loading...

Projektowanie automatyki w smartDESIGNER, cz. 2

Od czego zacząć projekt automatyki na WAGO? Na początek należy przygotować odpowiednią koncepcję węzła sterowniczego. Wybieramy jednostkę główną oraz moduły z ponad pięciuset dostępnych w ofercie WAGO: I/O, analogowe, funkcyjne, komunikacyjne, zasilające etc. Zwykle automatyk odpowiedzialny jest nie tylko za programowanie, ale także za przygotowanie części elektrycznej lub przynajmniej koncepcji węzła. Dlatego warto skorzystać z konfiguratora smartDESIGNER, który pomaga przygotować listwę montażową z elementami automatyki w trybie online (za pomocą przeglądarki internetowej) i posiada opcję importu eksportu projektu do plików CAD/CAE, ale także eksportu pliku bezpośrednio do środowiska programistycznego czyli e!COCKPIT. Mało tego, istnieje możliwość wysłania bezpośredniego zapytania ofertowego do działu ofertowania WAGO w celu zakupienia gotowej zmontowanej listwy z elementami automatyki oraz oznacznikami.

Więcej o pracy w smartDESIGNER tutaj.

Dodawanie elementów automatyki WAGO

Jeżeli mamy już przygotowany projekt z listwą montażową, możemy dodać produkty WAGO. W tym celu przechodzimy do zakładki Szukaj i wpisujemy odpowiedni numer katalogowy produktu, który nas interesuje. W tym wypadku dodam sterownik PFC200 750-8202. Następnie klikam zieloną strzałkę i sterownik zostanie dodany na listwę zaraz obok strefy zablokowanej.

Następnie wprowadzam dwa moduły wejść dwustanowych 750-432. Jeżeli chcę dodać więcej modułów niż jeden, należy wpisać ich liczbę zaraz obok zielonej strzałki, a następnie kliknąć w zieloną strzałkę. Wybrany moduł ma 4 kanały wejściowe.

Analogicznie robię z modułami wyjściowymi dwustanowymi, ale tym razem dodaję 4 moduły 750-531. Każdy z modułów ma 4 kanały wyjściowe.

Teraz przyszła kolej na moduł wejść analogowych. Dodaję dwukanałowy moduł 750-467, który pozwala na pomiar napięcia w zakres 0-10 V DC.

Następnie wstawiam dwukanałowy moduł wyjść analogowych 750-550, które generują sygnał w zakresie 0-10 V DC.

Ważną kwestią w węźle WAGO jest możliwość komunikacji. Do tego celu m.in. służy moduł 750-653/003-000. Zauważmy, że w wyszukiwarce wpisałem tylko 750-653 i zostało wyświetlone wiele opcji. Wynika to z tego, że moduł 750-653 ma kilka modeli, które różnią się funkcjonalnościami. Mogę użyć suwaka i z listy wybrać odpowiedni moduł, który mnie interesuje. Moduł 750-653/003-000 umożliwia komunikację w standardzie RS-485 i implementacji protokołu MODBUS RTU.

Węzeł automatyki WAGO powinien być zawsze zakończony modułem końcowym 750-600. Minimalna konfiguracja węzła składa się z jednostki CPU, dowolnego modułu realizującego jakąś funkcję np. I/O oraz właśnie modułu końcowego.

 

Tak złożony węzeł jest już kompletnym systemem automatyki WAGO. Konfigurator smartDESIGNER ma także opcję sprawdzania projektu. Aby to zrobić, przechodzimy do listy produktów po prawej stronie ekranu. Widoczne jest tutaj zestawienie wszystkich elementów. Klikamy na Sprawdź projekt. Sprawdzona zostanie poprawności projektu od strony magistrali systemowej i obliczanie wydajności prądowej dla tej magistrali. Zostanie wyświetlona informacja, że nie wszystkie opcje są sprawdzane przez narzędzie. Niektóre obliczenia oraz dobór należy wykonać samemu na podstawie wiedzy fachowej lub z pomocą wsparcia technicznego WAGO.

UWAGA: W celu poszerzenia wiedzy z zakresu doboru automatyki zapraszam na otwarte szkolenia WAGO: https://www.wago.com/pl/aktualne-szkolenia Temat doboru automatyki porusza szkolenie AN-01: WAGO-I/O-SYSTEM 750 – cechy użytkowe, zasady konfiguracji, zastosowania.

W konfiguracji nie znaleziono błędów krytycznych. Dostaliśmy tylko informację, że powinniśmy zapewnić zasilanie dla magistrali obiektowej, tzn. należy dodać odpowiedni zasilacz. Nie musimy tego robić w tym momencie, dlatego wybieram opcję Brak akcji i klikam Wykonaj wszystkie akcje.

Podsumowanie

Do zaprojektowanego węzła WAGO możemy dodać odpowiednie oznaczniki, a później wydrukować je za pomocą drukarki smartPRINTER. Możemy także importować konfigurację w odpowiednim rozszerzeniu, a także dodać na szynie kolejne elementy automatyki lub interfejsy/zasilacze. smartDESIGNER to kolejne narzędzie, które przyspiesza prace nad projektem automatyki.

Maciej Kurantowicz, WAGO.PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *