loading...

WINSTA® – łatwy, szybki i bezpieczny montaż instalacji elektrycznej

WINSTA® – łatwy, szybki i bezpieczny montaż instalacji elektrycznej

Podłączenie ponad 2500 opraw oświetleniowych rozdzielonych na ponad 300 obwodów  w podwieszanych sufitach wymaga sporo czasu. A co jeśli inwestor kilka dni przed otwarciem zmienia aranżację oświetlenia ? Katastrofa!  Chyba że zastosowano inteligentną instalację elektryczną.

Jak dobrze wiemy, „gra świateł” w obiekcie handlowym to jeden ze sposobów na zwiększenie atrakcyjności sklepu, polepszenia samopoczucia klientów i – w konsekwencji – skłonienie ich do zrobienia zakupów. Prawidłowe oświetlenie było też ważnym elementem w projekcie poznańskiej placówki Peek & Cloppenburg, sprzedającej markową odzież. Kilka dni przed otwarciem inwestor postanowił jednak zmienić sposób podłączenia opraw oświetleniowych. Wykonawca w kilka godzin poprzepinał niektóre wtyczki i gniazda systemu okablowania WINSTA®. Termin otwarcia nie był zagrożony.

Realizacja scen świetlnych może odbywać się w sposób zautomatyzowany dzięki wykorzystaniu systemów automatyki bazujących na sterownikach. W takim przypadku modyfikacje są stosunkowo proste – wystarczy zmienić parametry. Niestety, w Peek & Cloppenburg sterowniki zastosowano jedynie do sterowania systemami HVAC oraz do kontroli zużycia mediów. Instalacja oświetleniowa zbudowana została w sposób „analogowy”, czyli każda zmiana aranżacji wymagała zmiany w rozprowadzeniu obwodów elektrycznych. Na szczęście inwestor wybrał prefabrykowaną wtykową instalację elektryczną WINSTA®. Pozwoliło to na elastyczną i bardzo szybką rekonfigurację instalacji oświetleniowej, bez użycia zbędnych narzędzi. Co ważne, szybkość prac w żaden sposób nie wpłynęła na bezpieczeństwo, ponieważ WINSTA® posiada ochronę przed błędnym wetknięciem i proste indywidulane kodowanie. Gniazda i wtyki łączy się wręcz intuicyjnie i nie wymaga to dodatkowych umiejętności od instalatora.

Zalety systemu WINSTA® widoczne były od samego początku budowania instalacji. Montaż ponad 2 500 opraw oświetleniowych to nie przelewki. Zastosowanie wtykowej instalacji w oprawach, przewodach konfekcjonowanych i blokach rozdzielczych skróciło czas montażu o 70%. Podłączenie oprawy bez zarabiania przewodów trwa kilka sekund.

Schemat połączeń WINSTA

 

3 klucze do sukcesu 

1. Przygotowany projekt i dokładnie wyspecyfikowany materiał

Tak naprawdę do podłączenia całej instalacji zostało użyte tylko kilka typów komponentów WINSTA®, dzięki czemu cala instalacja nie sprawiła żadnych problemów instalatorom. Nasi pracownicy wspierali projektantów na każdym etapie pracy: od doboru komponentów, optymalizacji projektu, po przygotowanie zestawień.

2. Oprawy oświetleniowe z wtykami WINSTA®

WINSTA® możemy zastosować w każdym typie oprawy dzięki zastosowaniu gniazd typu Snap-in montowanych w obudowie, przewodach. Można je zarobić na tradycyjnym przyłączu lub adapterze Linect®/ WINSTA®. Coraz więcej opraw jest wyposażone w ten standard. Co więcej, instalacje wtykowe stosujemy również w puszkach podłogowych czy gniazdach elektrycznych montowanych w kanałach.

3. Przeszkolony instalator znający rozwiązanie i szybkie dostawy materiału

WAGO prowadzi szkolenia dla instalatorów zarówno w siedzibie firmy, jak i na placu budowy. Wszystkie problemy są na bieżąco wyjaśniane i rozwiązywane.

Radosław Leończuk, WAGO.PL

Peek and Cloppenburg

foto: WAGO.pl / wikimedia.org

WINSTA – łatwy, szybki i bezpieczny montaż instalacji elektrycznej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *