Wroclavia, czyli wszystko w jednym
W samym centrum Wrocławia, w miejscu dawnego dworca autobusowego PKS stanął multifunkcyjny obiekt o dumnej nazwie – Wroclavia. Miliony metrów sześciennych betonu i tony stali sprawiły, że imponuje on swoim rozmiarem, ale nie tylko. Wrażenie robi również bryła i kolorowo świecąca, przeszklona fasada. Zajrzyjmy jednak do środka
Na ponad 71 tys. m2 tego trzykondygnacyjnego obiektu znajduje się 200 sklepów najróżniejszych branż, duża powierzchnia przeznaczona na biura oraz dworzec autobusowy w podziemiu. Klienci mają do dyspozycji 22 windy i 34 ruchome schody, w tym najdłuższe w Polsce 30-metrowe, które łączą parter z restauracjami ulokowanymi na drugim piętrze.
Tak wielki budynek, podzielony na mnóstwo różnych stref użytkowych, wymaga odpowiedniego zarządzania, aby sprostać wszystkim potrzebom i ułatwić sprawne, efektywne i funkcjonalne zarządzanie. Rozbudowane instalacje sanitarne, elektryczne oraz cały BMS były ambitnym wyzwaniem dla projektantów i wykonawców oraz wymagały zastosowania kompleksowego systemu automatyki. Inwestor zdecydował, że w tym przypadku automatyka zostanie opracowana na komponentach WAGO. Nasze węzły zarządzają każdym systemem technicznym obiektu i znalazły się w każdej strefie funkcjonalnej galerii i dworca.
Wszystkie instalacje technologiczne podzielone zostały na 3 umowne grupy:
1. Instalacje sanitarne – zasilanie budynku w ciepło, chłód i powietrze
W rozdzielnicach sterowniczych zainstalowano ponad 50 sterowników. Zarządzają one pracą węzłów, maszynowni oraz central wentylacyjnych. Aby ułatwić połączenia sterowników z systemami innych poddostawców, wykonawca zdecydował się na zastosowanie PLC WAGO z dwiema kartami sieciowymi, które tworzą otwarte bramki komunikacyjne pomiędzy różnymi systemami. W ten sposób podłączenie np. central wentylacyjnych do systemu zarządzania u klienta, jak i sieci ogólnej nie jest teraz żadnym problemem.
2. Instalacje elektryczne – rozprowadzanie i rozdział energii
Dzisiaj dzięki cyfryzacji różnych urządzeń i wykorzystywaniu protokołów komunikacyjnych również w instalacjach oświetleniowych, sterowanie i zarządzanie klimatem świetlnym w obiektach takich jak galerie handlowe może być zdecydowanie łatwiejsze i bardziej efektywne energetycznie. W galerii Wroclavia zdecydowano się na wykorzystanie protokołów DALI, DMX oraz klasycznych styczników Ethernet. Sterowniki WAGO zostały docenione zarówno przez projektantów, jak i integratorów przede wszystkim za prostotę uruchamiania, łatwą diagnostykę oraz dowolne łączenie różnych protokołów komunikacyjnych w obrębie jednego urządzenia. Dzięki tym cechom czas rozruchu instalacji znacznie się skrócił, co pozwoliło zrealizować zadania zgodnie z wymaganym przez inwestora harmonogramem.
3. Building Management System
Ta część systemu pozwoliła połączyć wszystkie instalacje przeznaczone dla najemców (np. pompy ciepła) w jedną całość, a następnie skomunikować ten element z ogólnobudynkowym systemem zarządzania całym obiektem. Tak opracowany system BMS umożliwia zarządzanie wszystkimi technicznymi instalacjami w budynku na dwóch równolegle działających komputerach. Realizacja w galerii Wroclavia potwierdziła, że WAGO potrafi sobie poradzić – i to dobrze! – z rozległymi instalacjami w budynkach, dając klientowi stosowne profity. Z drugiej jednak strony wystarczyło zaledwie ponad 150 sterowników, aby klient miał w pełni zautomatyzowane instalacje w tak wielkim i bardzo skomplikowanym budynku.
Daniel Szewczuk, WAGO.PL
Cóż, kolejna galeria w prawie-ścisłym centrum Wrocławia. Dwie poprzednie (notabene oddalone o kilkaset metrów od Wroclavii) spektakularnych sukcesów nie osiągnęły, stąd moim skromnym zdaniem inwestycja niezupełnie potrzebna. Chociaż biorąc pod uwagę lokalizację skrajnie przydworcową i patrząc na trendy z innych miast, może coś z tego będzie – tak długo, jak nie zapoczątkuje to trendu (również z tych samych miast) na płatne toalety, nie mam nic przeciwko:)