loading...

Specjalne dodatki do Listwy Pomiarowej WAGO LPW

Specjalne dodatki do Listwy Pomiarowej WAGO LPW

Już wiemy, że Listwa Pomiarowa WAGO LPW, z racji budowy modułowej, jest oferowana w różnej konfiguracji. W najprostszych konstrukcjach zapewnia wyjątkową łatwość obsługi, a w bardziej zaawansowanych – unikalną technologię przełączań torów prądowych.
Tory napięciowe mogą mieć formę zwykłych rozłączników. Jeżeli chcemy uprościć układ pomiarowy, listwa może zawierać zabezpieczenia torów napięciowych, dostosowanych do charakteru układu pomiarowego. Czego jeszcze można chcieć! Otóż można zaoferować dodatkowe doposażenie listwy, które jeszcze bardziej zwiększy funkcjonalność układu.

Na początek rozwiązanie, które jeszcze do niedawna było bardzo częstym elementem listwy – sygnalizacja napięcia poszczególnych faz na listwie. Dlaczego było to takie ważne? Bo liczniki elektromechaniczne nie sygnalizowały braku napięcia w torach i – tak naprawdę bez pomiaru kontrolnego – obsługa nie była do końca pewna, czy licznik poprawnie mierzy przepływającą energię. Brak napięcia na liczniku mógł mieć bowiem różne przyczyny, np. upalony przewód lub uszkodzenie wkładki topikowej zabezpieczającej obwód napięciowy. I już nie było pomiaru! Jak więc można było uprościć diagnostykę? Rozwiązanie okazało się banalne – wystarczyło zastosować sygnalizację napięcia przed licznikiem! Teoretycznie wystarczy do tego zwykła neonówka. W praktyce nie zawsze się to sprawdza. Do zaświecenia się żarówki neonowej wystarczy potencjał rzędu 30 V, a takie napięcie może pojawić się jako potencjał wyniesiony z pozostałych obwodów napięciowych licznika przy braku jednej fazy na wejściu. Jak więc rozwiązać ten problem? WAGO zaproponowało sygnalizatory napięcia z komparatorem wartości. Warunkiem koniecznym do poprawnego działania takich sygnalizatorów jest podanie do moduły napięcia o wartości co najmniej 70% napięcia znamionowego, a moduły są oferowane na napięcia 60, 100 i 230 V AC. Zastosowanie takiego kryterium eliminuje błędną sygnalizację. Ponieważ sygnalizatory są zabudowane w postaci modułów wtykanych w złączki bazowe, można je z powodzeniem stosować równolegle z modułami bezpiecznikowymi. Efekt? Przy nieznacznym wydłużeniu listwy otrzymujemy nową, większą funkcjonalność układu.

847_853_060_1000

Natomiast dzięki rozdzieleniu elementów sygnalizacyjnych od torów napięciowych możemy uzyskać sygnalizację napięcia wyjściowego z listwy.
Wystarczy zastosować następujące połączenie:
– na wejście złączki bezpiecznikowej podajemy napięcie fazy mierzonej
– na wejście złączki z sygnalizatorem napięcia podajemy potencjał „N”.

Teraz wyjścia tych złączek połączymy mostkiem i … mamy sygnalizację napięcia na wyjściu listwy! W WAGO nazywamy to sygnalizatorem równoległym. Brak napięcia, napięcie o zbyt niskim potencjale lub przepalenie wkładki bezpiecznikowej i sygnalizator się nie świeci. Prawda, że proste?

847-105_060_1000jpg

A jeśli chcemy mieć sygnalizację napięcia i jednocześnie ciągłości obwodu? Nic prostszego! Znów stosujemy złączkę bezpiecznikową i złączkę z sygnalizatorem napięcia. Podajemy potencjały jak poprzednio, tylko w tym przypadku dodajemy połączenie: od złączki bezpiecznikowej do wejścia napięciowego licznika i z tego zacisku licznika wracamy na złączkę z sygnalizatorem. Wszystko działa jak poprzednio, ale uzyskaliśmy dodatkowo kontrolę ciągłości obwodu zasilania licznika! Cały układ może wyglądać choćby tak:

przygotowanie_listwy_lpw
A co w przypadku dodatkowej ochrony przeciwprzepięciowej na listwie? WAGO też ma gotowe rozwiązania. Należy zajrzeć na strony 29 i 13 katalogu Listwy Pomiarowe WAGO LPW:(jak widać dostępny również w e-booku), gdzie jest opisany sposób rozwiązania tego problemu.
Potrzebne gniazdo serwisowe dostępne wyłącznie dla pomiarowców? Należy je więc zabudować pod osłoną listwy.

Tu też mamy gotowe rozwiązania, ot choćby listwa 847-771.
847_771
A może listwa z zabezpieczeniami, sygnalizacją i gniazdem, np. 847-1003/230-1000?

847_1003_230_1000

Gotowych rozwiązań jest cały katalog. Ale wciąż możemy stworzyć coś nietypowego. Dlatego polecam kontakt z Działem Wsparcia Technicznego WAGO. Nasi specjaliści pomogą dobrać rozwiązanie do specyfiki układu lub stworzyć nowy, innowacyjny produkt.

Kontakt można znaleźć zarówno na stronie www.wago.pl, jak i www.wagolpw.pl

Jarosław Idzik, WAGO.PL

Specjalne dodatki do Listwy Pomiarowej WAGO LPW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *