WAGOdirect – Pytania IO
Rafał Podleś – Jak zmniejszyć ilość okablowania podczas robienia automatyki w budynku?
Ograniczyć okablowanie w budynku można poprzez zastosowanie rozproszonego systemu sterowania. Zamiast ciągnąć przewody z jednej rozdzielnicy po całym budynku, można zastosować np.: wyspę ethernetową połączyć ją z główną rozdzielnicą jednym kabelkiem ethernetowym. Od wyspy idą wtedy już krótkie przewody sterownicze. Można także zastosować rozwiązania bezprzewodowe, np.: WLAN (gateway 758-916/917) i EnOcean (odbiorniki 4-kanałowe 789-601/602, moduł EnOcean 750-642, nadajniki 758-940). Są to sprawdzone rozwiązania wykorzystywane w przemyśle oraz automatyce budynkowej. Gateway WLAN umożliwia bezprzewodową transmisję protokołów ETHERNET, PROFINET, MODBUS/TCP, Ethernet/IP. Idealne rozwiązanie do sprzężania danych procesowych. Możliwe jest także zastosowanie bramek RS-485 -> Radio Frequency poprzez użycie modułu interfejsu szeregowego 750-653.
Łukasz Janiec – Ostatnio na forum Elektroda widziałem ciekawą koncepcję otwartego projektu, który zakładał użycie kamery i minikomputera Raspberry Pi Zero do odczytywania wskaźników np. ciśnieniomierzy poprzez analizę i przetwarzanie obrazu w czasie rzeczywistym. Czy w firmie Wago trwają prace nad podobną koncepcją, odczytów w postaci cyfrowej z czujników starszych, analogowych? Wydaje się to całkiem interesującą alternatywą i zastanawia mnie to, co dotychczas było przeszkodą w rozwijaniu technologii w tym kierunku – sam poziom rozwoju takich technologii, cena minikomputerów, kamer, same warunki, w jakich musiałyby one pracować?
W takim przypadku warto zastanowić się, czy lepiej zastosować pewne i sprawdzone przetworniki ciśnienia, czy opierać się na wątpliwym odczycie obrazu. Pomijając pewność odczytu, zwracam uwagę także na nakład pracy, którą trzeba wykonać: rozwiązanie problemu oświetlenia ciśnieniomierza, zamocowania kamery, oprogramowanie RPi, odczyt obrazów i dopasowanie filtrowania…
A wystarczyłoby przetwornik podłączyć do modułu 4-20 mA (750-454) i voilà!
Sylwester Brenda – W automatyce budynkowej stosujemy najczęściej przekaźniki, jako elementy wykonawcze wyjść cyfrowych. Ciągłe podtrzymywanie cewek przekaźników to niepotrzebnie stracona energia. Pomyślałem o możliwości zastosowanie przekaźników bistabilnych ( z tzw. twardym materiałem magnetycznych. W związku że Do sterowania potrzeba impulsów o zmiennych (100-200 ms) polaryzacjach. Czy wago posiada w ofercie lub planuje stworzenie specjalnych modułów PLC z przekaźnikami bistabilnymi lub specjalnych modułów do sterowania zewnętrznymi przekaźnikami bistabilnymi.
Bardzo podoba nam się ten kierunek! Zwykłe przekaźniki monostabilne pobierają moc ok. 200 mW, a tutaj wystarczą pojedyncze impulsy o długości 15 ms-1 min (w zależności od producenta) i nie trzeba podtrzymywać napięcia! Do sterowania takimi przekaźnikami wystarczy jeden z modułów DO (750-5xx, dobrany do przekaźnika) oraz drobna modyfikacja programu, tak aby zamiast podtrzymywać stan, wysterować impulsy o zadanym czasie trwania. Jak widać, są to proste zabiegi, dlatego nie planujemy stworzenia specjalnych modułów do tego celu.
Marek Cherubin – Czy sterowniki PLC WAGO posiadają moduły komunikacyjne do liczników (np. ciepłomierzy) z interfejsem M-Bus?
Czy biblioteki do obsługi takiej komunikacji są w podstawowym oprogramowaniu tych sterowników?
Co jest niezbędne do realizacji takiej komunikacji tzn. proszę o podanie podstawowej konfiguracji:
najprostszy sterownik + moduł+ ewentualne niezbędne wyposażenie.
Posiadamy w ofercie gotowe rozwiązanie – konwerter RS-232 -> M-Bus (seria 8000-034/002-007 liczba slave’ów: 26 lub 8000-034/002-008 liczba slave’ów: 60). Konwerter można podłączyć do wbudowanego portu RS-232 (w niektórych sterownikach) lub do modułu 750-650/652. Jeśli chodzi o biblioteki, na stronie WAGO są udostępnione za darmo. Dzięki temu bez problemu odczytamy wartości parametrów podłączonych urządzeń. Oto najprostsza konfiguracja: sterownik 750-852 + moduł RS232 750-650/003 + moduł końcowy (terminator magistrali wewnętrznej) 750-600 + wspomniany konwerter.
Jakub Foltyn – Czy WAGO posiada biblioteki umożliwiające integrację z rozwiązaniami chmurowymi?
Czy WAGO posiada serwis umożliwiający przesyłanie danych po protokole HTTP?
Sterowniki WAGO mogą się połączyć z bazami danych poprzez zapytania SQL. Więcej informacji dokumentacji biblioteki (LINK) Dostępna jest także biblioteka umożliwiająca przesyłanie zapytań HTTP i HTTPS (LINK)
Grzegorz Gębczyński – Czy do sterowników PLC firmy WAGO dostępne są lub będą cyfrowe i analogowe moduły bezpieczeństwa?
W ofercie WAGO dostępne są cyfrowe moduły bezpieczeństwa obsługujące protokół PROFIsafe V1 (PROFIBUS) i V2 (PROFIBUS,PROFINET) (LINK). W sprzedaży są także iskrobezpieczne moduły wejść dwustanowych z wejściami do systemów bezpieczeństwa (750-663/00-003). Warto wspomnieć także, że moduły bezpieczeństwa są kompatybilne z wyspami Profinet i Profibus. Wyspy te potrafią się komunikować po protokole ProfiSafe z nadrzędnym sterownikiem bezpieczeństwa.
Wojciech Ziętek – Czy system automatyki WAGO można – a jeśli tak, to z jakimi – centralami alarmowymi, podczas budowy BMS?
WAGO-I/O-SYSTEM obsługuje większość protokołów komunikacyjnych w automatyce przemysłowej i budynkowej, więc jeśli centrala alarmowa umożliwia komunikację zewnętrzną, to potrafimy się z nią skomunikować. Zauważyliśmy, że najpopularniejszym rozwiązaniem dla domków jednorodzinnych jest centrala alarmowa firmy SATEL. Jest to przetestowane rozwiązanie. W sieci można znaleźć gotowy kod programu komunikacji z tą centralą. W razie jakichkolwiek problemów zapraszamy do kontaktu z Działem Wsparcia Technicznego LINK
Dawid Sadlik – Czy sterowniki PLC Wago oparte są o jakiś konkretny system operacyjny (Windows, Linux)? Jeżeli tak to o jaki?
Najnowsza seria sterowników PFC200 i PFC100 jest zarządzana przez Linuxa z jądrem w wersji 3.6.11, natomiast sterowniki serii 750-8xx oparte są na systemie Nukleus.
Paweł Wieczorek – Jak przeliczać ilość wykorzystanych słów obrazu procesu sterownika na obsługę:
– wejścia analogowego,
– wejścia dwustanowego,
– wyjścia analogowego,
– wyjścia dwustanowego,
– wykorzystywanego modułu specjalnego?
Każdy z modułów dostępnych w naszej ofercie jest opisany w Katalogu głównym, t 3 „Automatyka”. Można go ściągnąć lub zamówić poprzez naszą stronę: LINK W zamieszczonych tam danych technicznych znajduje się pozycja „reprezentacja w obrazie procesu”. I tak dla przykładu popularny moduł 8-kanałowy wejść dwustanowych 750-430 jest reprezentowany przez 8 bitów w obrazie procesu, a 4-kanałowy moduł wejść analogowych 750-457 przez 4×16 bitów. Reasumując każdy kanał analogowy to 1 word w obrazie procesu, dwustanowy to 1 bit, natomiast moduły specjalne mają indywidualne wielkości podane w karcie katalogowej.
Tomasz Zielinski – Chciałbym czytać impulsy z miernika przepływu cieczy w którym charakterystyka wygląda mniej więcej tak:
Level test pulse frequency (Hz) = (4.5*Q Q=L / min.)
U mnie przepływ to będzie max 650l/h czyli 48Hz, całkiem mało, przyjąłem ze taki przepływomierz daje impuls przez połowę obrotu turbiny, czyli dla 48Hz to będzie przez jakieś 10,4ms Standardowy moduł DI WAGO ma próbkowanie co 3ms, czyli bez problemu powinien mi taki impuls wyłapać. Czy jeśli będę odpalał program zliczający na sterowniku co 5ms to powinienem zarejestrować i zliczyć takie impulsy?
Filtr modułu wejściowego zarejestruje impuls dłuższy niż 3 ms. Próbkowanie zależy także od cyklu pracy sterownika.Ten trwa przeważnie max. ok 10 ms, zależy od ilości kodu, jaki napiszemy. Zwykłym wejściem DI możemy zliczać impulsy o częstotliwości max. 50 Hz. Do zliczania impulsów zalecamy użycie modułów licznikowych np. 750-404. Pracują one niezależnie od czasu cyklu sterownika – mamy wtedy całkowitą pewność, że żaden impuls nie zostanie pominięty.
Cezary Oleksiewicz – Czy chcąc spiąć SYSTEM BMS oparty na sterowniku WAGO i wizualizacji ASIX, razem z systemem central przeciw pożarowych SCHRACK SECONET, zalecane jest podłączenie centrali bezpośrednio do wizualizacji np za pomocą ethernetu, czy podłączenie i wizualizacją za pośrednictwem sterownika. Czy do podłączenia centrali ze sterownikiem wymagane są dodatkowe interfejsy, czy możliwe jest połączenie bezpośrednie.
Oba sposoby są poprawne. Centrale pożarowe pozwalają nam tylko czytać (monitorować) dane. Akurat ta wspomniana przez Pana komunikuje się korzystając z protokołu Modbus, możemy więc stworzyć kanał komunikacyjny po stronie Asixa, jak i sterownika. Wybieramy wariant w zależności od tego, w którym przypadku jest nam łatwiej przetworzyć otrzymane dane.
Grzegorz Kuśmierz – Kilkakrotnie zdarzyło mi się widzieć w podglądzie online sterownika 750-880 zmienne wyświetlone na czerwonym tle w formacie *** INVALID: 16#11 ***. Zachowanie sterownika mocno odbiegało wtedy od normy.
Okoliczności powstania takiego stanu nie są dla mnie jasne. Raz było to po awaryjnym wyłączeniu średniego napięcia, ale kiedy indziej zdarzyło się po normalnym załadowaniu zmodyfikowanego programu.
Spotkałem opisy podobnych sytuacji na forach internetowych, ale bez satysfakcjonującej konkluzji co do przyczyn.
Czy znane są Państwu powody i możliwe konsekwencje wystąpienia takiego stanu sterownika?
Ten błąd jest wywoływany przez kontrolę wartości zmiennych zaimplementowaną w CODESYS. Taka sytuacja zdarza się np. gdy przy podglądanym przez CODESYS bloku funkcyjnym wylogujemy się ze sterownika, a następnie ponownie zalogujemy. Druga możliwość, to gdy zmienna boolowska przyjmie wartość inną niż 0 lub 1, np. ze względu na niewłaściwie użyty wskaźnik.
Łukasz Księżąrek – Czy Wago posiada w swojej ofercie moduły do zastosowania bezpośrednio w strefie Ex – interesuje mnie strefa II 2G.
Podobnie: Czy Wago posiada bądź zamierza wprowadzić zaciski trzypiętrowe do sfery Ex?
Sterowniki i moduły WAGO mogą być umieszczane w strefie 2/22 (kategoria 3 G). Użycie modułów iskrobezpiecznych Ex (np. zasilający 750-606 stanowi barierę EX) umożliwia bezpieczne podłączenie czujników i elementów wykonawczych bezpośrednio ze stref 0/20 i 1/21 (kategorii 2G i 1G). System WAGO-I/O-SYSTEM 750 posiada także certyfikaty dopuszczające do zastosowań górniczych.
Marek Winczura – Czy mają Państwo potwierdzone testy sterowników w komunikacji poprzez TETRA proszę o podanie przykładów z dostawcami radioterminali LINK
Aktualnie trwają testy z urządzeniami Motoroli i PMRS w trybie pracy SDS.
Radosław Prasał – Mam pytanie odnośnie maksymalnej obciążalności wyjść analogowych 4-20mA dla modułów 2 i 4 kanałowych, czy są dostępne wykresy charakterystyki obciążania wyjścia dla danych rezystancji.
Maksymalna impedancja obciążenia wynosi 600 Ω. Na tym zakresie zapewniamy liniowość ±10 μA.
Marek Sabała – Obecnie w swoich aplikacjach używam protokołu Modbus TCP w celu komunikacji nawet z kilkunastoma sterownikami WAGO jednocześnie. Chciałem się dowiedzieć o możliwość komunikacji poprzez zmienne symboliczne (lub nazwy zmiennych). Przykład: w zmiennych globalnych utworzyć grupę do systemu SCADA i odczytywać je ze sterownika poprzez nazwy, wtedy nie ma potrzeby znać fizycznego adresu zmiennej.
Czy ewentualny opis protokołu jest jawny i dostępny? Oczywiście zdaję sobie sprawę z istnienia serwera OPC lecz chodzi tutaj o bezpośrednią komunikację poprzez protokół TCP/IP bez udziału dodatkowego oprogramowania. Ewentualnie, czy istnieje zestaw bibliotek dll umożliwiających taką komunikację?
To nie jest wiedza tajemna! Chętnie dzielimy się nią na szkoleniu AN02, materiały do szkolenia są także dostępne na naszej stronie link. Prostą konfigurację protokołu Network Variables przedstawił także jeden z pracowników WAGO – Kurt Brown, na filmiku, który można znaleźć >>tutaj<< . Z doświadczenia wiemy, że ten protokół świetnie sprawdza się także na dużych obiektach np. hotelach (sprawdzone przy ponad 100 sterownikach WAGO) lub dworcach (Nowa Łódź Fabryczna). Wszystkie sterowniki pracują bezawaryjnie i komunikują się między sobą oraz systemem SCADA. Wspierany przez nas system SCADA – ASIX obsługuje komunikację po tym protokole.
Artur Woźniak – Ile pętli regulacji PID można oprogramować w sterowniku PLC serii 750 ?
O ile wydłuży się czas tasku podczas obciążenia procesora takimi zadaniami i czy były przeprowadzane testy wydajności procesora tak obciążonego ?
Wszystko zależy od wielkości programu, wejść, wyjść, użytych protokołów komunikacyjnych etc. Ograniczeniem jest szybkość CPU oraz ilość dostępnej pamięci sterownika. Śmiało jednak możemy powiedzieć, że takich pętli na naszych sterownikach mogą być setki.
Paweł Trznadel – Mam pytanie dotyczące złącza serwisowego w sterowniku PLC 750-880. Z tego co udało mi się rozpoznać jest to port RS232. W Internecie znalazłem rozpiskę pinów i poprzez zwykłą przejściówkę USB-TTL nawiązałem połączenie ze sterownikiem. A teraz pytanie: czy można użyć tego złącza jako zwykłego rs-a tak aby zaimplementować w programie sterownika i uruchomić modbus-a ?
Tak, złącze serwisowe jest oznaczone jako COM1 i dostępne do komunikacji. Jednak ze względu na specyficzną budowę dopasowaną do kabelka serwisowego (750-923), lepiej wybrać sterownik z wbudowanym portem RS-232 np.: 750-8202/8204/8206, 750-873/872/830/815 lub moduł RS (750-650). Drugim problemem jest brak separacji galwanicznej pomiędzy tym portem a elektroniką sterownika. W wyniku przepięcia może zostać uszkodzony cały sterownik. Reasumując, komunikacja jest możliwa, lecz nie polecamy tego rozwiązania.
Paweł Trznadel – Zastanawiam się nad połączeniem sterownika Wago 750-880 (lub innego) z mikrokontrolerem Arduino. Dokładnie chodzi mi o przesyłanie informacji z mikrokontrolera który ma podłączone czujniki temperatury (lub jakiekolwiek inne) do PLC. Najlepiej byłoby użyć sieć Ethernet która jest bardzo elastyczna. Jakiego protokołu użyć aby było to w miarę niezawodne oraz możliwe do wykonania ?
Jeden z pracowników WAGO Corporation nagrał krótki film (Link) o sposobie połączenia sterownika WAGO oraz płytki Arduino przy wykorzystaniu protokołu Modbus. To rozwiązanie powinno spełnić Pana oczekiwania. Ten sposób jest dosyć często praktykowany przy pomiarze temperatury za pomocą czujników 1-wire, ciśnienia, jasności, poziomu etc.
Dawid Wiatr – Jaką serię sterowników z Państwa oferty polecilibyście do wykorzystania w domu jednorodzinnym wraz z odpowiednimi modułami tak aby zapewnić kompleksowe sterowanie (oświetlenie, wentylacja, klimatyzacja, grzanie, alarm…). Czy uważacie, że Wasz produkt spełniłby się w takim zastosowaniu?
Tomasz Skrzyniarz – Jako inwestor nowego domu chciałbym stworzyć „inteligentny dom” na jednym z Państwa sterowników. I tu pojawiają się moje pytania: jaki sterownik byłby najlepszy? Czy istnieje jakaś aplikacja na smartfony z androidem do obsługi sterowników tak aby móc sterować domem przy pomocy telefonu czy tableta?
Bardzo przystępnie budowę systemu automatyki we własnym domu opisuje autor strony edom-plc.pl. Wybór sterownika jest prosty, gdy nie potrzebujemy komunikacji po RS to wybieramy sterownik 750-880, gdy będziemy używać RS (np.: z centralą Satel) to polecam PFC200 750-8202. PFC200 możemy zaprogramować przy użyciu nowego oprogramowania e!COCKPIT lub CODESYS 2.3. Dzięki e!COCKPIT w prosty sposób możemy złożyć efektowną wizualizacją całej domowej automatyki. Wizualizacja ta bazuje na języku HTML 5 oraz CSS, więc przy pomocy zwykłej przeglądarki internetowej możemy sterować np. oświetleniem, także z urządzeń mobilnych!
Grzegorz Kuśmierz – Jakie są praktyczne konsekwencje i różnice użycia bloku funkcyjnego RS oraz bezpośrednio wstawionych modyfikatorów wyjścia Set/Reset z menu 'Extras’? Analogicznie blok funkcyjny NOT i negacja wyjścia z 'Extras’.
Blok funkcyjny przerzutnika typu RS priorytetuje wejście resetujące, natomiast w bloku SR ważniejsze jest wejście ustawiające. Opcja dostępna przez menu „Extras” pozwala na oddzielenie tych funkcji.
Krzysztof Jakowiecki – Czy firma Wago planuje dodanie do swojej oferty modułu komunikacyjnego opartego o standard komunikacji bezprzewodowej Z-Wave bądź Z-bee?
Nie planujemy na razie integracji z tymi systemami. Zastosowanie sytemu WAGO pozwala na zminimalizowanie okablowania. Przesyłanie danych po kablu jest szybsze i stabilniejsze niż bezprezwodowe. Posiadamy rozwiązania bezprzewodowe w postaci modułów Bluetooth, EnOcean.
Radosław Jankowski – Chciałbym podłączyć istniejące 8 czujników NTC10k do sterownika Wago za pomocą modułu analogowego. Znalazłem moduł obsługujący NTC10k lecz jest on cztero kanałowy. Nie chcę kupować dwóch modułów. Widziałem iż możliwe jest zastosowanie różnych konfiguracji do wyboru za pomocą IO Check. Czy możliwe jest uzyskanie update dla modułu 750-451, tak aby obsługiwał czujniki NTC10k?
Czujniki NTC są bardzo specyficzne i posiadają różne charakterystyki, dlatego warto zajrzeć do dokumentacji i sprawdzić charakterystykę obsługiwanego czujnika, a nastepnie porównać ją z posiadanym. Do Pana potrzeb odpowiednie będą 4-kanałowe moduły wejść analogowych do czujników NTC 750-464/020-000 (https://eshop.wago.com/JPBC/0_5StartPage.jsp?supplierAID=750-464%2F020-000&catalogID=WAGO01&zone=7) . Niestety, nie mamy jeszcze w ofercie 8-kanałowych modułów dla tego typu czujników, wyłącznie dla Pt oraz Ni.
Tomasz Czerwiński – Modbus konfigurator sprawdza się świetnie np. w odczycie temperatur. Chcę wykorzystać moduł rs485 w sterowaniu ściemniaczem oświetlenia. Jak zbudować funkcjonalność, aby moduł zapisywał w rejestrach ściemniacza wartość wyłącznie w chwili zmiany parametru świecenia. W chwili obecnej zapisuje co 0,1s. Obawiam się, że ściemniacz ma określoną liczbę możliwości zapisu rejestru. http://esea.pl/pobierz
Należałoby użyć zamiast konfiguratora biblioteki Modb_l05.lib (znajduje się w folderze WAGO SOFTWARE\CODESYS V2.3\TARGETS\WAGO\LIBRARIES\APPLICATION) i bloczka MODBUS_EXTENDED_MASTER. Możemy wtedy kontrolować komunikację. Rozwiązaniem byłoby porównanie wartości zapisanej w pamięci oraz zmienionej. Jeśli się różnią, to musimy wysłać ją do ściemniacza. Przykładowy program dla takiego ściemniacza to Dimmer.EXP.
Konrad Błażusiak – Jak zadresować w sterowniku komunikację MOdbus z innym urządzeniem? Np. enkoderem?
Każdy producent w inny sposób udostępnia rejestry w swoich urządzeniach (zazwyczaj tabele rejestrów są w podręcznikach do urządzenia, ale czasem trzeba napisać do producenta), dlatego korzystając z wbudowanego w CoDeSys MODBUS-Master Configurator lub bloczków funkcyjnych z biblioteki możemy stworzyć pełna strukturę obsługującą dane urządzenie. Aby udostępnić dane jako slave, w przypadku Modbusa TCP, najlepiej wrzucić dane procesowe na pamięć M, w RTU wystarczy wpisać dane do odpowiedniej macierzy zdefiniowanej w bibliotece. Polecamy także nasze szkolenia z komunikacji „AN-04 Komunikacja w WAGO-I/O-SYSTEM przy wykorzystaniu WAGO-I/O-PRO” (Link szkolenia), na którym uczymy, jak wykorzystać komunikację ethernetową i szeregową.
Jan Bartczak – Czy za pomocą Państwa sterowników jestem w stanie w prosty sposób zrealizować bardziej wyrafinowane algorytmy sterownia takie jak sterowanie predykcyjne i adaptacyjne. Chciałbym się również dowiedzieć czy dostarczacie Państwo wraz ze sterownikiem jakieś wsparcie softwarowe do tego typu rozwiązań oraz jak daleko to wsparcie jest posunięte? Jeżeli nie to rozumiem że wszystko trzeba pisać samodzielnie od zera?
Sterowniki WAGO są swobodnie programowalne, może Pan na nich zrobić bardzo wiele, a najnowszy system PFC200 oparty na Linuxie otwiera okno na jeszcze większe możliwości! Nie mamy zaimplementowanych takich algorytmów, ale chętnie pomożemy przy każdym projekcie. Mamy szeroką gamę bibliotek, które bardzo uprawszczają programowanie. WAGO-I/O-Pro jest także kompatybilne z obcymi biblioteka, np. OSCAT. Zapraszamy do kontaktu z działem wsparcia technicznego WAGO (Link)
Paweł Gontarek – Witam, W jaki sposób firma WAGO proponuje rozwiązać kwestię ściemniania oświetlenia za pomocą sterowników PLC? Interesuje mnie konkretne rozwiązania dotyczące ściemniania oświetlenia tradycyjnego (żarnikowego) lub halogenowego. Tutaj (http://www.wago.pl/rozwiazania-dla-branz/technika-budynkowa/automatyka-budynkowa/oswietlenie/sciemnianie/) podaliście Państwo różne rozwiązania, jednakże temat ściemniania najbardziej popularnych w Polsce lamp nie jest prawie w ogóle poruszony.
Do sterowania tego typu oświetleniem najlepiej zastosować dedykowany ściemniacz realizujący funckje ściemniania, rozjaśniania, zapamiętywania scen scen itd. Takie ściemniacze można sterować sygnałem np. 0-10V poprzez moduł analogowy lub cyfrowo Modbus, Dali.
Grzegorz Kuśmierz – Z biblioteki standard.lib CoDeSys-a 2.3 blok incremeter/decrementer CTUD: – co się dzieje, jeśli na obu wejściach zegarowych jednocześnie jest narastające zbocze, – zliczanie jest ograniczone od dołu do zera; a co ze zliczaniem w górę? Po przekroczeniu PV licznik zlicza dalej; czy po dojściu do maksymalnej wartości WORD zatrzyma się, czy się przekręci?
Jeśli na obu wejściach mamy narastające zbocze, wtedy licznik zostanie inkrementowany, ponieważ jest to zabezpieczenie na wypadek zwarcia na obu wejściach. Wejście PV określa przy jakiej liczbie CV dostaniemy na wyjściu QU wartość TRUE. Ograniczeniem zliczania w górę jest pojemność zmiennej, którą podepniemy pod wejście PV. Po przekroczeniu pojemności zmiennej (WORD 0…65535), licznik przyjmie najniższą możliwą wartość zmiennej, czyli dla typu WORD, zacznie liczyć od 0. Stąd też informacja co do ograniczenia od dołu: licznik zliczając w dół nie przyjmie wartości ujemnych.
Witam,
Czy dla enocean istnieje modół, który zawierał by 4 przekaźniki on/off z jednoczesnym pomiarem przepływu prądu? Jeśli nie ma na Enocean to czy macie innde dla sterowników serii 750.