loading...

Szybki montaż oświetlenia za pomocą standardu Linect®

Szybki montaż oświetlenia za pomocą standardu Linect®

Priorytetem przy planowaniu i realizacji budynku „Taunusturm“ firmy Tishman Speyer we Frankfurcie było efektywne wykorzystanie zasobów i krótki czas realizacji. Dlatego też do montażu instalacji oświetleniowej w obiekcie zastosowano system Linect®.

Wieżowiec o łącznej powierzchni pomieszczeń biurowych 60 000 m2 zbudowano w ciągu dwóch Lokalizacja w samym centrum Frankfurtu postawiła przed wszystkimi podwykonawcami ogromne wyzwania: np. konieczność dokładnego zaplanowania, kiedy i jakie materiały mają zostać dowiezione na plac budowy. Prace miały być wykonywane w miarę możliwości bez przestojów. Dlatego już podczas budowy wyższej kondygnacji, na niższej rozpoczynano dalsze prace.

Całą instalację zasilającą budynku – począwszy od transformatorów średniego napięcia, na gniazdkach i oświetleniu na poszczególnych piętrach skończywszy wykonała firma Salvia Elektrotechnik. Prąd prowadzony jest z transformatorów na poszczególne piętra przy pomocy systemu szyn zbiorczych. Na każdym piętrze znajduje się skrzynka rozdzielcza, z której prowadzone są odgałęzienia. Przy dalszej rozbudowie piętra dla każdego najemcy zainstalowana zostaje z reguły osobna rozdzielnica.

Oświetlenie w technologii LED

W „Taunusturm“ zastosowano wyłącznie nowoczesne oświetlenie LED. Nie bez powodu: oszczędność energii w porównaniu ze standardowymi technologiami wynosi w tym przypadku około 20 procent , a to ważny argument przy staraniach o certyfikat LEED. Poza tym żywotność lamp LED jest znacznie dłuższa i dzięki temu szybko amortyzują się wyższe koszty zakupu sprzętu oświetleniowego. Oświetlenie LED ma poza tym dłuższy okres gwarancji, deklarowany przez producenta.

Linect

Ekspresowy montaż 

Przy montażu lamp zdecydowano się na technologię, która wprawdzie pociąga za sobą większe koszty instalacji, jednak na dłuższą metę oferuje korzyści: uniwersalny system montażu oświetlenia Linect®. System ten nie jest związany z konkretnym producentem sprzętu oświetleniowego i bazuje na technologii połączeń wtykowych, co znacznie pozwala skrócić czas montażu instalacji. W „Taunusturm“ wszystkie oprawy wyposażone są w złącze Linect®, do którego dołączony jest wielowtyk typu T WAGO. WAGO jako członek stowarzyszenia wspierającego standard Linect® ma w swojej ofercie szeroki program komponentów do wtykowej instalacji oświetleniowej.
W różnych miejscach sufitu zainstalowano ponadto skrzynki rozdzielcze WINSTA®. Oprawy oświetleniowe podłączane są do nich przy pomocy konfekcjonowanych przewodów Linect®. Montaż kolejnych opraw, które mają stanowić ciąg oświetleniowy, odbywa się przez podłączanie ich za pośrednictwem wtyku typu T do następnych przewodów Linect®. Oprócz szybkiego montażu instalacji oświetleniowej Linect® ma jeszcze jedną zaletę – wadliwe styki lub błędne połączenie biegunów są z zasady wykluczone.

DALI z możliwością późniejszego montażu

Dla opraw oświetleniowych, które mają być załączane lub przyciemniane pojedynczo, zastosowano kombinację technologii Linect® i DALI. W całym budynku położono bowiem także przewody sterownicze dla protokołu DALI. W głównym lobby budynku DALI już działa. W ciągu dnia można tam realizować różne sceny świetlne. Lampy LED podłączono przy pomocy konfekcjonowanych przewodów Linect®.
Do tej pory w „Taunusturm“ zastosowano około 6 000 przewodów Linect®. Ale nadal trwa rozbudowa pięter i zapewne liczba ta jeszcze wzrośnie.

Michael Dewald, WAGO.COM

wago_tishman-speyer

Szybki montaż oświetlenia za pomocą standardu Linect

Komentarze o ”Szybki montaż oświetlenia za pomocą standardu Linect®

  1. Led-Labs pisze:

    Rozwiązania ledowe w energetyce to przyszłość w oświetleniu. To głównie oszczędność w rachunkach za prąd i prostota w instalacji.
    Dzięki za dawkę wiedzy! ; )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *