loading...

Podłączenie Magazynów Energii za pomocą wielowtyków z dźwignią

Wielkość produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych wciąż rośnie. Obok wiatru, słońce stanowi obecnie najważniejsze źródło pozyskiwania energii elektrycznej w ekologiczny sposób. Do magazynowania wytworzonej energii potrzebne są systemy, takie jak np. sonnenBatterie 10 firmy sonnen. Dla niemieckiej firmy z Allgäu ważne jest przede wszystkim to, aby jej magazyny energii można było podłączać w prosty i szybki sposób. Dlatego firma sonnen postawiła na wielowtyki z dźwignią do PCB od WAGO.

„Dzięki zastosowaniu sonnenBatterie nasi klienci mogą magazynować wytwarzaną przez ich systemy fotowoltaiczne energię elektryczną i wykorzystywać ją wtedy, gdy jest im potrzebna. Stając się autonomicznymi producentami energii, mogą praktycznie uniezależnić się od dużych spółek dystrybucyjnych” – wyjaśnia Justus Wadepohl, kierownik ds. komunikacji w firmie sonnen. Magazyny są wyposażane w inteligentny system zarządzania energią, który – jak podaje producent – optymalizuje konsumpcję energii przez użytkownika i dostosowuje charakterystykę ładowania do prognozy pogody. Magazyny są kompatybilne z każdym systemem fotowoltaicznym, począwszy od instalacji wykorzystywanych do użytku prywatnego, poprzez instalacje dla małych i średnich przedsiębiorstw, aż po duże instalacje dla gospodarstw rolnych.

Wysokie wymagania, którym sprostały wielowtyki WAGO

Magazyny energii są łączone za pomocą wielowtyków MCS MAXI 6 z serii 831 831 (MCS = MULTI CONNECTION SYSTEM). Wielowtyki do PCB pełnią istotną rolę interfejsu między płytką drukowaną magazynu energii a przewodami elektrycznymi, za pomocą których są łączone z innymi urządzeniami. Montaż wtykowy ułatwia oprzewodowanie, zwłaszcza w ograniczonych przestrzeniach.

Wielowtyki WAGO do PCB mogą być stosowane w magazynach energii, ponieważ spełniają postawione przez ich producenta wymagania. Oprócz możliwości szybkiego i prostego podłączania przewodów, firma sonnen doceniła również wysoką niezawodność oraz bezpieczeństwo, jakie daje połączenie wtykowe. Ponadto wielowtyki charakteryzują się odpornością na temperaturę otoczenia do 60°C i są zabezpieczone przed nieprawidłowym podłączeniem. Innym ważnym aspektem, który przekonał firmę z Allgäu, jest możliwość wyraźnego oznakowania wielowtyków, dzięki czemu instalacja u klientów przebiega w sposób bezbłędny oraz maksymalnie uproszczony. Duża zaletą jest również to, że wielowtyki WAGO mają certyfikaty UL i IEC, co pomaga w sprzedaży magazynów na całym świecie. Ponadto wielowtyki muszą być w stanie wytrzymać długotrwałe obciążenie na skutek przepływów znacznych mocy w magazynach energii. Jest to możliwe dzięki obsłudze dużego zakresu przekrojów przewodów od 0,2 do 10 mm², oraz obciążalności prądowej do 41 A.

Beznarzędziowy montaż przewodów na obiekcie

Firma sonnen wybrała wielowtyki z serii 831 ze względu na obsługiwany beznarzędziowo zacisk z dźwignią. Pozwala on na intuicyjny montaż przewodów bez użycia narzędzi. Wielowtyki do PCB umożliwiają ręczne podłączanie przewodów do magazynów energii w sposób szybki, prosty i bezpieczny. Ułatwia to pracę instalatora w ciasnych lub trudno dostępnych przestrzeniach, ponieważ aby podłączyć przewód, może on po prostu wyjąć wtyk z urządzenia, a następnie ponownie go wpiąć. Dzięki jednoznacznemu położeniu dźwigni instalator od razu wie, czy zacisk jest otwarty czy zamknięty. Jeśli dźwignia jest zamknięta, podłączony przewód jest zabezpieczony przed rozłączeniem i zapewnia bezobsługowe użytkowanie Zacisk Push-in CAGE CLAMP® umożliwia montaż wtykowy przewodów jednodrutowych i linkowych z tulejką lub bez. Dzięki zintegrowanej ochronie przed błędnym podłączeniem, seria 831 spełnia również wymagania dotyczące zabezpieczenia przed błędnymi połączeniami podczas montażu.

Pionierskie rozwiązania

Firma sonnen docenia nie tylko techniczne właściwości wielowtyków z serii 831. Duże znaczenie ma również fachowe doradztwo, jakie uzyskuje od ekspertów z WAGO oraz dostęp do dużej oferty produktowej. Produkty WAGO znajdują bowiem zastosowanie nie tylko przy podłączaniu magazynów energii, ale także w wewnątrz urządzeń sonnenBatterie. Zainstalowano w nich wiele złączy WAGO do PCB, na przykład złączki z rodziny picoMAX® oraz wysokoprądowe złącza z serii 2624, 2626 i 2636 do PCB. „sonnen to innowacyjna firma, która szybko się rozwija. A WAGO jest zawsze na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie techniki połączeń. Dlatego cieszymy się, że wybraliśmy go na naszego partnera“, stwierdza Dominik Hippich, kierownik działu zakupów operacyjnych w sonnen.

Na ścieżce do transformacji energetycznej

SonnenBatterie 10 to inteligentny system, który umożliwia użytkownikom magazynowanie energii elektrycznej wytworzonej przez ich systemy fotowoltaiczne do wykorzystania w późniejszym czasie. „Aby osiągnąć nasz cel, jakim jest czysta energia po przystępnej cenie dla wszystkich, musimy podążać nowymi ścieżkami. Dlatego opracowaliśmy systemy magazynowania energii, które dzięki najnowocześniejszej technologii potrafią znacznie więcej niż tylko gromadzić przetworzoną energię słoneczną”, wyjaśnia Justus Wadepohl, podsumowując motywacje stojącą za stworzeniem magazynów sonnenBatterie.

Źródło: WAGO.PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *