loading...

Budownictwo modułowe – trend i przyszłość z instalacją wtykową WINSTA

W ostatnich latach budownictwo modułowe mocno się rozwinęło. Ma na to wpływ wiele czynników, np. zapotrzebowanie na szybkie w montażu i bezpieczne rozwiązania, ale również coraz wyższe koszty pracy, brak wykwalifikowanej kadry. Wielu osobom obiekty modułowe mogą kojarzyć się z kontenerami czy wielką płytą – nie o taki rodzaj budownictwa jednak chodzi. Mówiąc o budownictwie modułowym mam na myśli zaawansowane technologie konstrukcyjne, izolacyjne, a przede wszystkim systemy instalacyjne oraz sterowania. To jest ogromny obszar do zastosowania gotowych produktów WAGO, takich jak wtykowa instalacja elektryczna WINSTA czy prefabrykowane rozdzielnice elektryczne i sterownicze.

Zanim jednak gotowe, prefabrykowane elementy zostaną dostarczone na budowę trzeba przygotować szczegółowy projekt zgodnie z potrzebami i wymaganiami inwestora. Wykonuje się go przy pomocy specjalistycznych narzędzi 3D. Wtykowa, prefabrykowana instalacja WINSTA doskonale wpisuje się w technologię parametrycznego modelowania informacji o budynku BIM (Building Information Modeling). Dzięki temu możliwa jest wizualizacja całego obiektu, w tym również rozprowadzenie instalacji elektrycznych, sterowniczych, szaf zasilających oraz innych komponentów. Otrzymujemy przejrzysty obraz obiektu, a wszelkie zmiany mogą być naniesione już na etapie projektu. Często czynnikiem determinującym, mającym wpływa na wybór instalacji wtykowych i zabudowy modułowej, jest skrócenie czasu montażu poszczególnych instalacji, w efekcie całego procesu budowy. Około 90 proc. elementów powstaje w zewnętrznych fabrykach i są dostarczane na budowę jako gotowe do montażu moduły.



Instalacje elektryczne i sterownicze dla obiektów modułowych

Za pomocą techniki modułowej możemy stawiać nie tylko domy, ale również wielokondygnacyjne obiekty biurowe, hotele, szpitale, szkoły czy przedszkola. Podstawą takiego budynku są najczęściej stalowe szkielety wypełnione odpowiednią izolacją, choć można także spotkać moduły z betonu czy drewna. W przypadku pozostałych elementów i systemów ważne jest, aby jak najwięcej z nich przygotować już w fazie produkcji w fabryce, co zdecydowanie ogranicza czas montażu i zmniejsza koszty całej inwestycji.

W budownictwie modułowym doskonale sprawdza się wtykowa instalacja WINSTA. Daje ona gwarancję pewnego, szybkiego i przy tym bezbłędnego połączenia. Przewody układa się w przestrzeniach podsufitowych, podpodłogowych, generalnie wszystkich zabudowanych płytami gipsowo-kartonowymi lub w rurkach ulokowanych bezpośrednio w ścianach. Ważne, żeby były zakończone gniazdami i wtykami zgodnie z normą PN IEC 61535, gwarantującymi jednoznaczne połączenie ze sobą właściwych obwodów i eliminację przypadkowych błędów montażowych.

Rys. Przykład zastosowania gniada i wtyków WINSTA z serii 770 do połączenia 2 modułów

Jak to się robi?

W bardzo łatwy i bezpieczny sposób. Na podstawie projektu przygotowuje się rozdzielnice elektryczne lub sterownicze z wyjściami WINSTA oraz konfekcjonowane przewody zakończone wtykami i gniazdami WINSTA. Przewody mogą mieć różną długość, przekrój, liczbę żył czy rodzaj izolacji. Nie ma możliwości ich przypadkowego, błędnego podłączenia, ponieważ są one kodowane zarówno mechanicznie, jak i kolorystycznie. I tak do zasilania stosuje się wielowtyki w kolorze czarnym, dla obwodów oświetleniowych są zwykle białe, a do załączania oświetlenia zarezerwowany jest brązowy. Dla instalacji sterującej DALI mamy dodatkowo kolor niebieski. Instalację WINSTA można wykorzystać również do połączenia obwodów dodatkowych, np. sterowanie napędami rolet, czujki ruchu, kontaktrony, instalacja alarmowa, czujki temperatury, CO2, CO, czy zadajniki i komponenty KNX.

Rys. Prefabrykowane przewody WINSTA typu gniazdo – wtyczka

Rys. Typowo rozdzielnica konfigurowalna z wtykami WINSTA

Rys. Przykładowa rozdzielnica budynkowa dla większych obiektów z automatyką.

Zastosowanie prefabrykowanej instalacji elektrycznej WINSTA pozwala na wyeliminowanie uciążliwych i pracochłonnych w montażu puszek instalacyjnych. Można je zastąpić gotowymi blokami dystrybucyjnymi służącymi do rozdziału instalacji lub budowy puszki z wyłącznikiem dwubiegunowym, świecznikowym albo czujką ruchu. Dzięki temu czas montażu skraca się nawet o 70 proc.!

Rys. Gotowe bloki rozdzielcze oświetleniowe dla łączników schodowych i świecznikowych.

Budownictwo modułowe to już nie przyszłość a teraźniejszość. WINSTA doskonale wpisuje się w tę koncepcję. Gwarantuje bowiem terminowe, szybkie, elastyczne i, co istotne, bezpieczne wykonanie instalacji zasilającej i sterowniczej z gotowych, przygotowanych pod wymiar elementów.

Radosław Leończuk, WAGO.PL


  • Może Cię również zainteresować broszura : WINSTA® Doskonałe połączenie w instalacjach budynkowych:  Tutaj
  • Warto przeczytać Nowoczesne instalacje są łączone wtykowo:  Tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *