loading...

WAGO w największym w Europie Środkowo-Wschodniej centrum danych i usług IT

Firma Beyond.pl Sp. z o.o. jest pierwszym w Polsce neutralnym telekomunikacyjnie centrum danych oferującym usługi IT dla biznesu oraz jedynym w Europie Środkowo-Wschodniej Data Center, które otrzymało certyfikat zaświadczający najwyższy standard bezpieczeństwa przechowywanych danych.


Z Data Center korzystają takie marki jak: Nasza Klasa, DINO, Concordia Ubezpieczenia, PayU, Money.pl, epoznan.pl, Meble VOX, AMICA, Cermag, Kwejk.pl, Stopklatka.pl, Mobilet, Komputronik, Zenbox, Castoram, czy Neptis SA. W firmowym katalogu usług znajdują się m.in. kolokacja, chmura obliczeniowa, infrastruktura dedykowana czy kompleksowa administracja IT. Firma ma dwa centra danych. Oba ulokowane są w Poznaniu, a ich łączna powierzchnia wynosi 12 800 m2.

Drugie, młodsze i bardziej zaawansowane technicznie centrum danych zostało zrealizowane w zakresie elektryki i automatyki przez firmę NMG S.A. z Bydgoszczy. W betonowym budynku znajdują się dwa niezależne systemy zasilania awaryjnego: generatory prądu z masami wirującymi (Diesel Rotary UPS) oraz zasilanie oparte o tradycyjne systemy UPS z bateriami i generatorami prądu.

Zastosowano tam też pierwsze w kraju chłodzenie adiabatyczne, gdyż ogromne ilości danych transmitowanych, przetwarzanych i przechowywanych przez serwery, pochłaniają ogromne ilości energii i wymagają skutecznego i odpowiedzialnego systemu chłodzenia. Automatyka zapewniająca stabilne temperatury w serwerowni oraz monitorowanie działania instalacji elektrycznej zostały zrealizowane na ponad 80 sterownikach WAGO 750-880.

DataCenter

Infrastruktura obiektu została zaprojektowana tak, aby odbiorcy mieli możliwość wyboru dowolnego operatora telekomunikacyjnego o zasięgu międzynarodowym lub krajowym. We współpracy z operatorami, Data Center świadczy również usługi dla PIX, czyli Poznańskiego Punktu Wymiany Ruchu Internetowego.

Jest to niekomercyjny projekt, zapewniający bardzo szybką transmisję w oparciu o światłowodowe łącza Gigabit Ethernet. Z usług PIX korzystają mi.in. serwery Google Global Cache. Dzięki nim, operatorzy i ich klienci wymieniający się ruchem internetowym w PIX-ie uzyskują szybszy dostęp do usług internetowych firmy Google takich jak: YouTube, Google Maps, Google Earth, pobieranie i aktualizacje przeglądarki Google Chrome oraz systemów ChromeOS i Android.

Beyond.pl Data Center 2 jako jedyne w Europie Środkowo-Wschodniej otrzymało certyfikat Rated 4 wg ANSI/TIA-942:2014 zaświadczający najwyższy standard bezpieczeństwa przechowywanych danych.

Tam, gdzie wymagana jest najwyższa jakość i bezpieczeństwo doskonale sprawdzają się rozwiązania WAGO. Pewność połączeń jest ważna wszędzie, a w miejscach tak kluczowych jak serwerownie – szczególnie istotna. Dlatego w rozdzielnicach automatyki Data Center 2, do realizacji połączeń elektrycznych  zastosowano złączki listwowe TOPJOB® S z zaciskiem Push-in CAGE CLAMP®. Do zarządzania temperaturą w serwerowni i monitorowania instalacji elektrycznej wykorzystano komponenty WAGO-I/O-SYSTEM, komunikujące się z systemem nadzoru przez sprawdzony protokół MODBUS, w wersjach TCP oraz RTU. Przyczyniło się to do sprawnego, pewnego i bezpiecznego działania systemu oraz atrakcyjnej ceny oferty dla inwestora.

Leszek Radomski, WAGO.PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *