loading...

Zrób to z WINSTA

Zrób to z WINSTA

Co zrobić, gdy czas nas goni, a do podłączenia są setki opraw lub puszek podłogowych? Rozwiązanie jest stosunkowo proste: system WINSTA.

Dzisiaj w obliczu braków wykwalifikowanej kadry instalacyjnej, pędzących inwestycji i rosnących w Polsce kosztów pracy należy dążyć do minimalizacji czasu pracy instalatorów. Praca powinna być wykona szybko, starannie i przede wszystkim bezbłędnie. A wszystko po to, aby nie generować dodatkowych kosztów związanym z ewentualnymi poprawkami lub reklamacjami. Rozwiązaniem, coraz częściej i chętniej stosowanym, jest wtykowa instalacja elektryczna.

Prefabrykowana i gotowa do ułożenia instalacja znacznie skraca czas podłączenia odbiorników, takich jak: oprawy oświetleniowe, puszki podłogowe, wszelkiego rodzaju czujniki. A co istotne, na budowę możemy dostarczyć gotowe, wcześniej już przygotowane rozdzielnice elektryczne. Zgodnie z Katalogiem Nakładów Rzeczowych (KNR), czas podłączenia oprawy oświetleniowej dla przewodu 3 x 1,5 mm2 w tradycyjny sposób wynosi 12,4 min. W przypadku instalacji wtykowej to tylko 0,8 min.

Jeśli teraz te pojedyncze czasy przemnożony przez liczbę opraw do podłączenia w obiekcie, to różnica w czasie wykonania całej instalacji jest ogromna! A to oczywiście przekłada się wprost proporcjonalnie na koszty robocizny.

Oszczędność kosztów to nie tylko oszczędność czasu przeznaczonego na montaż, czyli tego, który zyskujemy na podłączeniu odbiorników (istnieje wielu producentów mających w ofercie produkty z wtykami WINSTA: od producentów opraw oświetleniowych, puszek podpodłogowych, gniazd zespolonych). Sporo czasu można również zaoszczędzić dzięki profesjonalnie przygotowanej dokumentacji, szczegółowo opisanym komponentom, a nawet odpowiedniej dostawie – przewody pakowane są w zestawy przeznaczone do konkretnego obszaru w naszym obiekcie.

Stosując WINSTA można skorzystać z bardzo bogatej oferty komponentów z serii 770 i 890: prefabrykowanych przewodów czy gotowych bloków rozdzielczych, co pozwala zbudować całą instalacje elektryczną lub sterowniczą w zakresie od 0,75 mm2 do 4 mm2.

Zaletą jest również możliwość wyposażenia rozdzielnic elektrycznych w gniazda WINSTA Snap-In. Dzięki temu na obiekcie nie wprowadzamy już przewodów do rozdzielnicy tylko rozszywamy je na odpowiednim wtyku WINSTA i w kilka sekund rozdzielnica jest podłączona.

Winsta

Rys. Przykłady gotowych rozdzielnic i bloków rozdzielczych

Wyobraźmy sobie przygotowanie rozdzielnicy dla np. 50 obwodów. Wprowadzanie do niej przewodów różnego typu przez dławiki kablowe, dopasowanie przewodów, rozszycie ich na złączkach listwowych lub na aparaturze na obiekcie zajmuje kilka godzin. A przecież można przygotować rozdzielnicę z gniazdami WINSTA Snap-In na obudowie gotową do natychmiastowego podłączenia i oczywiście przetestowaną na etapie produkcji. Od strony odbiorników wszystkie przewody można szybko zakończyć wtykami WINSTA wyposażonymi w złączki sprężynowe WAGO. Takie podłączenie przewodu do rozdzielnicy trwa kilkanaście sekund i jest sprawdzone, co eliminuje przypadkowe pomyłki. Podłączenie rozdzielnicy na budowie skraca się z kilku godzin do zaledwie kilku minut.

Przewód płaski WINSTA IDC

Idealnym rozwianiem przyspieszającym montaż, ale i konfigurację instalacji eklektycznej może być użycie przewodów płaskich. Przewody występują w przekrojach:

5 x 2,5 mm2, Un = 400 V/6 kV, In = 25 A
5 x 2,5 mm2  + 2 x 1,5 mm2, Un = 400 V/6 kV, In = 25 A
5 x 4 mm2, Un = 600 V/6 kV, In = 25 A
5 x 10 mm2, Un = 750 V/8 kV , In = 57 A
5 x 16 mm2,  Un = 690 V/8 kV, In = 76 A

Schemat montażowy

Przewód płaski układamy na korytku kablowym w przestrzeni nad sufitem podwieszanym lub pod podniesioną podłogą. Doprowadzamy do niego zasilanie z  rozdzielnicy – przewodem o tym samym przekroju – i podłączamy do adaptera zasilającego (1) lub doprowadzającego sygnał sterujący (2), bez ściągania izolacji na kablu płaskim. Oczywiście pamiętamy o zabezpieczeniu obu końców specjalnymi nakładkami izolującymi (8). Następnie w miejscach, gdzie planujemy podłączyć odbiornik możemy zamontować adaptery (4),(5), (7) i zasilić nasze urządzenie 3-fazowo lub z wybranej fazy, bądź doprowadzić sygnał sterowniczy np. magistralę DALI dla czujek. Dzięki temu w sposób elastyczny i szybki możemy rozprowadzić instalację elektryczną i sterowniczą, a później, jeśli zachodzi taka potrzeba, w łatwy sposób ją modyfikować. Wystarczy przełożyć adapter w inne miejsce, a poprzednie zaizolować taśmą.

Zalety systemu WINSTA zaczynają być doceniane i znajdują coraz więcej zwolenników na polskim rynku. Łatwiejsze, szybsze i tańsze jest dostarczenie gotowej prefabrykowanej rozdzielnicy czy instalacji elektrycznej niż wykonanie jej na obiekcie pod presją czasu. Stosowanie systemu WINSTA pozwala na około 70-procentową oszczędność czasu montażu oraz w 100 procentach eliminuje błędy montażowe. Daje możliwość dowolnej aranżacji  instalacji elektrycznej, a montaż i zmiany w instalacji elektrycznej są dziecinnie proste.

Radosław Leończuk, WAGO.PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *