loading...

W niedalekiej Długołęce, w „zagłębiu motoryzacyjnym”, powstał salon samochodowy, w którym można zobaczyć i kupić najnowsze modele samochodów, motocykli i quadów, takich ekskluzywnych marek jak: BMW, Jaguar, Land Rover, Range Rover, Polaris.


Obecnie salony samochodowe są przestronne, dobrze oświetlone, aby jak najlepiej zaprezentować auta. Dba się również o przyjemną atmosferę dla kupujących, jak muzyka i przyjemny zapach. Taki zamysł przyświecał również realizacji salonu TEAM w Długołęce. Budynek w kształcie litery C mieści m.in. sale wystawowe dla  pojazdów, pomieszczenia biurowe, sale konferencyjne oraz serwisy. Wszystko po to, aby potencjalny klient znalazł tam samochód swoich marzeń. Kompleks jest ogromny. Powierzchnia salonów oraz biur to ponad 2500  m2, a cześć serwisowa zajmuje dodatkowo 2000 m2.

BWM z automatyką WAGO

Do osiągnięcia jeszcze lepszego efektu, inwestor zdecydował, że instalacje elektryczne również muszą być na najwyższym poziomie. Droga była już tylko jedna: kierunek WAGO. Nasze sterowniki 750-880 zamontowano w każdej z 19 rozdzielnic elektrycznych. Ich zadaniem jest przede wszystkim takie sterowanie oświetleniem, aby jak najlepiej wyeksponować wystawione nowości motoryzacyjne. Ale to nie jedyna funkcja sterowników WAGO. Po odpowiednim doposażeniu ich w  moduły komunikacyjne powstał imponujący system zarządzania budynkiem, który swoim zakresem obejmuje  nie tylko sterowanie oświetleniem, ale również systemem HVAC.

Oświetlenie w obiekcie sterowane jest za pomocą systemu DALI oraz tradycyjnych czujników ruchu. Z jednej strony styczniki włączają obwody oświetleniowe, z drugiej strony interfejsy obsługują oprawy DALI. Do oświetlenia podłączone są multisensory po to, aby prezentowane samochody miały odpowiednie oświetlenie. Obwody on/off w ciągu dnia działają na załączenie klawisza dzwonkowego, a w nocy wyłączane są na rozkaz uzbrojenia alarmu danej strefy DALI. W salonie część oświetlenia nie zostaje wyłączona, a jedynie przyciemniona do około 30 procent, aby wyeksponować samochody.

Do sterowania i monitorowania systemu wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania wykorzystano te same sterowniki, które zarządzają oświetleniem. W salonie działa 26 central wentylacyjnych połączonych z czujnikami ściennymi w części warsztatowej i manipulatorami klimatyzacji w salonie. Sterowniki WAGO integrują się z centralami wentylacyjnymi, zbierają informacje z czujników i przekazuje do systemu nadrzędnego. Dzięki temu można na bieżąco śledzić pracę urządzeń i sterować nimi.

W pomieszczeniach biurowych wykorzystywane są klimatyzatory biurowe ustawiane indywidulanie, zgodnie z preferencjami użytkowników. Inwestor wybrał jednostki klimatyzacyjne jednej firmy, a panele do obsługi innej firmy. Połączono oba systemy tak, że na panelu Thermokon Thanos wyświetlane są wartości z klimatyzatorów firmy Samasung.

Zbieranie informacji o temperaturze odbywa przez szereg czujników rozmieszczonych w obiekcie.  Odpowiednia temperatura w części serwisowej utrzymywana jest poprzez sterowanie nagrzewnicami gazowymi.

Aby instalacje działały jeszcze bardziej niezawodnie, wszystkie sterowniki połączone zostały ze sobą w jedną sieć. Jest ona wpięta do komputera, na którym nasze oprogramowanie – Asix4WAGO – zbiera i wizualizuje wszystkie informacje o podsystemach. Pozwala to zarządcy na bieżąco kontrolować pracę wszystkich urządzeń i systemów.

Daniel Szewczuk, WAGO.PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *