loading...

Royal Arena to imponujący budynek, oferujący 12 500 miejsc siedzących. Instalacja oświetleniowa obejmuje 187 komponentów WAGO dla DALI.

Otwarcie hali widowiskowej Royal Arena w Kopenhadze uświetnił trzema koncertami legendarny zespół Metallica z grającym na perkusji Duńczykiem Larsem Ulrichem. Już sam ten fakt świadczy o tym, jak wielofunkcyjny jest to obiekt. 12 500 miejsc siedzących daje wyobrażenie o jego imponujących rozmiarach i stawią go na równi z obiektami innych europejskich metropolii. Również zastosowana tu instalacja oświetleniowa jest modelowym przykładem. Firma Hoffmann Teknik zainstalowała w sumie 44 szafy sterownicze wyposażone w technologię DALI w wydaniu WAGO: 187 modułów mastera DALI i 531 czujników ruchu PIR DALI. Co istotne, w Royal Arena DALI steruje nie tylko oświetleniem, lecz także zasilaniem.

To, zdaniem kierownika projektu z ramienia firmy Hoffmann, Jana Roeda, przyniosło korzyści przede wszystkim podczas instalacji. Elektrycy położyli tylko jeden kabel, więc montaż trwał krócej. Ale specjaliści od oświetlenia musieli także stawić czoła wyzwaniom. W przypadku bardzo złożonych projektów zmiany na etapie realizacji nie należą do rzadkości. A to może mieć daleko idące konsekwencje. Jedna dodatkowa lampa może wywrócić do góry nogami całą instalację. W najgorszym przypadku oznacza, że trzeba dołożyć więcej szaf sterowniczych i położyć dodatkowe metry kabla.

Również w Royal Arena nie obyło się bez przeróbek. Sieć DALI ma zasięg 300 metrów, co wymaga odpowiedniego rozmieszczenia 44 szaf sterowniczych. Ponieważ każdy moduł mastera DALI powinien sterować zarówno oświetleniem, jak i zasilaniem, eksperci musieli uwzględnić odpowiednie obciążenie. Zgodnie z wymogami do większości modułów przyłączyli 40 do 45 urządzeń. Jednak zmiany w projekcie oraz duże obciążenie zmusiło ich do zainstalowania w niektórych miejscach modułów z 60 urządzeniami.

Ambitny projekt

Ze względu na złożoność inwestycji i możliwość zmian firma Hoffmann Teknik uczestniczyła w pracach projektowych, dzięki czemu eksperci mogli trafniej oszacować wymagania. Oprócz Hoffmann Teknik w budowie Royal Arena zaangażowanych było około 30 innych podwykonawców.

Zwiedzanie obiektu daje wyobrażenie o ogromnych możliwościach poszczególnych uczestników inwestycji: już od samego wejścia pod dachem roztacza się imponujący widok wnętrza hali, mogącej pomieścić 15-tysięczną widownię. Część miejsc siedzących można w razie potrzeby zdemontować. Jeśli potrzebnych jest więcej miejsc, dodatkowe rzędy można szybko dostawić. Wokół trybuny roztacza się przeszklona strefa VIP.

Sterowanie oświetleniem odbywa się w specyficzny sposób. Użytkownicy mają możliwość samodzielnej regulacji oświetlenia przy pomocy paneli dotykowych. W trakcie imprez sterowanie przejmowane jest przez dyspozytornię, a natężenie oświetlenia może być ustawiane na określonym poziomie.

Oprócz hali głównej i korytarzy Royal Arena oferuje także strefy, których zwykły śmiertelnik nie ma szansy oglądać. Są to pomieszczenia administracyjne oraz tzw. strefa Back-of-House, do której dostęp mają występujący artyści.

Tekst: Allan Malberg WAGO.DE
Zdjęcia: Royal Arena

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *