W pierwszym artykule (link do artykułu) przedstawione zostało zagadnienie użycia protokołu MQTT w sterownikach i panelach operatora TP600 Control Panel. W drugim artykule (link) zostały omówione funkcjonalności WAGO Cloud, jakie mogą być zastosowane przez automatyków w aplikacjach związanych z gromadzeniem i analizą danych z rozproszonych obiektów oraz mechanizmy ułatwiające zdalne utrzymanie takich obiektów.
W tym artykule chciałbym poruszyć temat kosztów utrzymania aplikacji w chmurze.
Warto pamiętać, że – w dużym uproszczeniu – komercyjna chmura jest złożoną, a więc kosztowną infrastrukturą IT. Dostawcy chmury utrzymują infrastrukturę na najwyższym poziomie technologicznym. Dbają o bezpieczeństwo infrastruktury i danych oraz oferują skalowalny model wykorzystania tych zasobów przez podmioty, które koncentrują się na kluczowych dla nich obszarach działalności i świadomie rezygnują z budowy własnego datacenter.
Nasza lokalizacja, rodzaj wirtualnej maszyny, zarezerwowana przestrzeń dyskowa, czas, intensywność korzystania – obciążenie zasobów, wybrana baza danych – jej wielkość, podejście do tworzenia backupów, zainstalowane aplikacje i usługi – kształtują cenę (szczegóły na stronach dostawców usług). Mnogość parametrów, jakie trzeba przewidzieć i uwzględnić w kontekście tworzonego systemu automatyki sprawia, że dobór odpowiedniej platformy i usług w chmurze może nie być łatwym zadaniem.
WAGO Cloud upraszcza mechanizm estymacji kosztów
Dla przypomnienia, WAGO Cloud jest przestrzenią w chmurze Microsoft Azure.
Z punktu widzenia aplikacji oraz systemu automatyki, nad którym pracujemy, do określenia kosztów ważne jest jedynie zdefiniowanie:
- Ile punktów pomiarowych chcemy wysyłać do chmury i jak często chcemy to robić?
- Jak długo mają być przechowywane dane w chmurze?
Jeżeli zależy nam na dodatkowych funkcjonalnościach:
- eksporcie danych do systemów zewnętrznych (np. lokalna kopia danych), to powinniśmy wiedzieć, jaki rozmiar danych będzie eksportowany.
- uproszczeniu utrzymania instalacji automatyki – np. zdalnym uaktualnianiu firmware lub aplikacji, to powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak często przewidujemy takie uaktualnienia i ile sterowników/lokalizacji będą one obejmować.
- zdalnym dostępie do WBM lub lokalnej (ze sterownika) wizualizacji WWW przez WAGO Cloud, to odpowiedzmy sobie na pytanie, ile godzin w miesiącu spędzimy w takich sesjach i ile sterowników obejmie takie działanie.
Zebrane wymagania przeliczane są na tzw. punkty licencyjne rozliczane w skali miesiąca. By lepiej zobrazować pojęcie punktów licencyjnych, posłużę się przykładem.
Załóżmy, że na naszych rozproszonych instalacjach pracuje sterownik, z którego chcemy wysyłać 40 zmiennych (danych pomiarowych np. wordów – typ zmiennej (bit, byte, word) nie jest istotny). Raz w miesiącu będziemy aktualizować firmware lub aplikację. Chcemy eksportować 1GB danych do zewnętrznych systemów oraz przechowywać dane przez rok.
Jeden sterownik (lokalizacja), 40 zmiennych wysyłanych co minutę.
Instalacja jak wyżej, ale dane z 3 sterowników (lokalizacji), 40 zmiennych wysyłanych co minutę z każdej z nich.
Instalacja jak wyżej, dane z 16 sterowników (lokalizacji) po 40 zmiennych wysyłanych z każdej z nich, tym razem co 5 minut:
Na koniec instalacja jak wyżej, dane z 16 sterowników (lokalizacji), 40 zmiennych wysyłanych z każdej, tym razem co 10 minut:
Wnioski:
- Dobór punktów licencyjnych nie zależy od liczby sterowników przyłączanych do chmury, ani od liczby użytkowników, dashbordów czy też typu zmiennej (bit, byte, word).
W uproszczeniu zależy głównie od całkowitej liczby przesyłanych punktów danych pomiędzy sterownikiem (sterownikami) a chmurą (częstość wysyłania x liczba punktów pomiarów).
- Biorąc pod uwagę dostępne mechanizmy, WAGO Cloud może być wygodnym i ekonomicznym narzędziem do przetwarzania i wykorzystywania informacji z obiektów/instalacji opartych o sterowniki lub panele WAGO.
- Na koszt jednostkowy utrzymania instalacji w chmurze w dużym stopniu wpływa organizacja i częstość wysyłania danych. Podejście inżynierskie jest kluczem do optymalizacji i zarządzania kosztami – podział danych na kategorie pod względem ważności/priorytetów, wdrożenie mechanizmów wysyłania danych na zdarzenie np. przekroczenie założonej delty, dynamiczna zmiana częstości wysyłania danych zależna od warunków obiektowych.
Kalkulator – punkty licencyjne WAGO Cloud
Estymację kosztów, symulację wariantów wykorzystania chmury w aplikacji ułatwi kalkulator:
https://wagocloudcostcalculator.azurewebsites.net/en/
Punkty licencyjne są przedpłacane.
Minimalne miesięczne utrzymanie przestrzeni to koszt 50 punktów licencyjnych.
Dostępne są następujące licencje:
Pierwszy krok w WAGO Cloud:
A my w WAGO jak zawsze służymy wsparciem!
Mariusz Pacan, WAGO.PL
Przeczytaj też:
- MQTT, WAGO Cloud – dane z obiektu na wyciągnięcie ręki cz. 1
- MQTT, WAGO Cloud – dane z obiektu na wyciągnięcie ręki cz. 2 Funkcjonalności WAGO Cloud – chmura dla aplikacji automatyki