyć jedną złączkę 5-przewodową (222-415). Dla tych złączek nie przewidziano mostków. Jedynymi złączkami instalacyjnymi, w których istnieje możliwość mostkowania są złączki z serii 2273. W tym przypadku opłacalne jest zastosowanie np. dwóch 8-przewodowych złączek 2273-208 połączonych ze sobą mostkiem 862-482. Uzyskujemy w ten sposób 14-przewodową złączkę o jednym potencjale. Dla złączek instalacyjnych nie przewiduje się oznaczeń. Wystarczającym wyróżnikiem jest kolorystyka podłączanych przewodów. Można oczywiście użyć też (jeżeli jest wystarczająco dużo miejsca w puszcze instalacyjnej) nawlekanych na przewody oznaczników.
Z kolei przy zastosowaniu złączek listwowych (np. seria 2002) istnieje możliwość mostkowania złączek bez utraty miejsca pod przyłączane przewody. Stosując złączki o różnej kolorystyce można wydzielić obwody zasilające odpływowe , sterownicze itd. Dodatkowo do opisu złączek można użyć oznaczników z nadrukiem lub bez – do indywidualnego opisu.

Komentarze o ”WAGOdirect – Pytania IC

 1. Artur pisze:

  Witam, czy do złączek typu 221-413 jest wymagane tulejkowanie przewodów typu linka? Moim zdaniem wpływa to negatywnie na połączenie bezpośrednio w kostce bo styk ma mniejszą powierzchnie, jakie jest stanowisko wago na ten temat?

  1. WAGO.PL pisze:

   Witamy.

   Tulejkowanie przewodów linkowych zarówno w złączkach instalacyjnych 221 nie jest wymagane. To samo tyczy się złączek listwowych 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *