Przyjęło się, że wielowtyki WINSTA®, ze względu na swoją specyfikę, wykorzystuje się wyłącznie w budynkach użyteczności publicznej, tam gdzie mamy odpowiednie puste przestrzenie do ich zabudowy, jak sufity podwieszane, kanały elektroinstalacyjne, czy podłogi techniczne. I tylko tam zapewniają szybki i bezbłędny montaż instalacji elektrycznej. Nic bardziej błędnego.
Istnieje wiele ciekawych zastosowań tych wyrobów w gospodarstwach domowych. Oto niektóre z nich.
Przyłączenie płyty indukcyjnej do instalacji 3-fazowej
Wszystkie odbiorniki 3-fazowe w domu powinny być przyłączone do instalacji stałej poprzez łatwo rozłączalny układ gniazdo-wtyk. Wymóg ten jest dyktowany zachowaniem wysokiego poziomu bezpieczeństwa podczas podłączania i odłączania płyty grzewczej w czasie pracy na poziomie 400 V. Dodatkowo układ wtykowy zapewnia szybką możliwość wymiany uszkodzonej płyty. Wtyk i gniazdo WINSTA® to optymalne rozwiązanie, gdyż oba komponenty zapewniają stopień ochrony na poziomie IP20. Nie istnieje zatem w żadnym przypadku niebezpieczeństwo porażenia prądem. Mechaniczne kodowanie wielowtyku eliminuje również wystąpienie ewentualnych pomyłek łączeniowych. Zawsze odpowiednia faza zostanie połączona z odpowiednią fazą, a potencjał neutralny i ochronny z odpowiednim biegunem N i PE. Połączenia wtykowe WINSTA® są znacznie lepszym rozwiązaniem niż przewymiarowane okrągłe wtyki i gniazda siłowe, które ze względu na swoje gabaryty trudno ukryć za meblem.
Przyłączenie bojlera elektrycznego do instalacji 3-fazowej
W celu ogrzania dużej ilości wody w krótkim czasie, np. aby skorzystać z tańszej energii elektrycznej w trakcie trwania tzw. taryfy nocnej – G12, często stosuje się w zbiornikowych podgrzewaczach wody wysokomocowe 3-fazowe grzałki elektryczne. I tu również istnieje wymóg szybkiej i bezpiecznej rozłączalności odbiornika od instalacji elektrycznej. Może nam to zapewnić 5-polowy wtyk i gniazdo WINSTA®. Zapasowa grzałka zakończona wtykiem WINSTA® gwarantuje szybką i bezbłędną wymianę uszkodzonego elementu grzejnego.
Brak dodatkowego gniazdka elektrycznego
Nierzadko, nawet w przypadku dobrze przemyślanej instalacji elektrycznej w mieszkaniu, zdarza się, że jakieś gniazdko elektryczne zostanie przysłonięte meblem, a mogłoby być przydatne. Nic strasznego, pomoże nam w tym 3-biegunowe gniazdo WINSTA® wyprowadzone tuż przy ścianie, którego przewód poprowadzony zostanie w listwie przypodłogowej. Za pomocą wtyku WINSTA® dołączamy na kawałku przewodu gniazdo elektroinstalacyjne. Stosując różne długości przewodów możemy umieszczać gniazdo w rożnych miejscach.
Jeden przedłużacz – różne długości przewodów
„Sprzęgło” WINSTA® pomiędzy gniazdkiem a wtyczką przedłużacza to również recepta na przedłużenie przewodu z możliwością konfiguracji różnych długości. Wystarczy krótki kawałek przewodu z wtyczką elektroinstalacyjną z jednej strony i gniazdem WINSTA® z drugiej połączyć z przewodem o dowolnej długości z wtykiem WINSTA® i końcówką w postaci pojedynczego lub wielokrotnego gniazda elektroinstalacyjnego. Szybkie rekonfigurowanie przedłużacza gwarantowane.
Podłączenie lamp w trudno dostępnych miejscach
W jaki sposób wymienić uszkodzoną świetlówkę w drewutni, stojąc na pryzmie drewna? Świetlówkę należy przekręcić i wysunąć w odpowiedniej pozycji. Mając pod nogami „ruchomy grunt” to praktycznie niewykonalne. W sukurs może przyjść system WINSTA® w połączeniu z zawiesiem przymocowanym do haków wkręconych do drewnianych belek. Wystarczy zdjąć łańcuchy z wieszadeł, rozłączyć wielowtyk, zdjąć lampę i w komfortowych warunkach warsztatowych wymienić świetlówkę. Montaż naprawionej lampy w odwrotnej kolejności.
Podłączenie zasilania do hydrofora w studni
Kto miał okazję demontować hydrofor z wnętrza studni w celu jego ochrony przed zamarznięciem w zimie, na pewno zetknął się z takimi utrudnieniami jak: wpadnięcie śrubki zacisku lub śrubokrętu do studni, ograniczona przestrzeń, schylona pozycja pracy, półmrok, wilgoć itd. Zastosowanie systemu WINSTA® to gwarancja komfortowego demontażu i montażu, bez ingerencji we wnętrze puszki zaciskowej silnika. Na zdjęciu u dołu podłączenie hydrofora z wykorzystaniem WINSTA® poprzez skrzynkę z czasowym układem do włączania systemu nawadniania ogrodu.
Wyjście foniczne AUX w kokpicie samochodu
Kupując nawet najlepiej wyposażony samochód, brakuje czasami pewnych funkcjonalności. Najczęściej możemy spotkać się z brakiem tzw. wyjścia AUX. I tu również WINSTA® może przyjść nam z pomocą. Do tego celu najodpowiedniejszym rozwiązaniem jest wtyczka WINSTA® MINI z tzw. mocowaniem Snap-In, czyli specjalnym kołnierzem do zatrzaskowego montażu w ściance obudowy. Wtyczkę można zamontować w wolnej zatyczce w kokpicie, wycinając w niej prostokątny otwór. Na przewodzie wystarczy z jednej strony podłączyć gniazdo, a z drugiej mini jack do podłączenia zewnętrznego źródła dźwięku.
Henryk Ziegler, WAGO.PL