loading...

PFC200 – sterownik z osobowością (cz. 1: sprzęt)

PFC200 – sterownik z osobowością (cz. 1: sprzęt)

Rozpoczynamy cykl artykułów poświęconych nowej rodzinie sterowników WAGO pod nazwa PFC200. W pierwszym odcinku skupiamy się na hardwareowej specyfice tego rozwiązania i przedstawiamy jego znaczenie w ramach WAGO-IO-SYSTEM

WAGO-I/O-SYSTEM jest obecny na rynku od lat, ale zmieniał się jak cała rzeczywistość automatyki. Od początku miał swoich licznych fanów, którzy kiedyś i dzisiaj wymieniają trzy zasadnicze powody wierności temu rozwiązaniu: otwartość komunikacyjna, modularność, programowanie w CODESYS.

Z czasem należy dodać: istotne poszerzenie katalogu modułów i wariantów sterowników, co pozwala dobrać sprzęt pod każde zadanie automatyki przemysłowej i budynkowej oraz specyfikę WAGO, która powoduje, że rozwiązania tej firmy są wybierane spośród wielu innych, umożliwiających – teoretycznie – rozwiązywać takie same zadania.

WAGO-I/O-SYSTEM: 400 modułów sygnałowych i komunikacyjnych

WAGO-I/O-SYSTEM: 400 modułów sygnałowych i komunikacyjnych

Nowa rodzina sterowników w ramach WAGO-I/O-SYSTEM, oznaczona symbolem PFC200, jest kwintesencją „specyfiki WAGO”. Sterowniki PFC200 lokują się na przecięciu dróg klasycznej automatyki oraz informatyki, pozwalając korzystać z osiągnięć obu dziedzin, bez poświęcania się długotrwałym studiom i walce z zagadnieniem integracji.

Zacznijmy od automatyki

 

Różne warianty sterownika PFC200: po lewej wykonanie XTR – dla trudnych warunków środowiskowych

Różne warianty sterownika PFC200: po lewej wykonanie XTR – dla trudnych warunków środowiskowych

Optymalna konfiguracja

Kamieniem filozoficznym konfiguracji sprzętowej jest zawsze znalezienie optimum pomiędzy modularnością (która kosztuje) a „gotowcami”, które są wspaniałe, jeśli trafiają w nasze potrzeby, a irytują, jeżeli czegoś im brakuje.
PFC200 jest owocem wielu lat doświadczeń WAGO na polu poszukiwań tego optimum. Modularność zapewniona jest dzięki pełnej zgodności z systemem WAGO-IO-SYSTEM 750, oferującym aktualnie około 400 modułów obiektowych zarówno sygnałowych (wejścia/wyjścia), jak i komunikacyjnych (RS/CAN/LON/KNX/DALI itp.). Sam PFC200 jest z kolei bardzo przemyślanym „gotowcem” komunikacyjnym. Oferuje zawsze ETHERNET (switch) plus dodatkowy interfejs, którym, zależnie od wersji, jest RS-232/485, CAN, PROFIBUS. Obsługa sieci w jednostce centralnej, pozwala odciążyć magistralę systemową od wymiany danych z modułami komunikacyjnymi i przez to poszerzyć możliwy zakres aplikacji. Szczególnym przypadkiem jest sterownik 750-8207 ze zintegrowanym modemem 3G, stanowiący gotowy podzespół dla aplikacji telesterowania.

Warianty specjalne

Sterowniki PFC200, poza wykonaniem standardowym, dostępne są także w wariancie XTR, przystosowanym do pracy w szczególnych warunkach środowiskowych, np. w temperaturze -40…+70°C oraz przy zwiększonej ekspozycji na wibracje lub zagrożenia EMC. Opcja ta z pewnością zainteresuje specjalistów od telesterowania (energetyka, oil&gas, dystrybucja wody), gdzie sterownik niewymagający klimatyzacji bywa istotnym atutem.

Sterownik PFC200 ze zintegrowanym modemem 3G

Sterownik PFC200 ze zintegrowanym modemem 3G

Sterownik PFC200/Profibus Master

Sterownik PFC200/Profibus Master

Co to znaczy mocny sterownik?

Najczęstszym, stosowanym niestety, sposobem nieuczciwej walki z rozwiązaniami takimi jak PFC200 jest porównywanie ich parametrów z klasycznymi komputerami. Padają pytania o pojemność dysku, częstotliwość taktowania procesora, rozmiar pamięci RAM.

Oczywiście na takie pytania można wprost odpowiedzieć, ale interpretacja jest kwestią uczciwości interpretatora. Sterownik, np. PFC200, z pewnością jest zdolny do realizacji algorytmów sterowania systemami budynkowymi, korzystającymi z setek wejść/wyjść, zarządzając jednocześnie np. dziesięcioma sekcjami magistrali cyfrowego sterowania oświetleniem DALI i/lub KNX. Z pewnością nie zastąpi komputera, jeżeli zamierzamy gromadzić grafikę, raporty z wielu lat i jeszcze udostępniać to wszystko wielu użytkownikom. Wszystko jednak ma swoje miejsce. Sterownik jak wyżej, wyposażony w kartę SD o pojemności („zaledwie”) 32 GB, samodzielnie obsłuży wizualizację sterującą opisanym wyżej budynkiem, o ile ograniczymy się do podstawowych funkcjonalności jak przyciski/nastawy, sygnalizacja pracy. W wielu przypadkach taka minimalistyczna wizualizacja jest jedyną potrzebną, gdyż animacje i inne ozdobniki z pewnością nie polepszają percepcji operatora.
Sterownik zawsze może współpracować z systemem SCADA dysponującym praktycznie nieograniczonymi możliwościami w zakresie pamięci dyskowej i siły grafiki. Sterownik skromnie będzie realizował algorytm i przetrwa niejedną awarię w serwerowni, a także rekonfigurację sieci.

Jeśli tak, to można zarzucić, że jest przewymiarowany. No, nie. Jego moc i wspomniane 32 GB pojemności na karcie to jest dokładnie tyle, ile potrzeba do zbuforowanie wszelkich danych i odtworzenie ich w systemie nadrzędnym, np. po awarii sieci. Sterownik skonstruowany jest, żeby przeżyć – pracować nawet bez komunikacji z systemem zarządzania (SCADA) i zapewniać nieprzerwane działanie instalacji . Nie posiada wentylatorów, dysków ani innych ruchomych podzespołów. W dobrze zaprojektowanym systemie sterowania – schodzi z pokładu ostatni. Mając tego świadomość, można projektować systemy bezpieczne, które na dodatek realizują wszelkie funkcje wizualizacyjno-sterujące, bez kosztownej infrastruktury informatycznej i sprzętowej.

Podsumowanie

Urządzania PFC200 są najbardziej zaawansowanymi jednostkami sterowniczymi w rodzinie WAGO-IO-SYSTEM.

  • pracują pod nadzorem systemu operacyjnego LINUX,
  • udostępniają alternatywnie runtime z CODESYS 2.3 lub 3.5 (e!COCKPIT)
  • umożliwiają komunikacje ETHERNET oraz, zależnie od wariantu, RS-232/485,CAN, PROFIBUS (master lub slave)
  • posiadają wbudowane złącze karty SD.

Dostępne są warianty w standardowym wykonaniu przemysłowym oraz XTR, to znaczy o podwyższonej odporności temperaturowej, EMC oraz na wibrację.

Podstawowe warianty sterowników PFC200

750-8202      Progr. sterownik PFC200/ CS/2xEth/RS
750-8203      Progr. sterownik PFC200/ CS/2xEth/CAN
750-8204      Progr. sterownik PFC200/ CS/2xEth/RS/CAN
750-8206      Progr. sterownik PFC200/ CS/2xEth/RS/CAN/DPS
750-8207      Progr. sterownik PFC200/ 2xEth/RS/modem3G
750-8208      PFC200 CS 2ETH RS CAN DPM (PROFIBUS Master)

Bogusław Wandzel, WAGO.PL

Zobacz także:

PFC200 – sterownik z osobowością (cz. 2: programowanie)

PFC200 – sterownik z osobowością (cz. 3: komunikacja)

PFC200 – sterownik z osobowością (cz. 1: sprzęt)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *